Katedra w Mediolanie, zwiedzanie, dach, godziny otwarcia, bilety - BelSole

Katedra w Mediolanie, zwiedzanie, dach, godziny otwarcia, bilety

Katedra w Mediolanie, czyli po włosku Duomo di Milano, to jeden z największych kościołów na świecie, jeden z najpopularniejszych kościołów na świecie i jeden z najładniejszych kościołów na świecie. Budowana przez 600 lat, czyli ponad 4 razy tyle co w tym momencie Sagrada Famillia. Ma bardzo zamierzchły rodowód, jeśli wliczymy wcześniejszą katedrę z IV wieku, Santa Maria Maggiore. W tym sporym poradniku dowiecie się, jakie są godziny zwiedzania Gotyckiej Katedry w Mediolanie, jakie są ceny biletów, jak się dostać na dach Duomo di Milano i jak wygląda Katedra w najdrobniejszym szczególe w raz z jej historią.

Katedra w Mediolanie zwiedzanie

Kościół ten jest najpopularniejszą atrakcją turystyczną w Mediolanie, jego charakterystyczna biała fasada bieli się w słońcu nad Piazza Duomo. Znajduje się w centralnym punkcie miasta, 20 min drogi pieszo od Stazione Centrale oraz Porta Garibaldi. Jej charakterystycznymi elementami jest ogromna biała fasada, zdobienia i rzeźby, iglice, dach dostępny dla zwiedzających oraz ogromne wnętrze. W samym środku katedry znajdują się popularne dzieła sztuki takie jak najsłynniejszy posąg całej katedry, św. Bartłomieja (po lewej stronie ołtarza), trzy ogromne ołtarze, gwóźdź z ukrzyżowania Jezusa (oznaczony czerwoną żarówką pod kopułą) oraz sarkofagi arcybiskupów mediolańskich.

Jeśli chcemy zwiedzić Katedrę w Mediolanie, możemy dołączyć także okoliczne atrakcje, na które możemy kupić jeden bilet. Między innymi bardzo ciekawe odkrywki archeologiczne, pokazujące poprzednio istniejące budowle w tym miejscu, aż do czasów Rzymskich czy też kryptę św. Karola. Zobaczcie czy warto zwiedzić Katedrę Mediolańską, Dach, Muzeum Duomo Milano oraz właśnie obszar archeologiczny.

Katedra w Mediolanie

Dach Katedry w Mediolanie

Do Katedry Narodzin Św. Marii warto wejść nie tylko w związku z ciekawym wnętrzem, lecz przede wszystkim po to by wejść na jej dach – nie wiele jest katedr gotyckich w Europie, które pozwalają na tego typu atrakcje. Ile kosztuje bilet na dach Katedry w Mediolanie? 12 euro – jeśli wjedziemy windą lub jedyne 7 euro, jeśli podejmiemy trud dotarcia schodami. Po kilkunastu minutach wspinaczki i po przejściu po niższym poziomie dachu, dostaniemy się na taras widokowy na samej górze dachu katedry. Stamtąd będziemy mieć fenomenalny widok na plac Duomo i okoliczne zabytki.

Z bliska będziemy mogli dostrzec detale architektoniczne, tak charakterystyczne dla gotyku, a które przykuwają naszą uwagę z dołu, np. owe maleńkie „wieżyczki”, zwane „pinakielami” lub zakończenia rynien, czyli „gargulce” lub „rzygacze”. Miejsce to jest idealne także do robienia zdjęć oraz panoram Mediolanu. Na samym dachu możemy na chwile usiąść na schodach i odpocząć, dach jest całkiem duży i daje możliwość swobodnego poruszania się. 

Katedra w Mediolanie bilety i godziny zwiedzania

Katedra w Mediolanie oferuje parę rodzajów biletów w raz z opcjami do wejścia w inne części Muzeum oraz Katedry. Możemy wybierać pośród następujących atrakcji, Katedry, Krypty św. Karola, Obszaru Archeologicznego, Muzeum Duomo, Kościoła San Gottardo, dachem Katedry czy to schodami czy windą. Do tego możemy wykupić opcję Fast track dla oszczędności czasu.

Podstawowe bilety z wejściem tylko do Katedry Duomo Milano kosztują 3 EUR, zniżkowy bilet kosztuje 2 EUR.

Bilet Culture Pass oferuje: Katedrę Duomo Milano, Kryptę św. Karola, Obszar Archeologiczny, Muzeum Duomo, Kościół San gottardo. Cena biletu wynosi 8 EUR, natomiast biletu zniżkowego wynosi 4 EUR.

Bilet Duomo Pass Lift oferuje: Katedrę Duomo Milano, Kryptę św. Karola, Obszar Archeologiczny, Muzeum Duomo, Kościół San gottardo oraz wjazd na Dach Katedry w Mediolanie windą. Cena biletu wynosi 17 EUR, natomiast biletu zniżkowego wynosi 9 EUR.

Bilet Duomo Pass Stairs oferuje: Katedrę Duomo Milano, Kryptę św. Karola, Obszar Archeologiczny, Muzeum Duomo, Kościół San gottardo oraz wejście na Dach Katedry w Mediolanie schodami. Cena biletu wynosi 13 EUR, natomiast biletu zniżkowego wynosi 7 EUR.

Fast Track Pass oferuje: Katedrę Duomo Milano, Obszar Archeologiczny, Muzeum Duomo, Kościół San gottardo oraz wjazd Fast track na Dach Katedry w Mediolanie windą. Cena biletu wynosi 25 EUR, natomiast biletu zniżkowego wynosi 13 EUR.

Katedra w Mediolanie otwarta jest od 8:00 rano do 19:00, ostatni bilet kupimy o godzinie 18:00, a wejść możemy do 18:10. Na dach Katedry w Mediolanie możemy wejść od 9:00 rano do 19:00, tak samo jak w przypadku głównej atrakcji ostatni bilet możemy kupić o 18:00 a wejść możemy o 18:10. Obszar archeologiczny czynny jest w takich samych godzinach jak dach. Bilety wstępu tylko do Muzeum Duomo i Obszaru Archeologicznego są dostępne tylko w kasach biletowych.

Od 4 marca 2019 r. wejście do kompleksu historycznego jest zorganizowane na podstawie harmonogramu. Odwiedzający poproszeni są o wybranie czasu i miejsca rozpoczęcia wizyty.

Katedra w Mediolanie budowa i wymiary

Jakie są wymiary Katedry w Mediolanie? Jest to drugi największy kościół we Włoszech, większa jest tylko bazylika św. Piotra w Watykanie, trzeci co do wielkości w Europie i czwarty co do wielkości na świecie, jej długość to 157 m, a szerokość 93 m. W najwyższym punkcie mierzy 108m. O ważności tej świątyni dla kultury europejskiej niech choćby świadczy taki drobny fakt, iż w trakcie sześciuset lat budowy w jej fasadę i wykończenie dachu, krużganków wmontowano około 2 150 rzeźb!

Plan Duomo Milano składa się z jednej nawy głównej oraz czterech bocznych, chóru oraz absydy. Wysokość nawy wynosi, bagatela 45m. Nad budową sprawowało pieczę prawie 80 architektów oraz inżynierów, od Simone da Orsenigo w 1387 do Beningo Morlin Visconi Castiglione w 1988r.

Historia Milano Duomo

Budowę właściwej katedry rozpoczęto w XIV wieku w 1386 dzięki księciu Gian Galeazzo Visconti a zakończono w XIX dzięki Napoleonowi Bonaparte, który nakazał ukończenie ściany frontowej, stąd na jej fasadzie znajdziemy także wpływ popularnego wtedy stylu neogotyckiego. W 1389 inżynierem został Nicolas de Bonaventure, dzięki któremu katedra otrzymała nietypowy dla Włoch francuski styl – zadecydował też o pokryciu fasady marmurem. Budowa ruszyła bardzo szybko, aż do 1402 wybudowano połowę katedry, jednak tempo spadło i proces zatrzymał się na prawie 80 lat.

Pomiędzy latami 1500-1510 zakończono budowę kopuły. W 1562 roku wnętrze wzbogacono o figurę św Bartłomieja. W 1577 roku arcybiskup Carlo Borromeo, poświęcił katedrę jako nowy kościół.  W 1649 roku dzięki architektowi Carlo Buzziemu, fasada miała powrócić do pierwotnego stylu gotyckiego.

W 1762 na wysokości 108,5 m wzniesiono jedną z głównych charakterystycznych elementów katedry – iglicę Madonniny. Owa iglica została zaprojektowana przez Carlo Pellicaniego. w 1805 roku Napoleon Bonaparte nakazał dokończenie katedry. Pellicani, bazując na planach Buzziego dodał neo-gotyckie detale nad oknami. Koronacja Napoleona na króla Włoch odbyła się właśnie w Katedrze w Mediolanie.

W następnych latach zbudowano większość brakujących łuków i iglic, a w latach 1829–1858 nowe witraże zastąpiły stare. Ostatnie szczegóły katedry zostały ukończone dopiero w XX wieku: ostatnia brama została zakończona 6 stycznia 1965 r

Przydatne wskazówki

  • Pamiętajcie o nie wnoszeniu ze sobą, żadnej broni, ostrzy czy też podejrzanych przedmiotów do Katedry. Turyści zazwyczaj są dokładnie sprawdzani przed wejściem
  • W sezonie warto zainwestować w bilety Fast Track w przypadku dużych kolejek.
  • Bilety łączone mają ważność 3dni i gwarantują pojedyncze wejście do każdej z atrakcji

 

Plan Katedry w Mediolanie

Przygotowaliśmy dla Was, mały plan Duomo di Milano w raz z wyszczególnieniem paru miejsc wewnątrz budynku

 

Plan Katedry w Mediolanie

1) Obszar Archeologiczny (Archaeological Area) 2) Organy 3) Ołtarz Główny (Main Altar) 4) Gwóźdź z Krzyża Jezusa (Nail from the Jesus Cross) 5) Witraż z motywami z Apokalipsy (Apocalypse Stained Glass) 6) Rzeźba św. Bartłomieja (St Bartholomew Statue) 7) Winda Południowa (South elevator) 8) Winda Północna (North elevator) 9) Schody (Stairs) 10) Kasa Biletowa (Ticket office)

Ciekawe miejsca w Katedrze

 
      

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz