Co zobaczyć na wyspie Korcula? Jakie atrakcje? Poradnik i przewodnik - BelSole

Co zobaczyć na wyspie Korcula? Jakie atrakcje? Poradnik i przewodnik

Korčula to chorwacka wyspa położona na Morzu Adriatyckim. Znana jest ze swojego specjalnego wina oraz Marco Polo. Ta wyspa to miejsce kultury i historii, oferująca różnorodne zajęcia, a to wszystko  osadzone w przepięknej scenerii z doskonałą pogodą.

Wybieracie się na Korčule i chcecie wiedzieć co zobaczyć? Które miasta odwiedzić i jaka jest najpiękniejsza plaża na Korčuli? Zapraszamy do naszego przewodnika, w którym wszystkiego się dowiecie!

 

Korčula

 

Korcula miasto

Stare Miasto zwane jest także „Małym Dubrownikiem” ze względu na duże podobieństwo jeśli chodzi o architekturę. Przystanek w Muzeum Miejskim w Korčuli to ekscytujący sposób na poznanie wyspy oraz jej historii, natomiast widok na Stare Miasto z wnętrza domniemanego domu narodzin Marco Polo jest nie do pobicia. Według legendy oraz przekonań mieszkańców, to właśnie tutaj urodził się Marco Polo oraz  spędził pierwsze lata swojego życia. Wejście do Starego Miasta otwiera główna brama miejska, a stamtąd kilka minut do głównej Katedry św. Marka z zabytkową dzwonnicą.  Najlepiej spacerować wśród uliczek, a po wędrówce zjedzcie coś jako przekąskę w jednej z wielu restauracji lub kawiarni. Blisko Starego Miasta leży niewielka plaża Banje z przeźroczystą wodą gdzie możecie zażyć kąpieli w przerwie od zwiedzania.

Zobaczcie jak promem dostać się na Korcula.

 

Vela Luka

 

Vela luka

Jest to miasto portowe na drugim końcu wyspy, skąd odpływają promy do Splitu oraz Hvar. Małe miasteczko, które klimatem przypomina te śródziemnomorskie. Na pewno warto wybrać się do jaskini Vela Spila, która znajduje się dość niedaleko. W Vela Luka będziecie mieć okazję by zobaczyć najdłuższą mozaikę świata. Natomiast najbardziej charakterystyczną mozaiką, jest ta w centralnym punkcie miasta ukazująca gołębicę wraz z gałązką oliwną. Centralnym punktem miasta jest marina, czyli przystań. Znajdziecie w okolicy sporo ławek, gdzie pod palmami, będziecie mogli odpocząć oraz wiele bistro i kawiarni by coś zjeść i usiąść na kawę.

 

Lumberda

 

Lumbarda

W tym mieście produkowane jest najpopularniejsze wino na wyspie, czyli wytrawne wino Grk. Tylko w Lumbardzie jest optymalne miejsce do uprawy tego konkretnego szczepu winogron, które potrzebują piaszczystego podłoża oraz promieni słonecznych pod odpowiednim kątem.  To tutaj znajduje się najpopularniejsza plaża dla rodzin z dziećmi – Pržina, która przyciąga piaskiem i nie żwirem, co jest bardziej powszechne dla Chorwacji. Jest też dobrze zagospodarowana i znajdziecie tam parking oraz restaurację, a co najważniejsze – bezproblemowy dojazd, co na wyspie nie jest takie proste. Wiele plaż posiada dojazd, który wymaga auta terenowego.

 

Plaża Žitna

 

plaża Zitna

Za najpiękniejszą plażę na Korčuli, często uważa się plażę Žitna. Znajduje się ona zaledwie 400 metrów na wschód od centrum miasta Zavalatica. Głęboka zatoka jest szczególnie popularna wśród kąpiących się, głównie ze względu na prawie białe piaszczyste dno, które zapewnia komfortową kąpiel. Jasna, turkusowa woda jest wyjątkowo przejrzysta i sprawia wrażenie Karaibów. Jednocześnie morze kontrastuje z bujną linią brzegową, która ma szorstkie i skaliste klify. Plaża jest wyposażona w toalety, ale poza tym nie ma innych udogodnień ani usług. Aby dojechać należy mieć najlepiej mały samochód albo skuter, bo droga jest bardzo wąska i momentami stroma. W sezonie możecie mieć problem ze znalezieniem miejsca do parkowania.

Plaża Žitna jest często uważana za najpiękniejszą plażę na Korčuli. Znajduje się zaledwie 400 metrów na wschód od centrum Zavalaticy. Głęboka zatoka jest szczególnie popularna wśród pływaków, głównie ze względu na prawie białe piaszczyste dno, które zapewnia komfort pływania. Czysta turkusowa woda jest wyjątkowo przejrzysta i sprawia wrażenie Karaibów. Jednocześnie morze wyróżnia się zielonym wybrzeżem z postrzępionymi i skalistymi klifami. Na plaży znajduje się toaleta, ale poza tym nie ma innych udogodnień ani usług. Aby się tam dostać, lepiej wziąć mały samochód lub skuter, ponieważ droga jest czasami bardzo wąska i stroma. W sezonie możesz mieć problem ze znalezieniem miejsca parkingowego.

Zobaczcie najpiękniejsze plaże w Chorwacji! Nasze zestawienie najlepszych plaż Chorwacji.

Korčula uważana jest za jedną z najpiękniejszych – o ile nie najpiękniejszą wyspę w Chorwacji. Cudowne plaże i klimatyczne miasteczka urzekają każdego turystę, a nawet samych Chorwatów, którzy także chętnie odwiedzają to miejsce. Jeśli macie ochotę zwiedzić więcej wysp, to koniecznie sprawdźcie nasz artykuł o wyspie Hvar.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz