Czy w Neapolu jest wulkan? Czy wybuchnie? - BelSole

Czy w Neapolu jest wulkan? Czy wybuchnie?

Lecicie do Neapolu i boicie się aktywności wulkanicznej? Zastanawiacie się czy w Neapolu jest wulkan? Czy blisko lub w okolicy jest wulkan? Zobaczcie!

Wulkan w Neapolu

Tak, w Neapolu we Włoszech jest wulkan. Wezuwiusz to najsłynniejszy wulkan na świecie, który znajduje się tuż obok Neapolu. Ostatni raz Wezuwiusz wybuchł w 1944 roku i obecnie jest uważany za uśpiony. Jednak ze względu na to, że znajduje się tak blisko gęsto zaludnionego w Neapolu, jest nadal ściśle monitorowany przez naukowców.

Wezuwiusz to stratowulkan położony w Zatoce Neapolitańskiej we Włoszech. Jest jednym z kilku wulkanów, które tworzą kampański łuk wulkaniczny. Wezuwiusz składa się z dużej góry w kształcie stożka i dwóch mniejszych szczytów. Średnica podstawy góry wynosi około 15 kilometrów (9 mil), a wysokość około 1000 metrów (3 281 stóp). Wezuwiusz jest najbardziej znany ze swojej erupcji w 79 roku n.e., która doprowadziła do zniszczenia rzymskich miast Pompeje i Herkulanum. Erupcja wyrzuciła chmurę kamieni, popiołu i gazów wulkanicznych na wysokość 33 km (21 mil), która następnie rozprzestrzeniła się i pokryła obszar wokół wulkanu. Od 79 roku n.e. Wezuwiusz wybuchał wiele razy i obecnie jest uważany za aktywny, choć jego ostatnia erupcja miała miejsce w 1944 roku.

Zobaczcie erupcję Wezuwiusza z 1944 roku

Wezuwiusz jest jednym z najbardziej niebezpiecznych wulkanów na świecie ze względu na bliskość gęsto zaludnionych obszarów. W promieniu 30 km od wulkanu, w którym znajdują się miasta Neapol i Sorrento, mieszka ponad 3 miliony ludzi. Pomimo niebezpieczeństw Wezuwiusz jest popularnym celem turystycznym ze względu na swoje wyjątkowe otoczenie i historię.

Zobaczcie poradnik jak zwiedzić i wjechać na Wezuwiusz.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz