Malta i jej dziwny język. Alfabet i ciekawostki - BelSole

Malta i jej dziwny język. Alfabet i ciekawostki

Malta ma według nas jeden z najdziwniejszych języków w Europie, jest w nim coś jednocześnie historycznego a jednocześnie skrzeczącego jak więc brzmi język na Malcie? Jaki to język? Czy to maltański? Zobaczcie ciekawe fakty na temat języka na Malcie. W jakim języku mówią na Malcie?

Będąc na Malcie będziecie mogli zauważyć i usłyszeć, że lokalsi posługują się ni to językiem włoskim ni to angielskim ni to arabskim – to Lingwa Maltija. Na pierwszy rzut oka, przypomina on język naszych bratanków z południa – jednak prawda jest zupełnie inna. Ponad 520 000 ludzi na świecie, używa tego języka w tym większość oczywiście na Malcie – ponad 370 000.

 

Pochodzenie języka maltańskiego

Język maltański to język najbliżej spokrewniony z dialektami języka arabskiego, głównie z odłamami tunezyjskimi. Jest językiem semickim, wywodzi się ze staroarabskiego – jednak duży wpływ na niego miały języki romańskie w tym głównie włoski, który jest jednym z urzędowych języków w Watykanie. Jego początek szacuje się na początek XI i koniec X wieku, kiedy to przybyło na wyspę wielu migrantów z sąsiedniej Sycylii czy Kalabrii. Pierwszy raz w dokumencie wspomniano o języku maltańskim w 1436 roku natomiast najstarszym zapisanym tekstem po maltańsku był  Il Cantilena z XV wieku. Od 1934 roku stał się urzędowym językiem na wyspie. 

Na wyspie wielkości Krakowa mamy aż 6 dialektów, prócz głównego, występują też poboczne np. Gozo, Zurrieq, wschodnie i zachodnie.

Alfabet Maltański

Alfabet maltański złożony jest z aż 30 liter z czego 24 to spółgłoski, a 6 to samogłoski:

Małe litery:

a b ċ d e f ġ g għ h ħ i ie j k l m n o p q r s t u v w x ż z

Duże litery:

A B Ċ D E F Ġ G Għ H Ħ I IE J K L M N O P Q R S T U V W X Ż Z

Ciekawostki i informacje o języku maltańskim

  • Bardzo długo język maltański był tylko mówionym językiem, następnie zapisywany był w alfabecie arabskim, a na końcu dopiero w łacińskim
  • Część z naukowców uważa, że język Malty wywodzi się z martwego już języka fenickiego
  • W języku maltańskim występuje litera Ć ale nie ma C
  • Najważniejszym źródłem wiedzy o języku Malty jest Aġġornament tat-Tagħrif fuq il-Kitba Maltija czyli Zaktualizowane informacje na temat pisma maltańskiego, wydany przez Akademię języka maltańskiego
  • Angielskie zapożyczenia w tym języku mogą stanowić nawet 20% języka(to już zależy od źródła, niektórzy twierdzą, że tylko i aż 6%)
  • Aż 40% języka maltańskiego stanowi część arabska
AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz