Co warto kupić i przywieźć z Watykanu w Rzymie? Pamiątki TOP 11 - BelSole

Co warto kupić i przywieźć z Watykanu w Rzymie? Pamiątki TOP 11

Wizyta w Watykanie może być ważnym wydarzeniem w życiu każdego pielgrzyma i turysty ale poza wspomnieniami z Watykanu warto przywieźć pamiątki. Co można kupić w Watykanie w Rzymie? Co warto kupić i przywieźć? Oto nasze propozycje pamiątek z Watykanu i Stolicy Apostolskiej ale nie wszystkie z nich są rzeczami, które fizycznie można trzymać i dotykać. Watykan to przecież nie tylko życie doczesne! Co warto przywieźć z Watykanu? Ile kosztują pamiątki z Watykanu? Sprawdzamy!


Obrazki z Papieżem Janem Pawłem II lub Benedyktem XVI

Jeden z najbardziej oczywistych i najtańszych suwenirów prosto z Watykanu to materiały z wizerunkami ukochanych Papieży. W sprzedaży w samym Watykanie jak i w jego najbliższych okolicach w Rzymie znajdziemy kartki pamiątkowe z wizerunkami Papieża Jana Pawła II lub Papieża Benedykta XVI. Tanie i dobre.


Znaczki pocztowe Vatican Post

Nie każdy o tym wie ale skoro Watykan jest państwem-miastem to musi przecież mieć swoją pocztę! I ma! Poczta w Watykanie ma swoją siedzibę pod adresem 00120. Urząd pocztowy od chwili powstania Watykanu w 1929 roku wydaje własne znaczni pocztowe. Nawet jeśli nie chcemy wysyłać pocztówek z Watykanu to warto zapatrzeć się w watykańskie znaczki. To bardzo tania pamiątka – kosztują od kilku do kilkunastu EURO. W sprzedaży zarówno pojedyncze znaczki jak i pakiety układające się w przepiękne wzory. W sprzedaży także znaczki pocztowe z Papieżem Janem Pawłem II, widokami Watykanu czy dziełami sztuki, a nawet okolicznościowe znaczki wydane na 100. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę przedstawiające Belweder, papieża Benedykta XV i sanacyjnego dyktatora. Poczta czynna jest od 8:30 do 18:00 od poniedziałku do piątku i od 8:30 do 13:00 w soboty.


Różaniec

różaniec watykan

Czy może być lepszy prezent dla gorliwego katolika od różańca prosto z Watykanu? Oczywiście, że może ale różaniec z Watykanu wcale nie będzie takim złym pomysłem. W sprzedaży różańce wykonane z mniej wartościowych i bardziej wartościowych materiałów, mniej lub bardziej wyszukane dlatego też rozpiętość cenowa wynos od kilku euro do nawet kilku setek euro!


Medalik

 

W sklepach z pamiątkami obok różańca znajdziemy też najróżniejsze medaliki pamiątkowe z najróżniejszymi wizerunkami. Tak samo jak różańce również w tym przypadku oferta jest bardzo bogata. Od zwykłych medalików nawet po pamiątki na Pierwszą Komunię Świętą. Ceny i jakość wykonania najróżniejsze od parunastu euro do nawet tysiąca czy dwóch tysięcy złotych w przypadku medalików wykonanych w całości ze srebra.


Breloczek

Kolejna propozycja na tani upominek z Watykanu to najzwyklejszy breloczek. W sprzedaży w okolicach Watykanu mniej i bardziej wyszukane, mniej i bardziej kiczowate breloczki od takich przedstawiających klasyczny widok na Watykan, przez I <3 Vatican City, aż po takie przedstawiające flagę Stolicy Apostolskiej czy symbole papieskie. Ceny od kilku EUR w górę.


Krzyżyk

medalik watykan

Jeśli nie mamy zbyt wielu środków na rzeczy, które warto kupić w Watykanie to możemy kupić po prostu krzyżyk do zawieszania na szyję albo stojący krucyfiks. Jak wszystko w Watykanie i jego okolicach rozpiętość cen jest bardzo szeroka, podobnie jak jakość wykonania i jakość materiałów wykorzystanych do produkcji danej pamiątki.


L’Osservatore Romano

W każdym szanującym się kraju wydawana jest lokalna prasa. W 1861 roku powstał tytuł prasowy L’Osservatore Romano – to oficjalna gazeta opisująca działalność Stolicy Apostolskiej oraz Papieża. Tytuł wydawany jest w kilku językach. Po włosku od 1861 roku wydawany jest dziennik L’Osservatore Romano. Od 1980 roku L’Osservatore Romano ma również polską wersję językową w której wydawany jest w formie miesięcznika. Poza tym wydawany jest jako tygodnik po włosku, francusku, angielsku, hiszpańsku, portugalsku, niemiecku oraz w języku malajalam. Redakcja gazety mieści się przy Via del Pellegrino w Watykanie. Kopia kosztuje parę złotych więc to dobra i tania pamiątka.


Pamiątkowe monety

Kolejną z ciekawostek o Watykanie jest to, że kraj nie będący członkiem Unii Europejskiej ma prawo do bicia własnych monet euro. Jeśli będziecie mieć wystarczająco dużo szczęścia to możliwe że uda Wam się otrzymać resztę w monetach bitych przez Watykan. Jeśli nie będziecie mieć tyle szczęścia to pamiątkowe monety watykańskie można sobie kupić. Niestety pamiątkowe 2 EURO wydane na przykład z okazji 100. lecia urodzin Papieża Jana Pawła II wyceniane jest nie na 2 EURO, a na 18 EUR, za 37 EUR jest moneta o nominale 2 EUR wykonana z lepszych materiałów. Warto pamiętać, by tego typu monety nie wydać w sklepie bo niewiele za nią kupimy. W Watykanie kupić można inne monety pamiątkowe i kolekcje monet o różnych nominałach i wydanych z różnych okazji ale zestawy potrafią kosztować i 1000 EUR. Na szczęście zwykłe i najpopularniejsze da się czasem nabyć za tyle ile są warte na wolnym rynku.


Pocztówka

pocztówki watykan

Czym jest pocztówka nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. W Watykanie i okolicach Watykanu w Rzymie można kupić różne pocztówki z różnymi wizerunkami. Najciekawiej będzie kupić pocztówkę a potem wysłać ją z watykańskim znaczkiem ale można kupić same pocztówki i po prostu zabrać je ze sobą do domu. Koszt od około 1 EUR za sztukę. Jednym z najpopularniejszych ale i dość drogich sklepów z pamiątkami koło Watykanu jest znajdująca się w Rzymie Galleria Savelli przy Piazza Papa Pio XII.


Święcone pamiątki

święcone pamiątki

Każdy z rodzajów pamiątek z Watykanu może zostać poświęcony. Oczywiście warto pamiętać o tym, że to nie Papież będzie błogosławić nasze pamiątki ale w Watykanie można poprosić o święcenie przedmiotów kupionych jako pamiątka z Watykanu. Uwaga! Należy pamiętać, że sprzedawcy pamiątek w Watykanie nie mogą sprzedawać przedmiotów wcześniej poświęconych i jeśli ktoś próbuje Wam takie wcisnąć to będzie to ściema. Trzeba o święcenie poprosić, oczywiście nie przez Papieża ale lepsze to, niż nic!


Błogosławieństwo

błogosławieństwo papieża

To jedyna rzecz na tej liście, która będzie całkowicie darmowa jeśli oczywiście uda nam się zobaczyć Papieża. By zobaczyć Papieża na własne oczy najprościej dostać się na tak zwaną audiencję generalną. Wstęp na audiencje generalne w Watykanie jest biletowany ale bilety są dostępne za darmo! Wydarzenie organizowane jest zwykle w środy gdy tylko Papież jest w Watykanie. W jednym z artykułów opisujemy jak zdobyć wejściówki na audiencje generalne.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz