Top 7: Alberobello, najlepsze atrakcje i Trulli. Co zobaczyć? - BelSole

Top 7: Alberobello, najlepsze atrakcje i Trulli. Co zobaczyć?

Alberobello to małe miasteczko, ale domki z tej miejscowości znane są na całym świecie. Alberobello to miasteczko pełne Trulli, białych małych charakterystycznych budynków, a jego centrum wpisane jest na listę UNESCO. Co jeszcze można zobaczyć w Alberobello? Jakie atrakcje warto zwiedzić? Zobaczcie jak zwiedzać Alberobello. Mamy dwa Was parę ciekawych wskazówek!

 

Zwiedzanie Alberobello

 

zwiedzanie Alberobello

To małe miasteczko mieści się w sercu Apulii. Łatwo tam dojechać autem z Bari, przez Monopoli – podróż trwa 45 min a droga jest bardzo urokliwa. Do Alberobello, możecie dojechać też autobusem z Bari lub Monopoli lub pociągiem, podróż torami trwa jednak prawie 2 h liniami Ferrovie del Sud Est. Parkingi znajdują się blisko centrum bo samo Alberobello jest małe, dla przykładu przy Largo Martellotta, 66 lub Viale Bari. Większość atrakcji, czyli zwiedzanie uliczek jest darmowe – centrum jest ścisłe lekko pagórkowate. Stacja i przystanek autobusowy znajduje się 500 m od centrum. Warto do Alberobello przyjechać kiedy obchodzone są dni Cosmy i Damiano pod koniec września – miasto wtedy tętni życiem i otwiera się mnóstwo straganów. Możecie skusić się też na nocleg w Trulli! To jedno z najpiękniejszych miast w Apulii.

 

Trulli w Alberobello

 

Trulli Alberobello

Gdzie zobaczyć Trulli w Apulii i Alberobello? Całe centrum miasteczka obsiane jest domkami Trulli. Znajdziecie je między innymi przy ulicach odchodzących na południe i zachód od Largo Martelotta. Czym są Trulli? To charakterystyczne małe domki budowane głównie w Apulii w okolicach Alberobello w dolinie Itria w regionie Murge. Dachy są stożkowe, a domki budowane są z kamienia, często teraz bielonego. Kto mieszkał w Trulli? Głównie rolnicy i robotnicy, domki były budowane często jako obiekty gospodarcze przy polach i gajach.

W Alberobello znajdziecie najwięcej Trulli w całej Apulii, umiejscowione one są też bardzo blisko centrum a ich zabudowa stanowi także turystyczne centrum miasteczka.

 

via Monte S.Michele i Monte Pertica

 

Trulli Alberobello

To główna ulica z Trulli w Alberobello. Znajdziecie tutaj wiele sklepików z pamiątkami z Alberobello, kawiarenek czy sklepów z rzemiosłem. Do tego na samym końcu ulicy i jej górze, znajdują się najsłynniejsze Trulli, które możecie kojarzyć ze zdjęć. Na dachach niektórych domków znajdują się bielone symbole, najczęściej chrześcijańskie. Krzyż, serce, hostia, drzewo, gołąbek Ducha Świętego i półksiężyc z krzyżem znajdują się na tych z Monte Pertica.

 

Bazylika Alberobello

 

Bazylika Alberobello

Ta bazylika pod wezwaniem Świętego Cosmy i Damiano powstała w 1609 roku. W 1885 roku została przebudowana do obecnej formy, w 2000 roku stał się bazyliką mniejszą. Mieści się ona na końcu jednej z głównych ulic Alberobello via Vittorio Emanuele. W środku znajduje się też Muzeum patronów Bazyliki.

 

Belvedere Santa Lucia

 

belvedere Alberobello

Jeśli nie macie dużo czasu na zwiedzanie Alberobello to możecie Trulli zobaczyć z punktu widokowego w centrum, który nazywa się Santa Lucia. Znajduje się on na południe od fontanny na Piazza del Popolo obok kościoła. Z tego miejsca będziecie mogli podziwiać widoki z pagórkami obsianymi Trulli.

 

Museo del Territorio Pezzolla

 

Alberobello muzeum

W 15 domkach Trulli mieści się muzeum Alberobello, pełne artefaktów, przykładowych pomieszczeń i historii miasta. Wystawa pokaże Wam jak budowano trulli, jak w nich mieszkano i do czego jeszcze służyły. Muzeum znajduje się przy Piazza XXVII Maggio.

 

Piazza del Popolo

 

Piazza del Popolo

To główny plac Alberobello, mieszczący się na lekkim wzgórzu z widokiem z Santa Lucia na domki Trulli. Na placu znajdziecie kawiarnie sklepy a także fontanny i zbiorniki z rybkami. Plac łączy się z Corso Vittorio Emanuele oraz można z niego zejść do Monte S.Michele i Monte Pertica. Znajdziecie tutaj restauracje i kawiarnie, gdzie możecie zjeść najpopularniejsze potrawy Apulii. Jeśli jesteście głodni możecie wpaść do Principotto na pyszne Panzerotti.

 

Acqua Splash 2008 Alberobello

 

AcquaSplash Alberobello
foto: http://www.acquaparkalberobello.it/

Macie dość domków i historii? Może trochę rozrywki? Oto Park Wodny w Apulii, który znajduje się blisko Alberobello bo tylko 2 km od centrum. Znajdziecie tutaj zjeżdżalnie, hydromasaże, multi-track i oczywiście baseny. Idealna atrakcja dla dzieci i rodziców. Nie będzie to jednak pewnie najlepszy park wodny na jakim byliście.

Podsumowanie 

Warto podjechać do Alberobello jadąc do Lecce lub powiązać tą podróż na przykład z Locorotondo i Cisternino. Turystów jest tutaj zazwyczaj sporo i uliczki są często pozapychane fotografującymi azjatami i europejczykami. Atrakcją Alberobello jest także nocleg w Trulli, to wyjątkowe doznanie.  To piękne miejsce, warte zobaczenia. 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz