Czy aborcja w Portugalii jest legalna czy nielegalna? Do kiedy? - BelSole

Czy aborcja w Portugalii jest legalna czy nielegalna? Do kiedy?

Portugalia czyli kraj miejsca pielgrzymek jakim jest Fatima, czy w tym świętym miejscu jest miejsce na aborcję? Czy aborcja w Portugalii jest legalna? Do którego tygodnia? Ile kosztuje aborcja w Portugalii?

Prawo aborcyjne zostało zmienione w 2007 roku kiedy to zliberalizowano je do dzisiejszej wersji. W tym celu ogłoszono referendum, gdzie prawie 60% obywateli opowiedziała się za nowym prawem, wyjątkiem były regiony północnej Portugalii oraz wysp.

Do kiedy więc można zrobić aborcję w Portugalii? Górnym limitem aborcji na życzenie jest 10. tydzień ciąży, jednak władze zachęcają by był to ostateczny krok. Po 10 tygodniu, można usunąć płód ze względu na zagrożenie życia płodu lub zdrowia matki, gwałt, chorobę płodu Kolejnymi ograniczeniami są 16 i 24 tydzień ciąży.

Co ciekawe od 2009 roku liczba aborcji na życzenie w Portugalii  spada.Do dziś lekarze posługują się klauzulą sumienia, jeśli nie chcą usunąć płodu z łona matki. Po zgłoszeniu się przez matkę do zabiegu, ma ona tak zwany obowiązkowy czas do namysłu wynoszący, podobnie jak w przypadku aborcji w Niemczech, trzy dni. Kobietom należy zagwarantować „dostępność poradnictwa psychologicznego w okresie refleksji”. Kobiety, które dokonały aborcji na życzenie lub poroniły, mają prawo do urlopu trwającego od 14 do 30 dni. Osoby poniżej 16. roku życia potrzebują pozwolenia rodziców.

W Portugalia obecnie przeprowadza się najmniej aborcji na 1000 urodzeń w Unii Europejskiej.

Z jakiego powodu w Portugalii można usunąć płód?

Aborcji można dokonać na życzenie, bez konkretnego powodu do 10 tygodnia.

do 10 tygodnia: bez podania powodu

do 16 tygodnia: gwałt lub inne przestępstwo seksualne

do 24 tygodnia: choroby płodu

Ile kosztuje aborcja w Portugalii?

Aborcja w Portugalii jest za darmo.

Prywatne placówki: W Portugalii wykonuje się aborcję chirurgiczną oraz farmakologiczną. Stosowane leki to zazwyczaj Mifepristone i Misoprostol koszt to około 500 EUR. Jeśli chodzi o metodę chirurgiczną ogólne lub miejscowe znieczulenie to koszt dodatkowych kilkuset euro w zależności do placówki. 

Jeśli chcecie dokonać aborcji na wakacjach, nie jest to najlepszy pomysł ze względu na ewentualne powikłania – chyba, że macie zarezerwowane dodatkowe dni, które możecie poświęcić na wszystkie komplikacje.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz