Hiszpania samochodem – przepisy drogowe, mandaty i porady - BelSole

Hiszpania samochodem – przepisy drogowe, mandaty i porady

Nie każdy Polak decyduje się na wyjazd samochodem do Hiszpanii, częściej Polacy po dojechaniu do Barcelony czy Sewilli decydują się na wynajem samochodu w Hiszpanii. Zarówno jednym jak i drugim przydadzą się najważniejsze informacje dotyczące przepisów drogowych w Hiszpanii. Jakie są ograniczenia prędkości na hiszpańskich drogach? Jakie są mandaty w Hiszpanii? Czy trzeba jeździć na światłach? Oto najważniejsze przepisy w Hiszpanii.

Przepisy drogowe w Hiszpanii nie odbiegają zbyt bardzo od większości krajów Unii Europejskiej. Osoby, które znają przepisy drogowe we Włoszech czy przepisy drogowe w Portugalii nie będą miały trudności w jeździe po hiszpańskich drogach. Jadąc do Hiszpanii należy jednak pamiętać o kilku nietypowych przepisach o których wspominaliśmy w artykule 9 najdziwniejszych przepisów drogowych w Hiszpanii. Za to grożą setki złotych mandatu.

Hiszpania – ograniczenia prędkości

W terenie zabudowanym w Hiszpanii obowiązujące ograniczenie prędkości to 50 km/h i nie jest to dla nikogo żadnym zaskoczeniem. Poza terenem zabudowanym można poruszać się z prędkością 90 km/h samochodem osobowym. Na międzymiastowych trasach szybkiego ruchu można jeździć maksymalnie 100. Na hiszpańskiej autostradzie można poruszać się z prędkością maksymalną wynoszącą zaledwie 120 km/h. Na nieutwardzonych drogach limit prędkości to 30 km/h.

Hiszpania – mandaty

Hiszpania - mandaty

Mandaty za przekroczenie prędkości dzielą się na niskie i wysokie. Niewielkie przekroczenie prędkości to kara w widełkach od 100 do 500 EUR. Poważniejsze przekroczenie prędkości w Hiszpanii zagrożone jest mandatem w wysokości 600 EUR. Używanie telefonu komórkowego podczas jazdy jest w Hiszpanii zabronione. Mandat za niedostosowanie się do tego przepisu to 200 EUR. W Hiszpanii lepiej nie prowadzić pod wpływem alkoholu. Osoby złapane z poziomem alkoholu we krwi wyższym niż 0,25 mg/l zapłacą mandat w wysokości 500 EUR i stracą prawo jazdy na 3 miesiące. Dla młodych kierowców limit jest niższy i wynosi 0,15 mg/l

Przejazd na czerwonym świetle zagrożony jest mandatem w wysokości 200 EUR. Podobną karą zagrożone jest niewłaściwe parkowanie, jazda z nieważnymi uprawnieniami, bez świateł oraz jazda z nieczytelną tablicą rejestracyjną. Tyle samo mandatu dostać można za opuszczenie pojazdu bez kamizelki odblaskowej oraz za jazdę bez koła zapasowego. Warto pamiętać, że hiszpańskie przepisy drogowe bywają dość ciekawe. Nie wolno używać klaksonu w nocy, słuchać bardzo głośnej muzyki czy prowadzić w klapkach lub bez koszuli. Mandaty w Hiszpanii można płacić m.in. gotówką.

Hiszpania – pozostałe ważne przepisy drogowe

Przepisy drogowe w Hiszpanii

Ruch w Hiszpanii to ruch prawostronny i można liczyć się z mandatem za nieuzasadnioną jazdę lewym pasem. Jeżdżąc po autostradach na początek zdziwić może to, że kierowcy błyskają światłami. To wymagane przez prawo sygnalizowanie manewru wyprzedzania. Powrót na swój pas należy pod każdym względem zasygnalizować kierunkowskazem. Policja jest na to wyczulona.

Polacy jadący na wakacje do Hiszpanii mogą używać polskiego prawa jazdy. Prawo jazdy należy wymienić na hiszpańskie dopiero po więcej niż 90 dniach pobytu w kraju. W Hiszpanii należy jeździć z zapiętymi pasami bezpieczeństwa, nie wolno rozmawiać przez telefon komórkowy nawet jeśli samochód nie jest w ruchu. Tankując na stacji benzynowej należy wyłączyć światła i radio, a nawet… telefon komórkowym. Do obowiązkowego wyposażenia samochodu poza kamizelką odblaskową, trójkątem ostrzegawczym, kołem zapasowym, zestawem żarówek na wymianę w przypadku osób z wadą wzroku są drugie okulary. W Hiszpanii działa numer alarmowy 112.

Jeśli przeraża was wyjazd do Hiszpanii samochodem to zawsze można pojechać samochodem na Ukrainę.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz