“Rodzic 1” i “Rodzic 2” zamiast mamy i taty. Tak będzie we Włoszech

Szefowa włoskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese podczas jednego z przeprowadzonych ostatnio wywiadów zapowiedziała kontrowersyjną zmianę. We włoskich dokumentach przeznaczonych dla dzieci poniżej 14. roku życia zamiast powszechnie stosowanych określeń “matka” i “ojciec” pojawi się… “rodzic 1” i “rodzic 2”.

O sprawie informuje m.in. portal RMF24. Jak podaje portal internetowy zapowiedzi Lamorgese ucieszyły przedstawicieli włoskiego środowiska LGBT. To nie pierwszy raz jak we włoskich dokumentach dla dzieci zamiast matki i ojca pojawia się “rodzic 1” i “rodzic 2”. Podobne zmiany wprowadził poprzedni lewicowy rząd w 2015 roku. Usunął je poprzedni włoski minister spraw wewnętrznych ale jak widać nie na długo.

Według włoskiej minister zmiana ma “zapewnić zgodność ze standardami Unii Europejskiej i rozwiązać problemy wskazywane przez inspektora ochrony danych osobowych”. Problemami tym jest – jak podaje RMF24.pl “mocna krytyka z punktu widzenia ochrony danych oraz nieletnich w przypadkach, gdy osoby sprawujące odpowiedzialność rodzicielską nie są identyfikowane z postacią matki czy ojca”.

Były minister spraw wewnętrznych, który odpowiadał za cofnięcie lewicowych zmian skrytykował plany swojego następy. Matteo Salvini napisał na Twitterze:

Pomimo wszystkich problemów z którymi mierzą się Włochy rząd pracuje nad usunięciem “ojca” i “matki” z dokumentów dla nieletnich. Im szybciej pójdą do domu tym lepiej

Dodaj komentarz