Gdzie było trzęsienie ziemi w Turcji, czy jest bezpiecznie na wyjazd i wakacje w Antalya i Bodrum? - BelSole

Gdzie było trzęsienie ziemi w Turcji, czy jest bezpiecznie na wyjazd i wakacje w Antalya i Bodrum?

Przez ostatnie dni Turcje dotknęła seria wstrząsów trzęsienia ziemi, wstrząsy miały różną siłę – niektóre z nich poruszyły ziemią z magnitudą 7,8. Najpoważniejsze miało miejsce rano o 4:17 czasu lokalnego w okolicach Gaziantep. Zginęło minimum 280 osób (stan na poranek 6.02). Czy w Turcji jest bezpiecznie na wyjazd? Czy trzęsienie ziemi może zagrozić Turystom? Czy w Antalya jest bezpiecznie? Zobaczcie.

 

Trzęsienie ziemi w Turcji w lutym 2023

 

Trzęsienie ziemi w Turcji to ogromna tragedia, która zabiła wielu ludzi i zniszczyła dorobek całego życia wielu rodzinom. Wakacje, wiadomo schodzą na dalszy plan – jednak pamiętajmy, że wielu Turków, żyje właśnie z turystyki. Czy lecąc teraz na wakacje do Turcji należy bać się trzęsienia ziemi? Czy jest bezpiecznie? Najważniejszą kwestią jest to, że najsilniejsze trzęsienia miały miejsce we wschodnio-południowej Turcji. Czyli raczej daleko od regionów stricte turystycznych jakimi są Antalya czy Bodrum. W prostej linii będzie to około 500 km, a od Gaziantep do Antalya prawie 600 km – czyli bardzo daleko. 

https://www.emsc-csem.org/
Żródło, screen z: emsc-csem.org/ Mapa trzęsień ziemi 5-6.02.23

 

Nie oznacza to jednak, że pozostałe regiony były wolne od trzęsień – w południowo-zachodniej Turcji, tuż przy morskiej granicy z Grecją zanotowano trzęsienie ziemi z siłą 4.7, podobnie w centralnej Turcji z siłą 5.0. Póki co jednak największą siłę i najbardziej niebezpieczne były te przy granicy syryjskiej. Siła od 4 do 5 oznacza lekkie trzęsienie ziemi, od 5 do 6 ma średnią siłę, od 6 do 7 ma siłę już mocną z uszkodzeniami infrastruktury i ofiarami śmiertelnymi, 7 – 8 to bardzo silne trzęsienie i dużo ofiar śmiertelnych. Porównując trzęsienie ziemi w skali 5 do 7, będzie ono nieporównywalnie większe. Zobaczcie skalę z usgs.gov:

skala trzęsień ziemi
Źródło: usgs.gov

To czy można lecieć teraz do Turcji do Antalya?

 

Jeśli mieliście w planach lecieć w najbliższych dniach do południowo-wschodniej Turcji, to raczej odradzamy – nie tylko ze względów bezpieczeństwa jeśli chodzi o trzęsienie ziemi ale i o chaos na miejscu póki co. Jeśli jednak wyjazd planujecie na wakacje lub na przykład za miesiąc i to nie tutaj tylko na przykład do Antalya czy Bodrum, sytuacja raczej będzie już bezpieczna. Pamiętajcie jednak by wcześniej sprawdzić czy faktycznie jest bezpiecznie na miejscu oraz czy MSZ nie wystosował żadnego komunikatu z ostrzeżeniami. 

W razie gdybyście szukali informacji, Ambasada Turcji w Warszawie: 22 646 43 25, Rakowiecka 19, 02-517 Warszawa

Ambasada Polski w Ankarze: +90 312 457 20 00, 06-650 Ankara – Kavaklidere PK-20, Ataturk Bulvari 241

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz