Trzęsienie ziemi w Turcji, czy na Cyprze jest bezpiecznie? Cypr trzęsienie ziemi? - BelSole

Trzęsienie ziemi w Turcji, czy na Cyprze jest bezpiecznie? Cypr trzęsienie ziemi?

Dziś odnotowano bardzo silne trzęsienia ziemi w Turcji o sile 7.8 w południowo-wschodniej części kraju, o ile stan bezpieczeństwa w Turcji już opisaliśmy – to jak wygląda kwestia wakacji na Cyprze w kontekście trzęsienia ziemi? Czy jest bezpiecznie na Cyprze? Czy grozi Cyprowi trzęsienie ziemi?

 

Cypr trzęsienie ziemi

 

https://www.emsc-csem.org/
Żródło, screen z: emsc-csem.org/ Mapa trzęsień ziemi 5-6.02.23

Cypr znajduje się tylko ponad 200 km od wybrzeża tureckiego przy którym miało miejsce trzęsienie ziemi, jednak od Gaziantep do Larnaki jest już 400 km. W Gaziantep miały miejsca najsilniejsze wstrząsy o magnitudzie 7.8. Zginęło tam ponad 280 osób (stan na rano 6.02.23) i wiele domów i budynków zostało doszczętnie zniszczonych. Trzęsienie ziemi w Turcji miało miejsce rano 6.02 o 4:17 czasu lokalnego.

Przez bliską odległość od epicentrum zadajemy sobie pytanie czy trzęsienie ziemi grozi Cyprowi i czy jest bezpiecznie na Cyprze? Póki co odpowiedź brzmi, raczej tak – nie odnotowano tam żadnych przypadków(mocnego) trzęsienia ziemi w przeciwieństwie do niedalekiej Turcji i Syrii. Czy jednak trzęsienie ziemi może zdarzyć się na Cyprze? Tego nie wiemy, jednak Cypr nie znajduje się na bezpośrednim styku płyty arabskiej i anatolijskiej – bliżej mu od południowej części do afrykańskiej, jednak w całości leży na anatolijskiej. Obszary dotknięte trzęsieniem ziemi leżały na granicy dwóch płyt.

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz