Waluta w Czarnogórze. Czy można płacić Euro? - BelSole

Waluta w Czarnogórze. Czy można płacić Euro?

Walizka spakowana, pogoda sprawdzona, a co z pieniędzmi? Zanim wyjedziemy, trzeba wiedzieć jaką walutą będziemy płacić i czy musimy wymienić wcześniej pieniądze. Sprawdzamy dla Was jaka jest waluta w Czarnogórze i czy można płacić kartą.

 

Waluta w Czarnogórze

 

Pisaliśmy już, że Czarnogóra nie należy do strefy Schengen oraz do Unii Europejskiej. Jednak co ciekawe od 2002 r. oficjalną walutą jest euro. Jak to się stało? Po rozpadzie Jugosławii w 1999 r. doszło do druzgocącej hiperinflacji. Władze postanowiły wprowadzić obok dinara drugą walutę, a była nią niemiecka marka. Gdy od 1 stycznia 2002 r. Niemcy jak wiele innych państw przyjęło Euro, Czarnogóra również zadecydowała o zmianie waluty.

I tak w marcu 2002 r. Euro stało się jedynym oficjalnym środkiem płatniczym w Czarnogórze.

W obiegu są banknoty o nominałach: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 Euro oraz monety 1, 2, 5, 10, 20, 50 centów oraz 1 i 2 Euro.

 

Czy w Czarnogórze są bankomaty? Czy trzeba wziąć gotówkę?

 

W największych miastach Czarnogóry, np. Kotorze, Budvie oraz w stolicy – Podgoricy nie będziecie mieć żadnego problemu ze znalezieniem bankomatu. Jeśli podróżujecie po mniejszych miejscowościach oraz wioskach lepiej zaopatrzyć się w gotówkę. 

Euro korzystnie jest przywieść z Polski. Wprawdzie w kantorach wymienicie złotówki, ale są one bardzo rzadko spotykane. Bez problemu za to wymienicie pieniądze w bankach. W tym wypadku musicie liczyć się z prowizją od wymiany – ok. 1 euro.

 

Czy można płacić Euro, ale kartą?

 

W Czarnogórze akceptowane są wszystkie znane karty kredytowe i płatnicze. Nie ma tutaj żadnych wielkich sieci handlowych, większość mieszkańców robi zakupy w lokalnych sklejkach oraz na bazarach. Tutaj musicie mieć gotówkę. Kartą zapłacicie też tylko w lepszych restauracjach. Jeżeli macie zamiar wynająć apartament, to zwykle również zapłacicie za niego gotówką.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz