"We Włoszech" czy "we Włochach". Jak pisać? - BelSole

„We Włoszech” czy „we Włochach”. Jak pisać?

Wiele osób planujących swoje wakacje w słonecznej Italii zastanawia się w jaki sposób poprawnie opowiadać o swoich planach. Jeśli byliście na wakacjach na Sycylii albo zwiedzaliście trakcje w Wenecji to opowiadając znajomym swoje przeżycia z wyjazdu warto ostrzegać się pewnych popularnych błędów językowych związanych z Włochami. Do Włoch czy do Włoszech? We Włoszech czy we Włochach?

Użytkownicy języka polskiego często popełniają najróżniejsze błędy w stylu mówienia „we Wiedniu” zamiast poprawnego „w Wiedniu”. Do języka przenika też popularna nowomowa typu „w Ukrainie” zamiast „na Ukrainie”. Włochy też stały się ofiarą różnych błędów i wypaczeń. Jakie są najczęstsze z nich?

Wśród rozmawiających o wyjazdach do Włoch można czasem usłyszeć na przykład: „byliśmy we Włochach”. Włochy to nam mogą wejść między zęby w czasie miłosnych uniesień, chociaż jeśli byliśmy w jednej z dzielnic Warszawy to wtedy mówimy we Włochach. Przy okazji omawiania warszawskiej dzielnicy warto też przypomnieć, że mieszkaniec jednej z lewobrzeżnych dzielnic polskiej stolicy nie jest nazywany Włochem. Mieszkaniec to włochowianin, a mieszkanka to włochowianka.

Niektórzy czasem uważają, też że wyjeżdżają „do Włoszech”. To również często spotykany błąd. Jedziemy „do Włoch”.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz