“We Włoszech” czy “we Włochach”. Jak pisać?

Wiele osób planujących swoje wakacje w słonecznej Italii zastanawia się w jaki sposób poprawnie opowiadać o swoich planach. Jeśli byliście na wakacjach na Sycylii albo zwiedzaliście trakcje w Wenecji to opowiadając znajomym swoje przeżycia z wyjazdu warto ostrzegać się pewnych popularnych błędów językowych związanych z Włochami. Do Włoch czy do Włoszech? We Włoszech czy we Włochach?

Użytkownicy języka polskiego często popełniają najróżniejsze błędy w stylu mówienia “we Wiedniu” zamiast poprawnego “w Wiedniu”. Do języka przenika też popularna nowomowa typu “w Ukrainie” zamiast “na Ukrainie”. Włochy też stały się ofiarą różnych błędów i wypaczeń. Jakie są najczęstsze z nich?

Wśród rozmawiających o wyjazdach do Włoch można czasem usłyszeć na przykład: “byliśmy we Włochach”. Włochy to nam mogą wejść między zęby w czasie miłosnych uniesień, chociaż jeśli byliśmy w jednej z dzielnic Warszawy to wtedy mówimy we Włochach. Przy okazji omawiania warszawskiej dzielnicy warto też przypomnieć, że mieszkaniec jednej z lewobrzeżnych dzielnic polskiej stolicy nie jest nazywany Włochem. Mieszkaniec to włochowianin, a mieszkanka to włochowianka.

Niektórzy czasem uważają, też że wyjeżdżają “do Włoszech”. To również często spotykany błąd. Jedziemy “do Włoch”.

Dodaj komentarz