Czy Minorka to Majorka? Czy to Hiszpania? - BelSole

Czy Minorka to Majorka? Czy to Hiszpania?

Na hasło jedziemy na Minorkę, wiele osób zaczyna się zastanawiać co to za wyspa? Gdzie leży? Czy Minorka to Majorka? Czy leży w Hiszpanii? Mamy dla Was odpowiedzi na wszystkie pytania!

Czy Minorka to Majorka? Czy to Hiszpania?

Słowa Minorka i Majorka brzmią podobnie, jednak oznaczają zupełnie inne miejsca. Obie wyspy wchodzą w skład archipelagu Balearów, który znajduje się na Morzu Śródziemnym. Tego samego, w którym leży najbardziej imprezowa wyspa na świecie – Ibiza. Baleary są autonomicznym regionem, należącym do Hiszpanii. Trzeba wspomnieć, że w 1993 r. duża część Minorki została ogłoszona rezerwatem biosfery UNESCO. Dlatego nie znajdziecie tutaj ogromnych kompleksów hotelowych ani tłumów turystów. Minorka jest też tańsza niż Majorka.

Jak dotrzeć na Minorkę?

Samolotem na wyspę dostaniecie się z Polski czarterem albo z przesiadką w Berlinie lub Barcelonie. Na Minorkę, a dokładnie do miejscowości Ciutadella, dopłyniecie też promem z Barcelony oraz z sąsiedniej Majorki. 

Jaka pogoda jest na Minorce?

Na Minorce jest klimat śródziemnomorski. Najwyższe temperatury (pow. 20 ºC) panują od maja do początku października. Minorka jest najbardziej wysuniętą wyspą Balearów, więc musicie się liczyć, że tam wieje. 

Jakie są plaże na Minorce?

Północne wybrzeże pokryte jest czerwonawym żwirem. Od strony lądu rośnie wrzosowisko. Poludniowa strona wyspy za to może poszczycić się plażami z drobnym piaskiem i ciągną się wzdłuż malowniczych zatoczek. Wiele nich ukrywa się za sosnowym lasem. Jednak wystarczy, kilkanaście minut spacerem, aby Najbardziej znanymi są: Son Bou – najdłuższa plaża Minorki (ok. 2,5 km), Cala Pilar, Cala Turqueta oraz Playa De Cavalleria. 

Co zobaczyć na Minorce?

Po całej wyspie rozsiane są tajemnicze megalityczne konstrukcje. Najbardziej znane są w Naveta des Tudons, Talatí de Dalt i Trepucó. 

Warto również wjechać na najwyższy punkt Majorki –  El Toro (358 m n.p.m.), aby podziwiać panoramę całej wyspy. Na górze znajduje się klasztor oraz figura Chrystusa z rozpostartymi ramionami. Pomnik powstał dla uczczenia poległych w walkach między Hiszpanią a Marokiem.

Stolica Maó albo Mahón to największy naturalny port na Morzu Śródziemnym, który przez wieki był ważnym strategicznie miejscem. W mieście znajdują się liczne zabytki, np. kościół św. Marii i kościół Carmen oraz dość ciekawe Muzeum Minorki.

Wielbicieli historii, powinni obejrzeć XIX-wieczną fortyfikację Izabeli II, położoną na półwyspie La Mola. Kamienny fort służyła jako baza dla sił zbrojnych.

Ciutadella to piękne, spokojne i odrobinę leniwe miasteczko, które do XVIII wieku było stolicą Minorki. Możecie tutaj pospacerować krętymi uliczkami, wstąpić na pyszne owoce morze i napić się pomady, czyli koktajlu z miejscowego ginu z lemoniadą ze świeżych cytryn.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz