Czy Mediolan jest bezpieczny? Kieszonkowcy, terroryzm, życie nocne - BelSole

Czy Mediolan jest bezpieczny? Kieszonkowcy, terroryzm, życie nocne

Mediolan to bardzo duże i tłoczne miasto, w związku z tym wycieczka do Mediolanu może budzić obawę. Często pytacie nas czy w Mediolanie jest bezpiecznie? Spróbujmy w tym artykule rozwiać wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa w Mediolanie. Podstawowym pytaniem jest, jaki rodzaj bezpieczeństwa mamy na myśli? Czy w Mediolanie są kieszonkowcy? Czy w Mediolanie jest zagrożenie terrorystyczne? Czy możemy zostać napadnięci w Mediolanie? Zobaczcie jak jest naprawdę.

Czy w Mediolanie są kieszonkowcy?

Kieszonkowcy w Mediolanie są i nie ma co do tego wątpliwości. Najniebezpieczniejsze dzielnice oraz ulice w Mediolanie to Corso Italia, Porta Venezia, Roserio, viale Padova, Bovisa, Rogoredo oraz wyjście z Milano Stazione Centrale. Jest to miasto niezwykle ruchliwe i tłoczne, ilość ludzi jest porażająca. W mieście w dni świąteczne lub weekendy odbywa się wiele imprez, festynów, koncertów. Są to sytuacje, które przyciągają zarówno ludzi chcących się pobawić, jak i kieszonkowców. Mediolan jednak nie wyróżnia się wśród innych dużych miast. Podobnie jak chociażby w Porto zachowując podstawowe zasady możemy czuć się pewnie i bezpiecznie.

Jak uniknąć kieszonkowców w Mediolanie?Jak powinniśmy się zachowywać aby nie przyciągać złodzieja i nie stwarzać sposobności by się na nas wzbogacił?  Zabierajmy ze sobą tylko tyle gotówki, ile to konieczne. Dużym błędem jest podczas wakacji noszenie całego wakacyjnego budżetu przy sobie. W razie kradzieży stracimy wszystko. Jeśli podróżujemy w kilka osób – podzielmy pieniądze mniej więcej równo pomiędzy wszystkich. Jest nikłe prawdopodobieństwo, że wszyscy padną ofiarą złodzieja.

bezpieczenstwo_w_mediolanie

W miarę możliwości trzymajmy portfel z przodu ciała. Choć wydaje nam się, że nikt nie jest w stanie otworzyć torebki w niezauważalny dla nas sposób, nie jest to prawda. Torebka trzymana z tyłu jest bardzo łatwym celem. Podobnie jest z plecakiem i tylną kieszenią spodni. Bardzo łatwo coś z nich wyciągnąć. Dużo lepszym pomysłem na przechowywanie pieniędzy lub dokumentów jest torebka z przodu ciała, saszetka na biodrze (nerka) czy przednia kieszeń kurtki lub marynarki. Co zrobić by czuć się w Mediolanie bezpiecznie?

Bądźmy bardziej czujni w większych skupiskach ludzi. Zwróćmy uwagę czy ktoś obcy nie kręci się w pobliżu nas „bez powodu”. Zwłaszcza w popularnych miejscach – pod Katedrą w Mediolanie czy też obok Pałacu Sforzów. Kiedy ktoś nas zagada, zapyta o drogę, czy na nas wpadnie nie dajmy się rozproszyć. Gdyby już zdarzyło nam się, że jednak komuś uda się nas okraść to warto być na to choć odrobinę przygotowanym. Zapiszmy sobie wcześniej numer do naszego banku, aby szybko i sprawnie móc zablokować kartę, zróbmy zdjęcia dokumentów, zapamiętajmy numer do kogoś bliskiego, by móc zadzwonić z innego telefonu w przypadku utraty naszego.

Choć nie można powiedzieć, że Mediolan jest w 100% bezpieczny przy zachowaniu podstawowych zasad nie jest trudno uchronić się przed kieszonkowcami. Nie jest to miasto niebezpieczne w większym stopniu, jak Warszawa czy Kraków.

Terroryzm w Mediolanie, czy należy się obawiać?

Mediolan Dworzec Główny

W najpopularniejszych miejscach w Mediolanie takich jak Piazza del Duomo przy Duomo di Milano, Piazza Castello, Porta Garibaldi czy przy Milano Stazione Centrale możemy zauważyć posterunki lokalnych Carabinieri oraz sił włoskich Wojsk Lądowych m.in. oddziałów Alpejskich. Pilnują one porządku oraz zabezpieczają kluczowe miejsca przed atakami terrorystycznymi. Na drogach łączących główne atrakcje Mediolanu ustawione są także zapory przeciw ciężarówkom. Mediolan to drugie największe miasto Włoch, więc może być łakomym kąskiem dla chcących wzbudzić obawy terrorystów – jednak samo zagrożenie terrorystyczne naszym zdaniem jest tak samo niskie jak w innych dużych miastach Europy.

Czy Mediolan jest bezpieczny w nocy

mediolan w nocy

Mediolan tak samo jak w dzień tak i w nocy jest relatywnie bezpieczny, zwłaszcza w miejscach turystycznych. Nie radzimy zachodzić w boczne uliczki w raz z telefonem i portfelem na wierzchu, w dzielnicach takich jak: Roserio, Bovisa, Rogoredo. Kluby w Mediolanie są bezpieczne na tyle ile mogą być, natomiast powrót z imprezy w Mediolanie do domu powinien być rozsądny i w kontrolowanych warunkach.

 

Oszustwa w Mediolanie, na co zwrócić uwagę

Mediolan to stolica mody, jednak torebki Prada, paski Armani czy portfele Dolce & Gabbana nie leżą na ulicy. Nie kupujcie wyglądających na prawdziwe wyrobów 'znanych’ firm prosto na chodnika. Gdzie mnóstwo sprzedawców próbuje nam sprzedać „podróbki” Bottegi, Missoni, Miu Miu, Versace, Zegny etc. Ceny stanowią tylko ułamek prawdziwej sklepowej wartości – a mogą przysporzyć nam tylko kłopotu. Uważajcie także na ceny w kawiarniach i restauracjach, nagminnym jest nie podawanie cennika bądź dodawanie kwoty za coperto (usługę) przy barze, co jest sprzeczne z zasadami funkcjonowania barów i kawiarni. Uważajcie także na fałszywe petycje, oraz 'dobrowolne” datki na cele charytatywne.

Uważajcie na afrykańskie łańcuszki sprzedawane przez ubranych w afrykańskie tradycyjne stroje czarnoskórych krętaczy. Nie dajcie sobie ich zapiąć na rękę – bardzo ciężko jest zerwać taką „ozdobę”!

Czy Mediolan jest faktycznie niebezpieczny?

Mediolan w statystykach wypada całkiem nieźle, niestety tylko na tle globalnym. Na tle Włoch prowincja Mediolanu odpowiada za największą ilość przestępstw: 237,365 w skali roku, co jest blisko 9,5 % w skali kraju – należy przypomnieć, że prowincja ta jest jedną z najliczniejszych w kraju (drugie miejsce po Rzymie). Nie powinniśmy się jednak obawiać. Miasto jest dobrze zabezpieczone, sami także powinniśmy się pilnować przy okazji zakupów, spacerów oraz zwiedzania na wycieczce tego pięknego miasta. W drogę!

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz