12 najlepszych atrakcji w Maladze [NOWE 2023]. Plaże w Maladze, co zobaczyć w Maladze? - BelSole

12 najlepszych atrakcji w Maladze [NOWE 2023]. Plaże w Maladze, co zobaczyć w Maladze?

Zapraszamy Was do słonecznej Malagi! Opowiemy Wam co zobaczyć w Maladze, jakie Malaga atrakcje może Wam zaoferować. Jakie plaże w Maladze odwiedzić i co robić w Maladze. Jeśli zastanawiacie się, gdzie są najlepsze miejsca w Maladze – zapraszamy do naszego przewodnika!

 

Co zobaczyć w Maladze?

 

co zobaczyć w Maladze
Centrum Malagi

Choć Malaga uznawana jest przez turystów za typowo wakacyjny i plażowy kurort, to jednak odnaleźć w tym mieście można znacznie więcej atrakcji i rzeczy wartych zobaczenia, niż by się to mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Do malagi dojedziecie koleją lub oczywiście wypożyczonym samochodem – jeśli chodzi o zwiedzanie centrum, większość z wymienionych poniżej atrakcji Malagi jest raczej blisko siebie. Nie liczymy tych atrakcji w okolicy Malagi. Nawet plaże Malagi są właściwie w ścisłym centrum. Wszędzie raczej dojdziecie w centrum na nogach. Pamiętajcie, że Malaga to jedno z gorętszych Europejskich miast, dlatego warto przed wycieczką do Malagi na przykład w lecie należy o tym pamiętać jeśli nie lubicie upałów. 

Jakie zatem atrakcje w Maladze warto zobaczyć? Jakie plaże odwiedzić? Zapraszamy do lektury.

 

Hala Targowa Atarazanas

 

Hala Targowa Atarazanas
Hala Targowa Atarazanas

Hala targowa zbudowana została w XIV wieku, z myślą o przeznaczeniu zgoła innym niż obecnie. Pierwotnie miała to być po prostu stocznia, wykorzystywana przez panujących w tym rejonie Arabów. Nawiązuje do tego, chociażby sama nazwa, ponieważ Atarazanas to po prostu miejsce, gdzie budowane są statki. Wejście jest oczywiście w pełni darmowe, a kupcy oferują swoje produkty w godzinach 8:00 – 14:00, od poniedziałku do soboty. Warto odwiedzić to miejsce z powodu możliwości zakupienia bardzo świeżych, regionalnych produktów, których próżno szukać gdziekolwiek indziej.

 

Arabski pałac Alcazaba w Maladze

 

Pałac Alcazaba w Maladze

Najstarsze elementy budynku pochodzą aż z XI wieku i są obecnym do dziś śladem obecności muzułmańskiej na tym właśnie terytorium Półwyspu Iberyjskiego. Pałac Alcazaba to niezwykle masywne mury, wierze obronne, piękne ogrody i oczywiście przepiękny pałac, który powinien być jednym z obowiązkowych punktów na mapie podczas zwiedzania Malagi. Wstęp do pałacu to koszt 2,20 EUR. Jeśli wybieramy się do niego w niedziele po godzinie 14, wstęp będzie darmowy. Poniedziałek jest dniem, gdy pałać jest zamknięty.

 

Caminito del Rey

 

Caminito del Rey

Caminito del Rey to słynna ścieżka i trasa w górach w okolicy Malagi. Znajduje się ona 60 km od centrum Malagi na północny-zachód. Cała trasa ma prawie 8 km a jej przejście zajmie około 3-4 godziny, biegnie ona przez klify, skalne mostki i chodniki nad 100 metrową przepaścią, kanion i dolinę – widoki są wspaniałe. Kiedyś była uznawana za jedną z najniebezpieczniejszych tras na świecie, dziś zabezpieczono większość trasy i jej trudność ustalono na przeciętny. Trasa prowadzi z północy na południe, pomiędzy końcem a początkiem kursuje autobus.

Wejście do Caminito de Rey w 2023 roku kosztuje 10 EUR. Kupcie bilet wcześniej, bo wejściówki wyprzedają się szybko!

 

Teatro Romano

 

Teatro Romano Malaga
Teatro Romano w Maladze

Rzymski teatr w Maladze pochodzi aż z I wieku p.n.e., gdy na tych terenach panowało Imperium Rzymskie pod dowództwem Oktawiana Augusta. Ten starożytny zabytek mieści się tuż przy samym pałacu Alcazaby, do którego budowy z resztą Arabowie bardzo chętnie używali materiałów pochodzących z kolumn teatru. W bardzo dobry stanie pozostały trybuny, scena i miejsce, które służyło orkiestrze. Obecnie odrestaurowana teatr dostępny jest całkowicie bezpłatnie dla zwiedzających. Warto wybrać się do niego po zmroku, gdy włączona jest niezwykle efektowna iluminacja podświetlająca.

 

Zamek Gibralfaro

 

Zamek Gibralfaro w Maladze
Zamek Gibralfaro w Maladze

Znajdujący się na nieopodal położony wzgórzu zamek, choć posiada bardzo liczne cechy arabskiej architektury, jest w istocie pozostałością po obecności w tym rejonie Fenicjan. Dopiero w X wieku twierdza została gruntownie przebudowana, aby finalnie w XIV wieku stać się jednym z najważniejszych elementów chroniących pałac Alcazaba przed najeźdźcami. Głównie byli to oczywiście chrześcijanie. Podczas pobytu i zwiedzania pałacu Alcazaba, zdecydowanie warto także wspiąć się na te niezwykle wysokie mury, ponieważ przy dobrej pogodzie da się z nich ujrzeć nawet cieśninę Gibraltarską i wybrzeże Afryki. Koszt biletu to 2,20 EUR, jednak w przypadku zwiedzania zarówno murów, jak i pałacu, kupić można bilet łączony za 3,45 EUR.

 

Arena corridy w Maladze

 

Arena Corridy Malaga

Żaden pobyt w Hiszpanii nie może obejść się bez odwiedzenia areny corridy. Szczególnie warto wybrać się właśnie na te, która znajduje się w Maladze, ponieważ jest to zdecydowanie jedna z najlepszych tego typu aren do walk byków w całej Hiszpanii. Wybudowana została w 1876 roku, w bardzo charakterystycznym dla tego typu obiektów stylu architektonicznym, czyli neomudéjar. Niestety zdobycie biletów na corridę jest niezwykle trudne i wymaga znacznie wcześniejszej rezerwacji. Nie mniej warto odwiedzić znajdujące się na arenie Museo Taurino, w którym podziwiać można różnego rodzaju eksponaty poświęcone torreadorom. Zbiory tego muzeum gromadzone są aż od XVIII wieku. Znaleźć tu można między innymi szable, mulety, czy też kapy.

 

Muzeum Picassa w Maladze

 

Muzeum Picassa Malaga

Mieszczące się przy Plaza de la Merced, założone w roku 2003 muzeum poświęcone jest jednemu z największych malarzy XX wieku. Pablo Picasso przyszedł na świat w jednej z kamienic położonej na tymże placu. W kamienicy nazwanej Casa Natal de Picasso mieści się muzeum, w którym znajduje się około 200 jego prac, powstałych w latach 1892-1972, w tym te najsłynniejsze np. Panny z Avignon, Composición, Madre y niño i Olga Khokhlova con mantilla
Całość rozmieszczona jest w 11 sala, w których dzieła pogrupowane są na etapy, w których Picasso przeciwstawiał się starym kanonom sztuki. Koszt wejścia do około 6 EUR. Przed wybraniem się do tego muzeum należy jednak wiedzieć, że obowiązuje w nim całkowity zakaz wykonywania zdjęć i kręcenia filmów. Jest to szczególnie rygorystycznie przestrzegane, zarówno przez ochronę obecną na salach, jak i również te spoglądającą na zwiedzających przez kamery. Niezastosowanie się do tych zaleceń może skutkować nawet wyproszeniem z muzeum.

 

Park przyrody Montes de Malaga

 

Montes de Malaga

Choć malaga zabytki posiada niezwykle i prawdziwie inspirujące podczas ich podziwiania, to jednak warto sobie zrobić, choć na jeden dzień pobytu w tym mieście przerwę i wybrać się kilka kilometrów poza malagę, aby przemierzyć szlaki turystyczne położone w parku przyrodniczym Montes de Malaga. Cisza, spokój i relaks, tak można opisać ten pozbawiony miejskiego zgiełku region, który jest doskonałym miejscem na aktywny wypoczynek, który docenia zapewne wszyscy zmęczeni wielkomiejskim tłumem i hałasem. Oczywiście park nie jest pozbawiony licznych punktów gastronomicznych, w których spróbować można regionalnych potraw nazywanych plato de los montes, czyli po prostu dania górskie.

 

Plaże w Maladze

 

Plaże w Maladze

Dla osób, które znacznie lepiej wypoczywają podczas beztroskiego leżenia, zamiast intensywnego chodzenia po górskich i parkowych szlakach, zdecydowanie bardziej polecić można spędzeni nieco czasu na miejskich plażach. Malaga to w końcu nadmorski kurort, który jako część większego regionu Costa del Sol, jest prawdziwym rajem dla amatorów słonecznych kąpieli. Choć całe wybrzeże jest świetnym miejscem na tego typu beztroskie rozrywki, to jednak plaże w Maladze uznawane są za jedne z najlepszych w tym regionie.

Szczególnie polecić tu można znajdującą się na wschodzie Playa las Acacias lub tez położoną nieco na zachodzie Playa de la Misericordia. Bliżej centrum natomiast znajduje się przepiękna Playa de la Malagueta.
Kąpieliska te są całkowicie przyjazne dzieciom, całkowicie darmowe i pełne barów restauracji, a także placów zabaw dla dzieciaków.

 

Katedra w Maladze

 

Katedra w Maladze

Katedra w Maladze jest z pewnością jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych nie tylko tego miasta, ale również całej Hiszpanii. Renesansowa katedra uznawana jest za jedną z najpiękniejszych tego typu budowli w całym kraju.
Jej budowa rozpoczęła się w roku mniej więcej 1530, a zakończyła dopiero w XVIII wieku. Wykonana została według projektu Diego de Siloé, czyli jednego z najwybitniejszych hiszpańskich architektów. Katedra ta wybudowana została miejscu, na którym przed nią stał meczet, choć trudno jest w jej wnętrzu i na zewnętrznej fasadzie dostrzec tego oznaki.


Cechą charakterystyczną katedry jest ogromna, ponad 90-metrowa wieża, oraz fasada, która co ciekawa, po dziś dzień nie została dokończona. Brakuje na niej wykończeń, których brak rzekomo spowodowany był po prostu brakiem pieniędzy.
Wnętrze katedry jest oczywiście niezwykle bogato zdobione, lecz oprócz tego wyposażone w niezwykle cenny, wykonany w 1541 roku ołtarz, którego autorem był Diego de Vergara. Oprócz tego w środku katedry podziwiać można niezwykle piękne organy z XVIII wieku.
Katedrę można zwiedzać w tygodniu od 10:00 do 18:30, a bilet kosztuje 4 EUR dla osób dorosłych, a dzieci wstęp mają bezpłatny.

 

Centrum Sztuki Współczesnej w Maladze

 

Centrum Sztuki Współczesnej w Maladze

Malaga zwiedzanie to jednak nie tylko zabytki, ale również wiele elementów kultury współczesnej. Dla wielu osób sam fakt, że Malaga przepełniona jest nowoczesnymi i w pełni korzystającymi z najnowszych technologi budynkami, które znajdują się pośród tak niezwykle starych obiektów, jest niezwykle fascynujący. Nie mniej jednak ciekawym doświadczeniem jest wybranie się po kilku dniach pobytu i zwiedzania skarbów przeszłości do muzeum sztuki współczesnej. Podziwianie dzieł artystów z XX i XXI wieku bywa niezwykle ciekawym i interesującym kontrastem względem tego, co się do tej pory zobaczyło. Oprócz licznych artystów typowo andaluzyjskich znaleźć tu można także dzieła Damiana Hirsta, Louisa Bourgeois, Olafura Eliasson czy Mariny Abramovic.
Zwiedzane Centrum Sztuki Współczesnej jest całkowicie darmowe.

 

Ogrody Botaniczne

 

Ogrody w Maladze

Doskonałym sposobem na zakończenie zwiedzania Malagi jest wizyta w tutejszym ogrodzie botanicznym, który z pewnością uspokoi emocje i pozwoli odpocząć po jakby nie patrzeć niezwykle intensywny z punktu widzenia turystycznego pobycie w tym niezwykłym mieście.
Ogród botaniczny w maladze to blisko 250 tysięcy metrów kwadratowych, na których znajduje się ponad 2 tysiące różnego rodzaju gatunków roślin i drzew. Przez specjalistów ogród ten uznawany jest za jeden z najbardziej egzotycznych i różnorodnych obiektów przyrodniczych tego typu w całej Europie. Oprócz niezwykle ciekawych roślin spotkać tu można także wiele zwierząt, w tym ogromną ilość gatunków ptaków, owadów, lecz także zwierząt wodnych. Zdecydowanie najlepszym terminem na zwiedzanie ogrodu jest niedzielne popołudnie, ponieważ po godzinie 15:30 można wejść do ogrodu całkiem bezpłatnie. Jest to również doskonały czas ze względu na znacznie mniejszą ilość turystów, a co za tym idzie, możliwość głębszego i bardziej intensywnego doznawania magi i niezwykłości tego miejsca.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz