Cypr, jaki kontynent? Gdzie leży Cypr? Europa, Azja czy Afryka? - BelSole

Cypr, jaki kontynent? Gdzie leży Cypr? Europa, Azja czy Afryka?

Cypr, czyli słynna Wyspa Afrodyty znajduje się na uboczu Morza Śródziemnego, blisko Turcji, Egiptu i Izraela. Od kiedy tanie linie lotnicze otworzyły loty do lotnisk w Pafos i Larnace, zainteresowanie tym małym rajem podatkowym nagle wzrosło. Możemy zadać sobie pytanie, gdzie właściwie znajduje się Cypr? Na jakim kontynencie? Bliżej mu do Europy, Azji czy Afryki? 

Wyspa otoczona przez trzy kontynenty.
Wyspa otoczona przez trzy kontynenty.

 


Geograficzne położenie Cypru

Zacznijmy od tego, iż Cypr leży we wschodniej części Morza Śródziemnego. Niecałe 65 km na południe od Turcji oraz prawie 800 km od kontynentalnej Europy. Nazwa Cypr odnosi się do wyspy oraz państwa. Oba często kojarzone są z Europą, jednak nie jest to do końca prawdą. Blisko jest Cyprowi niewątpliwie mentalnie do Europy. Razem z innymi krajami Państwo to dołączyło do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Sama przynależność do wspólnoty, nie definiuje jednak Cypru jako wyspy europejskiej.

Cypr geograficznie NIE leży w granicach Europy. Jeśli chcecie się dowiedzieć w jakiej strefie czasowej znajduje się Cypr, przeczytajcie ten artykuł. Czytając ten materiał dowiecie się czy na Cypr potrzeba paszportu.

Południowa część Cypru leży prawie 400 km od granic Egiptu, niewiele jednak Wyspa Afrodyty ma wspólnego z Afryką. Już takie wyspy jak Malta czy Sycylia znajdują się bliżej geograficznie do Czarnego Lądu. Tak samo kulturowo, prócz małych wyjątków Cypr jest daleki Afryce.

Północnej części Cypru jest bardzo blisko kulturowo do Azji.
Północnej części Cypru jest bardzo blisko kulturowo do Azji.

Prawidłową odpowiedzią na pytanie: Na jakim kontynencie położony jest Cypr? będzie Azja. Pomimo tego, często zalicza się Cypr do Europy – głównie przez wpływy kulturowe. Domieszką na Cyprze jest także element Bliskiego Wschodu, którego nazwa często jest stosowana wymiennie z Zachodnią Azją. Której to częścią jest wyspa. Nikozja to druga najbardziej na zachód wysunięta stolica Azji, przegrywa tylko z turecką Ankarą. Dzieli je niecały 1 stopień: 32°52′E Ankary oraz 33°22′E Nikozji.

Gdzie leży Cypr?

Małe podsumowanie dość prostego, acz podchwytliwego tematu:

Czy Cypr leży w Europie? Politycznie i kulturowo TAK, geograficznie NIE. Cypr(państwo) należy do Unii Europejskiej.

Czy Cypr leży w Afryce? NIE, w żaden sposób.

Czy Cypr leży w Azji? geograficznie TAK, kulturowo CZĘŚCIOWO.

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz