Gniazdka elektryczne w Hiszpanii, jaki standard? - BelSole

Gniazdka elektryczne w Hiszpanii, jaki standard?

Jaki jest standard gniazdek elektrycznych w Hiszpanii? jaki jest prąd i napięcie? Czy na Gibraltarze mają taki sam standard? Wbrew pozorom odpowiedź na te pytania nie jest taka prosta. Nasze kontakty w Hiszpanii przesłały nam następujące odpowiedzi…

Jaki jest standard gniazdek elektrycznych w Hiszpanii?

Zadając sobie pytanie jakie gniazdka są w Hiszpanii, należy na początek przeanalizować jakie są kontakty w innych krajach. Nie wszystkie kraje europejskie mają taki sam standard gniazdek elektrycznych. Na całe szczęście Hiszpania należy do grupy państw ze standardem wtyczki C oraz F z napięciem 230 V i 50Hz. Typ F jest tym najpopularniejszym w Europie, inaczej nazywany schuko – lub też niemieckim. Jest ono używane w wielu krajach Europy, m.in Niemczech, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Grecji, Holandii, Hiszpanii, Islandii, na Litwie, Łotwie, w Macedonii, Norwegii, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowenii, Szwecji, Turcji, na Ukrainie i na Węgrzech.

Gniazdka Hiszpania a Polska

Nie jest on używany w Polsce gdzie standardem jest C oraz E, nie oznacza to jednak, iż koniecznie musimy zaopatrzyć się w przejściówkę czy adapter. Wtyczka urządzeń z Polski pasować będzie do gniazdka zarówno w Hiszpanii jak i w Portugalii.

Czy musimy mieć adapter lub przejściówkę?

Czym więc różni się standard wtyczek E od F? Główną różnicą jest sposób uziemienia, w standardzie E mamy bolec na środku, natomiast na boku standardu F znajdują się specjalne wnęki na uziemienie. Różnica nie jest ogromna, ponieważ odległość pomiędzy bolcami jest równa i nasze urządzenia będą działać w Hiszpanii. Nie musimy więc kupować przejściówki ani adaptera, no chyba, że chcemy jechać w jedno z miejsc w którym używana jest inna wtyczka.

Gniazdko w Hiszpanii

Ceuta, Melilla i Gibraltar standard gniazdek

W większości miejsc w Hiszpanii znajdziemy znane nam kontakty. Nawet na terenie Plazas de soberania czyli eksklaw hiszpańskich w Afryce m.in w Ceucie czy Melilla. Czy jest więc miejsce na półwyspie Iberyjskim, w którym musimy zaopatrzyć się w adapter? Tak, tym miejscem jest nienależący do Hiszpanii – Gibraltar. Na miejscu zastaniemy inny typ wtyczek, czyli standard G używany w Wielkiej Brytanii.

 

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz