13 ciekawych atrakcji Sewilli, które musisz zobaczyć. Sewilla - co zwiedzić - BelSole

13 ciekawych atrakcji Sewilli, które musisz zobaczyć. Sewilla – co zwiedzić

Choć Sewilla z punktu widzenia turysty może wydawać się ogromna to spokojnie można zwiedzać ją pieszo. Zwłaszcza jeśli skupiamy się na atrakcjach, które otaczają słynną katedrę. Jeśli planujemy zaś wyprawę w dalsze zakątki miasta to powinniśmy przygotować się na dłuższe spacery wąskimi i krętymi uliczkami. Co zatem warto zobaczyć w Sewilli? Jakie ciekawe atrakcje Sewilli trzeba zwiedzić? Jakie zabytki zobaczyć w Sewilli? Co zwiedzić? Ile czasu poświęcić na Sewillę?

Oczywiście spacery to nie jedyny sposób zwiedzania Sewilli. Można skorzystać z komunikacji publicznej, choć może to być nieco uciążliwe, zwłaszcza w upalne dni i w godzinach szczytu. Po historycznej części miasta kursuje linia C5 – warto jednak wcześniej sprawdzić trasę i w oparciu o nią stworzyć swój plan zwiedzania. Linie C1, C2, C3 oraz C4 kursują bardziej obrzeżami starego miasta, ale dojeżdżają na południe od Alcázaru i do dzielnicy Triana.

Najważniejsze atrakcje w Sewilli

Choć Sewilla z punktu widzenia turysty może wydawać się ogromna to spokojnie można zwiedzać ją pieszo. Zwłaszcza jeśli skupiamy się na atrakcjach, które otaczają słynną katedrę. Jeśli planujemy zaś wyprawę w dalsze zakątki miasta to powinniśmy przygotować się na dłuższe spacery wąskimi i krętymi uliczkami. Co zobaczyć zatem w Sewilli?

Katedra Najświętszej Marii Panny (Catedral de Santa María de la Sede de Sevilla) i La Giralda

Ta majestatyczna Katedra jest najbardziej charakterystycznym obiektem Sewilli. Została wzniesiona na początku XV wieku w miejscu dawnego meczetu. Co więcej, jest największą na świecie budowlą gotycką i trzecią pod względem wielkości katedrą na świecie – po rzymskiej Bazylice Św. Piotra i londyńskiej Katedrze św. Pawła. Swymi rozmiarami Katedra imponuje również od wewnątrz.

Katedra w Sewilli

Jest tu bowiem między innymi pięć naw, łuki, kaplice, chór, a także 28-metrowej wysokości złocony ołtarz główny. Znajduje się tu także grobowiec Krzysztofa Kolumba oraz dzieła takich wybitnych malarzy jak: Goya, Zurbarán czy Murillo.  Integralną częścią katedry jest oranżeria Patio de los Naranjos, a także wieża z dzwonnicą La Giralda, z której rozpościera się niezwykły widok na miasto. Wejście do katery jest płatne (9 Euro), czyli całkiem sporo, ale biorąc pod uwagę jej rangę i wartość w ujęciu światowym, absolutnie warto. Wykupiony bilet umożliwia, tego samego dnia lub też do 7 dni od jego zakupu, odwiedzić Giraldę oraz kościół Divino Salvado.

Katedra w Sewilli

 

Pałac Real Alcazar

Jeśli zastanawiacie się, co zobaczyć w Sewilli to absolutnie warto wybrać się do Pałacu Real Alcazar, zaliczanego do jednej z głównych atrakcji turystycznych tego miasta. Ten zespół pałacowy, nazywany alkazarem, pochodzi z XI wieku. Na początku pełnił rolę rezydencji dygnitarzy kordobańskich, a po wygnaniu Muzułmanów z Półwyspu Iberyjskiego dobudowano tam elementy w stylu mudéjar oraz charakterystyczne dla gotyckiej architektury hiszpańskiego średniowiecza.

Obecnie w środku tego okazałego kompleksu budowli znajdują się:

Dziedzińce (Patio de las Doncellas, który otoczony jest rzędami podwójnych kolumn wspierających bogato zdobione łuki); salony (Salón de Embajadores z przepiękną kopułą); łaźnie (Banos de Dona María); kaplice; kopuły, mozaik, obrazy, gobeliny; ogrody.

Tutejsze ogrody są wspaniałe. Pełne są kwitnących pomarańczy, jabłoni, wiśni, smukłych palm, a wszystko to uzupełnione jest licznymi gankami, pawilonami, patiami oraz i fontannami.  Najczęściej przed Alkazarem ciągną się długie kolejki oczekujących na wejście turystów.

Można ich uniknąć, kupując bilet on-line, wtedy będziemy wpuszczani do środka w pierwszej kolejności.  Bilet kosztuje 11,5 EUR, ale warto pamiętać, że dodatkowo płatne jest wejście wraz z przewodnikiem do znajdujących się na piętrze pokojów królewskich (4,5 Euro).

 

Pałac Casa de Pilatos

Casa de Pilatos jest to kompleks pałacowo-ogrodowy, powstały pod koniec XV wieku i łączący w swojej architekturze elementy włoskiego renesansu ze sztuką mudéjar. Jego nazwę tłumaczy się jako „Dom Piłata”, co ma swoje odzwierciedlenie w historii jego budowy w 1483 roku. Legenda głosi, że odległość Casa de Pilatos do kościoła Cruz del Campo jest dokładnie taka sama jak z Golgoty do domu Poncjusza Piłata. Z tego też powodu umieszczono na tej drodze czternaście stacji Drogi Krzyżowej.

Casa De Pilatos Sewilla

Casa de Pilatos zachwyca swym dziedzińcem, który otoczony jest dwupiętrowymi bogato zdobionymi arkadami oraz marmurową fontanną. Dopełnieniem całości są znajdujące się na terenie pałacu ogrody. Aby zwiedzić dolną części pałacu trzeba zapłacić 8 Euro, zaś za całość kompleksu (wraz ze znajdującymi się komnatami na piętrze) – 10 Euro (jest to wizyta z przewodnikiem).

Torre del Oro

Ta Złota Wieża jest pozostałością po XII-wiecznym systemie – muzułmańskim, fortyfikującym miasto. Miała on chronić przed najeźdźcami rezydencję kalifów – Alkazar. Jej ściany były wyłożone płytkami azulejos, które odbijały się od tafli wody Gwadalkiwiru i mieniły się złotym blaskiem. Obecnie mieści się tu muzeum morskie oraz punkt widokowy. Bilet kosztuje tutaj 3 EUR, ale w poniedziałki spokojnie możne wejść za darmo.

 

Plac Hiszpański (Plaza Espana)

Plaza de Espana, który powstał w 1929 roku z okazji wystawy Iberoamerykańskie, znajduje się dość daleko od centrum. Ten wielki (50 000 m2), półkolisty plac przylega do pięknego parku Parque de Maria Luisa. Na jego krańcu wybudowano oplatający go pałac, który nawiązuje swoją architekturą do sztuki mudéjar, gotyckiej, renesansowej, a także barokowej.

Plac Hiszpański w Sewilli

Ten ciąg budowli oddzielony jest od centrum placu kanałem, a łączą go z nim cztery mostki ozdobione barwną ceramiką (poprzerzucane na wzór wenecki). Dół pałacu dodatkowo zdobią malowidła wykonane na płytkach azulejos, które przedstawiają sceny historyczne związane z każdą z hiszpańskich prowincji, jak również ich herby. Na placu tym najczęściej jest gwarno, za to w Parque de Maria Luisa jest wyjątkowo cicho i spokojnie.

Plac Hiszpański Sewilla

 

Real Fábrica de Tabacos de Sevilla

Dawniej fabryka tytoniu i Cygar, dziś Uniwersytet w Sewilli. Duży gmach niedaleko Placu Hiszpańskiego. Ten XVIII budynek przodował w produkcji Cygar w Europie. Ciekawostką jest fakt, iż jedną z pracownic dawnej fabryki była Carmen, czyli słynna bohaterka opery George Bizet

 

Wąskie uliczki Centrum Sevilli

Ogromne stare centrum Sewilli pozwala na zwiedzanie stolicy Andaluzji także po małych uliczkach i zaułkach. Charakterystyczna wschodnia ornamentyka miesza się tutaj z wieloma stylami i epokami. Samo centrum możemy zwiedzić w pełni na nogach podziwiając kamienice i ciasne uliczki Reginy, Santa Cataliny, Casco Antiguo i Centro.

Zwiedzanie Sewilli

 

Metropol Parasol

Więcej o Metropol Parasol już pisaliśmy. To nowoczesna budowla o przedziwnej architekturze, która wzniesiona została w marcu 2011. Mieści się ona niemalże w samym centrum starej części miasta. Mimo obaw mieszkańców stała się jedną z największych atrakcji Sewilli. Jej autorem jest niemiecki architekt – Jürgen Mayer.

Metropol Parasol jest przede wszystkim ciekawym obiektem ze względu na swój kształt (bardzo często kojarzony z gigantycznymi grzybami), imponujące rozmiary (150 m x 70 m, 26 m wysokości), a także metodę konstrukcji (układ łączących się ze sobą cienkich i pionowych tarcz wykonanych z drewna), no i położenie (XVI-wieczny wielki plac Plaza de la Encarnación). W obrębie jego zadaszenia znajduje się m.in. taras widokowy i ekskluzywna restauracja, zaś w podziemiach – nowoczesne muzeum z wykopaliskami z czasów starożytnych.

Wstęp to koszt 3 EUR.

 

Dzielnica żydowska i balkon Rosiny

Dzielnica Santa Cruz (zwany też Juuderią) rozciąga się na północny-wschód od Pałacu Real Alcazar i charakteryzuje się gąszczem ciasnych i krętych uliczek, nierzadko porośniętych pnączami i bluszczem. Bielone ściany kamienic cudownie mienią się w słońcu bądź świetle latarni, zaś żeliwne balkony i okiennice przystrojone są donicami z kwiatami.  Na jednym z placów w tej dzielnicy (Plaza de los Venerables) podobno urodził się legendarny Don Juan Tenorio. Przy plaza Alvaro dostrzeżemy również wyróżniający się balkon – balkon Rosiny, pod którą śpiewał Figaro i hrabia Almaviva.  W środku dzielnicy znajduje się dawna rezydencja duchownych, prawdziwa perełka baroku, Hospital los Venerables, wraz z małym muzeum Diego Velasqueza. Wstęp do niej kosztuje 8 EUR.  Niezwykle urokliwe są najmniejsze skwery, przepełnione gwarnymi barami i restauracjami, w których absolutnie należy skosztować doskonałych, andaluzyjskich tapas.

La Plaza de Toros de la Maestranza

Niezwykłą atrakcją w Sewilli jest z pewnością Plaza de Toros, uważaną za najstarszą arenę do korridy. W Hiszpanii nazywana jest również Katedrą Walk Byków – Catedral del Toreo. Budowę tej korridy rozpoczęto w 1749 roku. W środku znajdują się np. kamienne, zdobione cegłami i kafelkowanymi numerami trybuny, na których może zasiąść jednocześnie 12.538 widzów. Obok areny znajduje się muzeum corridy i torreadorów.

la Plaza de Toros w Sewilli

Wstęp do muzeum wynosi 8 EUR. Na pokazy walk byków są dużo droższe i bardzo ciężko jest je dostać w ostatniej chwili, dlatego należy zaopatrzyć się w nie z dużym wyprzedzeniem.

Puente de Triana czyli Puente de Isabel II

Jest to najstarsza tego typu żelazna konstrukcja w całej Hiszpanii. Jego właściwa nazwa brzmi Puente de Isabel II. W tym samym miejscu istniał od 1171 roku most „Puente de Barcas”, stworzony za czasów panowania muzułmańskiej dynastii Almohadów.

Ta konstrukcja została oddana do użytku w 1852 roku i łączy starówkę Sewilli z urokliwą dzielnicą Triana.

Puente de Triana w Sewilli

 

Muzea w Sewilli

Co jeszcze warto zobaczyć w Sewilli? Z pewnością muzea. Zwiedzanie można zacząć od Muzeum Sztuk Pięknych, gdzie czekają na turystów między innymi dzieła słynnego malarza sewilskiego Bartolome Estebana Murillo, Velasqueza, El Greco i Pacheco. Do tego muzeum mieszkańcy Unii Europejskiej mogą wejść tu za darmo.

Drugim muzeum godnym uwagi jest położone blisko Plaza de Espana Muzeum Archeologiczne, które posiada szereg dzieł greckich i rzymskich. Tu także wstęp jest wolny.Trzecim muzeum powinno być La Cartuja, znajdujące się w pięknie zrewitalizowanym klasztorze na wyspie o tej samej nazwie Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Centro Andaluz de Arte Conteporaneo), które co ciekawe, posiada zbiory sztuki nowoczesnej z XX wieku. Wstęp wynosi 3 Euro.

Główne Archiwum Indii w Sewilli

Nasz przewodnik po Sewilli zamykamy Główne Archiwum Indii w Sewilli, które znajduje się w pobliżu Katedry. W budynku dawnej Giełdy Handlowej dla miłośników geografii i wielkiej przygody czekają mapy, ryciny, zapiski, pamiętniki, dzienniki podróży wielkich podróżników i odkrywców. Wstęp jest wolny.

Archiwum Generalne Indii Sewilli

 

Mapa atrakcji Sewilli

1 ) Dworzec Główny w Sewilli, Sevilla Santa Justa

2) Casa de Pilatos, Dom Piłata

3) Metropol Parasol, Setas de Sevilla

4) Centrum Historyczne w Sewilli

5) Katedra w Sewilli oraz Giralda

6) Archiwum Generalne Indii

7) Pałaca Real Alcazar w Sewilli oraz ogrody

8) Dzielnica Żydowska, balkon Rosiny

9) Fabryka Cygar oraz Uniwersytet w Sewilli

10) Plac Hiszpański w Sewili

11) Muzea oraz Parque de Maria Luisa

12) Torre del Oro

13) La Plaza de Toros, Arena Walki Byków

14) Puente de Triana – Puente de Isabel II

Punkt informacji turystycznej Sewilla

Takich punktów informacji turystycznej w Sewilli jest całkiem sporo i niemal na każdym kroku natrafimy na jeden z nich. Oficjalny miejski punkt informacji turystycznej oddalony jest kawałek od centrum i znajduje przy Paseo de las Delicias 9, czyli całkiem niedaleko od wejścia do Parku Marii Luizy (Parque de Maria Luisa). Co ciekawe, mieści się w budynku uznawanym za pierwszą budowlę w stylu neo-mudéjar w Sewilli. Otrzymamy tam wszystkie potrzebne informacje, w tym również wydruki z godzinami otwarcia atrakcji.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz