Top 10: Co zjeść na Maderze, jakie potrawy i dania? - BelSole

Top 10: Co zjeść na Maderze, jakie potrawy i dania?

Madera to raj pośrodku oceanu. W dzień można spacerować po klifach, lasach wawrzynowych albo nurkować, a wieczorem rozkoszować się smakołykami lokalnej kuchni. Co jeść na Maderze? Czego trzeba koniecznie spróbować? Poznajcie nasze TOP 10.

 

Lapas Grelhadas, Skałopczepy

 

Lapas Grelhadas Skalopczepy

Na początek uczty proponujemy lapas. Mięczaki serwuje się w muszlach zapieczone z masłem czosnkowym. Wystarczy skropić je sokiem z cytryny i gotowe. Te portugalskie owoce morza doskonale komponują się z wymienionym dalej chlebkiem z Madery z masłem czosnkowym. Charakterystyczna nazwa wzięła się z występowania tych mięczaków na przybrzeżnych skałach Madery.

 

Bacalhau

 

bacalhau

Solony dorsz atlantycki to najpopularniejsza ryba na Maderze i w kontynentalnej Portugalii. Ponoć istnieje 365 sposobów jego przygotowywania. Postępuje się z nim tak samo, jak z naszym solonym śledziem, czyli namacza się w wodzie z mlekiem, aby pozbyć się nadmiaru soli i dopiero potem przyrządza. 

Najpopularniejsze dania: bacalhau à brás, czyli jajecznica z dorszem, cebulą i natką pietruszki oraz bacalhau natas – zapiekany dorsz z ziemniakami w sosie beszamelowym.

 

Espada

 

espada

czarny dorsz

Pałasz czarny to ryba głębinowa, która zdecydowanie lepiej smakuje, niż wygląda. Espada jest długa, pozbawiona łusek, ma ostre zęby i wielkie wyłupiaste oczy. Za to jej mięso jest delikatne i nie ma ości. Podaje się ją w formie fileta ze smażonymi bananami. Trzeba powiedzieć sobie szczerze – połączenie smaków dość zaskakujące. Nieprzekonani mogą zjeść rybę i banany osobno.

 

Cataplana

 

cataplana kataplana

W kuchni maderskiej nie brakuje też zupy rybnej. W cataplanie znajdują się kawałki różnych ryb oraz owoce morza podawane z ryżem w specjalnym kociołku. Danie jest bardzo syte i często jedna porcja starcza dla dwóch osób.

 

Espetada

 

espetada

Espetada to szaszłyk z mięsa wieprzowego, natartego solą, czosnkiem i liściem laurowym. Tradycyjnie mięso nadziewane było na gałązki laurowe, teraz najczęściej nabija się je na metalowy szpikulec. Oprócz mięsnych można kupić wersje rybne i z owoców morza. Do tego dania polecamy smażone kosteczki kukurydziane milho frito.

 

Bolo de caco

 

bolo do caco

Jest to tradycyjny chleb pszeniczny, wypiekany na Maderze oraz Porto Santo. Wyglądem przypomina duże bułki i podobnie do nich jest używany. Robi się z niego pyszne kanapki z tuńczykiem, ośmiornicą, stekami albo szynką. Kiedyś chleb był pieczony na bazaltowym kamieniu, zwanym „caco”, nad rozżarzonymi węglami, stąd wziął swoją nazwę. Na Maderze podaje się go także z masłem czosnkowym i lapas.

 

Bolo del miel

 

Kuchnia maderska nie może obejść się bez słodkości. Dawniej ciasto miodowe było wypiekane na święta Bożego Narodzenia, teraz jest dostępne cały rok w każdym zakątku wyspy. Melasa z trzciny cukrowej nadaje mu ciemnej barwy i wilgotności. 

 

Świeże owoce

owoce Madera

Madera to owocowe niebo. Rosną tu przepyszne banany, marakuje, czerymoje, karambole i wiele innych. Najlepszym miejscem na zakupy jest Mercado dos Lavradores, czyli główny targ w stolicy wyspy Funchal. Możecie tam nie tylko zrobić zakupy, lecz również popróbować różnych owoców. Polecamy niewielkie banany, które smakują zupełnie inaczej niż w polskim sklepie – są jakby esencją banana, oraz cerimany – owoce Monstery deliciosy, czyli filodendronu. Cerimana wygląda jak banan, a smakuje jak ananas.

 

Poncha

 

poncha

Wiemy co jeść na Maderze, ale co pić? Wieczorem po posiłku koniecznie trzeba spróbować miejscowego drinka o nazwie poncha. Tradycyjny skład ponchy to rum aguardente, sok z cytryny i miód pszczeli, czasem zamiast miodu używa się melasy z trzciny cukrowej. Każdy bar ma swoją recepturę, warto popróbować różnych wersji z pomarańczami albo marakują.

 

Vinho de Madeira

 

Wino Madera

Wizyta na wyspie bez spróbowania madery będzie niekompletna. Madera to wino wzmacniane destylatem z trzciny cukrowej – aguardente. Ciężko jest opisać smak tego trunku, po prostu trzeba spróbować!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz