Co się dzieje z wulkanem Etna? Erupcja na Etnie - BelSole

Co się dzieje z wulkanem Etna? Erupcja na Etnie

W grudniu 2020 roku przebudziła się Etna. W niebo wystrzeliła fontanna lawy sięgająca 100 metrów, a gęsty i gorący popiół wzniósł się na wysokość 5 kilometrów. Co się dzieje z wulkanem Etna? Czy erupcja trwa?

Co się dzieje z wulkanem Etna?

Etna jest jednym z najaktywniejszych wulkanów w Europie. Co kilka lat przypomina o sobie, buchając dymem i lawą. Tak też dzieje się od grudnia zeszłego roku.

Dym i lawa wydobywają się cały czas. W zależności od dnia raz bardziej raz mniej intensywnie. Aktywność widoczna jest w co najmniej 4 różnych kraterach: głównie w dwóch otworach krateru il Nuovo Cratere Sud Est, ale także z krateru centralnego (Voragine) i krateru Bocca Nuova położonego na zachód od Voragine.

Naukowcy określają erupcję Etny mianem aktywności strombolijskiej. Co to znaczy? Tyle że gazy uchodzą z krateru gwałtownie, a zakrzepnięta lawa wyrzucana jest w postaci różnej wielkości bomb wulkanicznych.

Chcecie zobaczyć, co się dzieje z wulkanem Etna? Na stronie Skyline webcam jest udostępniony widok na wulkan z kamery umieszczonej na stacji kolejki linowej na wysokości 2.505 m n.p.m. Jeśli akurat jest bezpiecznie, może skusicie się na wycieczkę na Etnę

Aktualności o ostatnich Erupcjach Etny

Kolejna Erupcja została zarejestrowana 16 lutego 2021 roku, lotnisko w Katanii zostało zamknięte. Służby ratunkowe podały że ściśle monitorują sytuację w trzech wioskach u podnóża wulkanu – Linguaglossa, Fornazzo i Milo.

Czy ludzie zostali ewakuowani przez wybuch Etny?

Całe szczęście, na razie nie ma takiej potrzeby. Zresztą mieszkańcy pobliskich wiosek są przyzwyczajeni do wybuchowego sąsiada. Poza tym miejscowości są chronione przez system betonowych zapór, aczkolwiek jeśli nadejdzie wielka erupcja – nawet one nie pomogą. Tak jak było to z Wezuwiuszem.

Kiedy była ostatnia erupcja wulkanu Etna?

W marcu 2017 roku Etna niespodziewanie wybuchła. W pobliżu było wielu turystów, którzy w panice uciekali przed gorącym dymem i spadającymi z góry skałami. W rezultacie dziesięć osób zostało rannych. Jak wyjaśnili włoscy wulkanolodzy, wybuch był spowodowany raptownym topnieniem śniegu.

W 2002 roku wybuch wulkanu zniszczył infrastrukturę turystyczną po północnej stronie Etny – o nazwie Piano Provenzana. Lawa pokryła wyciągi narciarskie, restauracje i hotele.

W latach 1991–1993 miała zaś miejsce najdłuższa erupcja w XX wieku. W jej trakcje lawa dotarła do miasta Zafferana, jednak dzięki kontrolowanym wybuchom, przeprowadzonym przez żołnierzy i samoloty NATO udało się zmienić bieg płynącej lawy.

Czy Etna wybuchnie?

Wulkan leży na styku krawędzi płyt tektonicznych Afryki i Eurazji. A jak mówią eksperci, pod nimi zgromadziła się olbrzymia ilość magmy, której ciśnienie powoli rośnie. Z tego powodu musimy liczyć się z coraz częstszych trzęsieniami ziemi oraz gwałtowniejszymi erupcjami.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz