Wielkanoc we Włoszech to bardzo ważne święta, jednak powszechne jest powiedzenie: Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi, czyli Boże Narodzenie z rodziną, Wielkanoc – z kim chcesz! Co robią zatem Włosi w Wielkanoc? Jakie są tradycje wielkanocne we Włoszech?
Święta Wielkanocne jak co roku są świętem ruchomym, w 2021 roku są na początku kwietnia, Wielki Piątek jest 2 kwietnia, Wielkanoc w niedzielę 4 kwietnia a wielkanocny poniedziałek dzień później. We Włoszech tak samo jak w Polsce, jest to ważne święto dla katolików. Jednak pomimo tradycyjnych obrządków, Wielkanoc we Włoszech to także parę interesujących ciekawostek. Oto, czym mogą Was zaskoczyć święta w Italii:
Wiszące bambole
Lalki – wiedźmy
W południowej Apulii, w Środę Popielcową zgodnie ze starym zwyczajem, pomiędzy domami wiesza się duże szmaciane lalki (lalka po włosku to bambola). Wiszą one przez cały okres postu. Tradycja mówi, że mają one przypominać mieszkańcom o zachowaniu abstynencji i wstrzemięźliwości. Kukły z wyglądu bardziej przypominają czarownice niż lalki. Ale, przecież mają stać na straży wartości chrześcijańskich i raczej wzbudzać strach, a nie się podobać. W Wielką Sobotę po ulicach chodzą łowcy (cacciatori), którzy ściągają lalki i tym samym oznajmiają zakończenie postu.
Jajko z niespodzianką
Wielkanocne jaja z prezentami
W Polsce symbolem Wielkanocy są pisanki, we Włoszech – jajka z czekolady. Do tego z niespodzianką w środku. Oczywiście najbardziej czekają na nie dzieci, ale i dorosłych obdarowywuje się jajkami. W wielu domach już w trakcie postu w centralnym miejscu w domu stawia się wielkie – nawet – metrowe jajka, jednak można je rozbić dopiero w Wielkanoc. A rozbija się z pomocą specjalnego młotka. Czekoladę zbiera głowa rodziny i wszyscy zajadają się nią przez całe święta.
Scoppio del Carro we Florencji
Wybuchający wóz
Wyświetl ten post na Instagramie.
We Florencji Wielkanoc obchodzona jest wyjątkowo i nietypowo. Białe woły ciągną zdobiony wóz pod samą Katedrę Santa Maria del Fiore, gdzie arcybiskup podpala go poprzez rakietkę w kształcie gołębicy. Wóz epicko wybucha i daje pokaz pirotechniczny turystom. Następnie odbywa się parada w centrum miasta.
Wielkanocny obiad
Co Włosi jedzą na obiad na Wielkanoc?
We Włoszech nie ma tradycji święcenia pokarmów ani porannej mszy rezurekcyjnej, co za tym idzie, nie ma śniadania wielkanocnego. Niektórzy mówią, że Włosi prawie nie jadają rano, więc zwyczaj i tam by się nie przyjął. Za to celebruje się obiad. Przy suto zastawionym stole zasiada cała rodzina. Na początek podaje się barani rosół z pierożkami cappelletti, a potem na stole pojawia się pieczona jagnięcina. Nie może też zabraknąć tzw. wielkanocnego tortu, czyli zapiekanki złożonej z buraków, cebuli, grzybów, jajek, chleba namoczonego w mleku i parmezanu. Oczywiście obowiązkowym napojem jest białe wino.
La Colomba – słodka gołębica
Włoski wielkanocny deser
W święta nie może również zabraknąć tradycyjnego ciasta. We Włoszech jest to la Colomba, czyli puszysta, drożdżowa babka, pełna skórki pomarańczowej, udekorowana cukrem i migdałami. Ciasto ma kształt gołębicy albo franciszkańskiego krzyża. Tradycja katolicka mówi, że ma ono symbolizować pokój przyniesiony uczniom przez Zmartwychwstałego Chrystusa. Z kolei według legendy historycznej, mieszkańcy obleganej przez Longobardów Pavii, upieki babkę uformowaną na kształt gołębicy i na znak pokoju podarowali ją dowódcy wrogów.
La Pasquetta, czyli mała Wielkanoc we Włoszech
Wielkanocny Poniedziałek
Poniedziałek Wielkanocy Włosi tradycyjnie spędzają w gronie znajomych na świeżym powietrzu. Jest to jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w roku. Każdy, kto ma tylko możliwość, wyjeżdża jak najdalej z miasta. Najlepiej na wieś albo nad morze. Ci, co zostają w miastach, oblegają miejscowe parki. La Pasquetta można porównać do polskiej majówki, ludzie urządzają pikniki, grille, jednym słowem odpoczywają. Tylko pozazdrościć wiosennej pogody na południu Włoch!
Dom pełen kwiatów
Jak Włosi zdobią domy na Wielkanoc?
Wielkanoc to czas radości i nowego życia. Dlatego wielu Włochów na czas świąt ozdabia wnętrza swoich domów wazonami z kwiatami. Kolorowe rośliny umieszcza się niemal z każdym pomieszczeniu. Do tego na obiad wielkanocny koniecznie trzeba założyć nowy strój.
Zastanawiacie się czy jechać na Wielkanoc do Włoch? Oczywiście o ile sytuacja pozwoli! Polecamy! Buona Pasqua!
Zobacz także:
- Święta Wielkanocne w Grecji? Jak wyglądają? 5 ciekawych tradycji
- Święta Bożego Narodzenia we Włoszech – Wigilia, potrawy i tradycje świąteczne
- 17 dań kuchni włoskiej, które trzeba spróbować. Co warto zjeść we Włoszech?
AUTOR BLOGA |
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl! |