Top 13: Piza, najlepsze atrakcje. Co zobaczyć? Nie tylko Krzywa Wieża - BelSole

Top 13: Piza, najlepsze atrakcje. Co zobaczyć? Nie tylko Krzywa Wieża

Dzięki lotnisku w Pizie bardzo łatwo wstąpić do tego miasta chociaż na chwilę by zobaczyć słynną Wieżę w Pizie, jednak nie tylko z tej atrakcji słynie Pisa. Co jeszcze zobaczyć w Pizie? Jakie atrakcje są najlepsze i czy warto tutaj przyjechać? Oto, kompleksowy poradnik z Pizy!

Pizę możecie odwiedzić spokojnie w jeden dzień i zobaczyć większość ciekawszych i najlepszych atrakcji Pizy. Oczywiście jeśli chcecie zobaczyć więcej, musicie poświęcić więcej czasu – ale jeśli lecicie z lotniska w Pizie, warto chociaż na chwilę tutaj zajrzeć. Jak dojechać z lotniska do Pizy? Z lotniska dojedziecie do centrum kolejką lub możecie nawet dojść na nogach. Polecamy jednak podjechać kolejką i zrobić sobie spacer z dworca głównego w Pizie.

Jak zwiedzać Pizę?

 

Piazza Duomo Piza

To obszar z wszystkimi głównymi atrakcjami katedralnymi w Pizie łącznie ze słynną pochylającą się dzwonnicą. Jak zakupić bilety na Krzywą Wieżę w Pizie i Katedrę oraz inne atrakcje Piazza del Duomo? Zakupić bilety możecie na takie atrakcje jak: Duomo (Katedra), Torre (Krzywa Wieża), Battistero (Baptysterium), Camposanto (Cmentarz) i Muzea Museo delle Sinopie i Museo dell’Opera del Duomo. Bilet na samą wieżę kosztuje 18 EUR i jest niezależny od reszty. Bilet do Katedry należy pobrać w kasie, jednak jest darmowy – pobieramy go tylko na konkretną godzinę. Resztę atrakcji możemy kupić w pakiecie: 1 atrakcja: 5 EUR, 2 atrakcje: 7 EUR, 3 atrakcje 8 EUR i 4 atrakcje 9 EUR. 

 

Krzywa Wieża w Pizie

 

Krzywa Wieża w Pizie

Co zobaczyć w Pizie? Zaczniemy od oczywistości, czyli od Krzywej wieży w Pizie. Jest ona dzwonnicą mieszczącej się obok katedry Santa Maria Assunta w Pizie. Dzwonnica ma 57 metrów wysokości a jej nachylenie wynosi 3,9° do osi pionowej. Wieżę zaczęto budować w 1173 roku, a zakończono w 1372 roku, wybudowana jest w stylu romańskim. Projektantem wieży w Pizie był prawdopodobnie architekt Diotisalvi.

Wieża z biegiem czasu co raz mocniej się pochylała, co było spowodowane niestabilnym i wodnistym gruntem. Żeby ratować wieżę w Pizie, zastosowano wiele wsporników, stalowych cięgien i przeciwwag o wadzę prawie 900 ton. Wieża ma 8 poziomów, złożonych po środku z loggii, na górze znajduje się dzwonnica z dzwonami Assunta, San Ranieri, Pasquareccia oraz Dal Pozzo. Łącznie dzwonów jest 7. Co ciekawe nie jest to jedyna krzywa wieża w Pizie, przez problematyczny grunt, wiele z dzwonnic jest lekko nachylonych, dla przykładu w kościele San Nicola.

Ile kosztuje bilet na Krzywą Wieżę w Pizie? Bilet normalny kosztuje 18 EUR. 

 

Katedra w Pizie

 

katedra Piza

To znacznie ciekawsza atrakcja, mieszcząca się zaraz obok Krzywej Wieży w Pizie przy Piazza del Duomo. Wybudowana została w 1118 roku w stylu romańsko-pisańskim. Katedra ma 96 metrów długości oraz 72 metry szerokości, wybudowana jest na planie krzyża. To epicka budowla ukazująca dawny status Pizy. Co ciekawe, katedrę wybudowano poza murami starego miasta w Pizie w przeciwieństwie do trendu umieszczania ich w samym centrum miasta.

Fasadę zdobi wielokolorowy marmur, wiele rzeźb i loggii. Po wschodniej części na dachu znajdziecie Grifo zrabowanego z Palermo. Nad głównymi portykami znajdują się złocone mozaiki ze świętymi. Wnętrze jest pełne kolumn i łuków kojarzących się z meczetami, pełno tu złoceń i ciemnego marmuru. Zdecydowanie ciekawsza atrakcja niż wieża w Pizie! Katedra równie zapiera dech w piersiach jak Duomo we Florencji.

Bilet do Katedry jest darmowy musicie tylko pobrać bilet z wejściem na konkretną godzinę

 

Baptysterium w Pizie

 

Baptysterium Piza

Co znajduje się obok katedry w Pizie? Niczym w samej Florencji, stoi baptysterium. Zaczęto je budować w 1152 roku w stylu romańsko-gotyckim. Stylowo idealnie pasuje do stojącej obok świątyni oraz krzywej wieży w Pizie.  Jest to największa chrzcielnica we Włoszech, cały obwód okrągłej budowli mierzy 107 m. Napajało to Pizańczyków dumą, iż ich budowla jest większa niż ta we florenckie baptysterium. Na samym szczycie kopuły znajdziecie posąg Jana Chrzciciela, wcześniej na jego miejscu w kopule była dziura wpuszczająca światło na chrzcielnice. Wewnątrz nie znajdziecie wielu dzieł sztuki prócz pięknej ambony zbudowanej w 1260 roku.

Bilet do Baptysterium w Pizie kosztuje 5 EUR, o ile wybierzecie w pakiecie tylko tą atrakcje z Placu Cudów.

 

Camposanto

 

Camposanto Piza

To wyjątkowe miejsce, cmentarz połączone z muzeum i miejscem kultu. Nazwę możemy przetłumaczyć na Święte Pole. Założony został w 1277 roku i mieści wiele rzymskich sarkofagów, etruskich urn i innych okazów muzealnych. Jedna z atrakcji Placu Cudów na którą możecie kupić bilet w pakiecie. Ile czasu należy poświęcić na Camposanto? Myślimy, że od 1 h do 3 h. To kolejne miejsce, które możecie kupić w pakiecie Placu Cudów. Bilet na Camposanto kosztuje 5 EUR.

 

Arno

 

Arno Piza

Nad bulwarami Arno w Pizie znajdziecie wiele ciekawy atrakcji, restauracyjek i kawiarni. Warto tutaj odbić w lewo lub prawo biegnąc do Wieży w Pizie. Co ciekawego zobaczycie nad brzegami Arno? Palazzo Agostini czyli jeden z najpiękniejszych gotyckich pałaców w Pizie, w środku mieści się Caffe dell’Ussero, który ma tutaj siedzibę od 1775 roku. Ponte di Mezzo czyli most łączący główne trakty po obu stronach rzeki. Palazzo Blu niebieską kamieniczkę z muzeum w środku. Pałac Medyceuszy z 1574 roku, a także Cittadella Nuova, Logge dei Banchi, Chiesa di Santa Maria della Spina o których poczytacie w dalszych punktach.

 

Piazza dei Cavalieri

 

Piazza dei Cavalieri Piza

Co jeszcze zobaczyć w Pizie? Jeden z głównych placów w Pizie, mieszczący się po stronie północnej na trasie do Krzywej Wieży z dworca głównego. Mieści się na nim Palazzo Cavalieri, dawna siedziba Zakonu Rycerzy Świętego Stefana wybudowany w 1564 roku. Palazzo dell’Orologio czyli Pałac Zegarów, kolejny średniowieczny budynek należący kiedyś do rodziny Gualandi. Pomnik księcia Cosimo I oraz kościół Santo Stefano dei Cavaileri. W rogu przy kościele znajdziecie jeszcze pomnik słynnego matematyka z Pizy, UlisseDini.

 

Lody w Gelateria De’ Coltelli

 

de coltelli piza

Czym byłaby wizyta we włoskim mieście bez wizyty w najlepszej Gelaterii w Pizie. Przedstawiamy Wam Gelateria De’Coltelli, czyli najlepsze lody w Pizie według wielu. Lodziarnie prowadzi ekstrawertyczny właściciel Gianfrancesco, który sam kręci podawane lody i granitę. Warto odbić trochę na bulwar Arno aby odwiedzić to miejsce przy Lungarno Antonio Pacinotti, 23. Lody kosztują od 2,50 EUR za dwie gałki do 4,50 EUR za 4 gałki.

 

Orto e Museo Botanico

 

Jeśli chcecie odpocząć od zgiełku i turystów, polecamy odwiedzić ogrody botaniczne Uniwersytetu w Pizie. Ogród Botaniczny powstał w 1543 roku z inicjatywy Luca Ghiniego. Był to w momencie założenia najstarszy założony Ogród Botaniczny na świecie, jednak zmieniono jego miejsce i teraz najstarszym jest Ogród w Padwie. Ogród ma 3 hektary i mieści się w samym centrum Pizy. Przy ogrodzie znajduje się też Muzeum. Bilet do Ogrodu botanicznego w Pizie kosztuje 4 EUR. 

 

Borgo Stretto

 

Borgo Piza

Oto główna handlowa ulica w Pizie, pełno tu butików, restauracji, kawiarni i lodziarni. Drogą tą dojdziecie też z Dworca głównego do Krzywej Wieży i Piazza di Duomo. Pełno tu kamienic z arkadami i kolumnami korynckimi, pod nimi znajdziecie zazwyczaj stoliki pobliskich restauracji. Przy tej ulicy po jej prawej stronie idąc od Dworca znajdziecie Kościół di San Michele in Borgo. Więc jeśli zastanawiacie się co zobaczyć w Pizie, możecie tutaj przycupnąć na kawie i zastanowić się nad planem zwiedzania.

 

Zakupy w Logge dei Banchi

 

market w logge dei banchi

Macie ochotę na lokalne produkty? Często pod kolumnami Logge dei Banchi odbywają się targi z lokalną żywnością i pamiątkami. Miejsce jest niedaleko bulwarów i Borgo Stretto, więc zapewne będziecie przechodzić obok. Warto wstąpić i zobaczyć czy akurat targ jest czynny. Zobaczcie co kupić w Pizie, Florencji i okolicy

 

Chiesa di Santa Maria della Spina

 

chiesa della spina piza

Ten mały kościół mieści się zaraz nad brzegami Arno. Kościół wybudowano w 1230 roku w stylu gotyckim, i mieścił się on zaraz obok starego mostu, który zawalił się w XV wieku. Pomimo małego rozmiaru, pełno na jego fasadzie zdobień i rzeźb. Znajdziecie tutaj postaci Jezusa, Madonny, dwunastu apostołów i dwóch aniołów. W jego murach znajdowała się kiedyś przeniesiona do kościoła Santa Chiara relikwia ciernia z korony Chrystusa.

 

Giardino Scotto

 

Obszar ten był prawdopodobnie częściowo zasiedlony już w czasach rzymskich. W XV wieku Florencja po zdobyciu miasta zadecydowała o budowie fortecy do pilnowania mieszkańców Pizy. Jednak zirytowani Pizańczycy, wypędzili Florentczyków i twierdzę zburzyli – na jej miejscu potem powstały kolejne umocnienia, pałace i prywatne ogrody Domenico Scotto. Którego spadkobiercy przekazali miastu później ten teren. Dziś znajdziecie tutaj park i ogrody, gdzie możecie odpocząć po ciężkim dniu zwiedzania Pizy.

 

Parco San Rossore

 

san rossore

Atrakcja Pizy trochę oddalona od samego miasta, ale warto tutaj podjechać by trochę doświadczyć natury i trekkingu. Znajdziecie w tych lasach i łąkach wiele ścieżek prowadzących na piękne piaszczyste plaże. Znajdują się tutaj też ekologiczne farmy oraz stare zabytkowe pałacyki. Jest to jednak wycieczka na dłużej niż godzinę. Przejście Viale del Gombo do Villi Gombo zajmuje w jedną stronę około 1 h. 

 

Mapa atrakcji w Pizie

 


1) Arno i Ponte di Mezzo 2) Ulica Borgo 3) Piazza dei Cavalieri 4) Krzywa wieża w Pizie 5) Katedra w Pizie 6) Camposanto 7) Baptysterium w Pizie 8) Ogród botaniczny 9) Chiesa di Santa Maria della Spina 10) Palazzo Blu 11) Gelateria de’ Cotelli 12) Palazzo Agostini

Zapraszamy Was do zwiedzania Pizy, jeśli jedziecie na wakacje do Toskanii i szukacie także innych miast, poczytajcie o atrakcjach Florencji, atrakcjach Lukki i atrakcjach Sieny

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz