Czy w Chorwacji jest legalna aborcja? Do kiedy aborcja w Chorwacji? - BelSole

Czy w Chorwacji jest legalna aborcja? Do kiedy aborcja w Chorwacji?

Od czasu wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego z którym nie może pogodzić się wielu Polaków wielu z nich zastanawia się jak wygląda prawo aborcyjne w innych krajach. Jeśli zastanawiacie się czy w Chorwacji jest legalna aborcja to dzisiaj przyjdziemy Wam z pomocą. Czy w Chorwacji można usuwać ciąże? Czy to legalne?

Polskie przepisy aborcyjne nie należą do najbardziej liberalnych w Europie. Chorwackie też nie aczkolwiek są nieco bardziej podobające się lewicy. Chorwacja nie jest aborcyjnym eldorado ale aborcja w Chorwacji jest legalna. W przeciwieństwie do wielu krajów z bardzo lekkim podejściem do usuwania płodów w Chorwacji można to robić tylko do 10. tygodnia, a nie do 12. jak w większości krajów zachodu.

Po terminie 10. tygodni sprawa nieco się komplikuje i w takich przypadkach możliwe jest usuwanie tylko w wyjątkowych sytuacjach po uzyskaniu zgody konsylium składającego się z dwóch lekarzy, pracownika socjalnego oraz pielęgniarki. Wyjątkowymi sytuacjami w których dopuszczalna jest aborcja po dziesiątym tygodniu w Chorwacji jest zagrożenie zdrowia przyszłej mamy lub śmiertelne choroby u dziecka, a także przypadki w których ciąża jest wynikiem czynu zabronionego. Procedura jest uproszczona w przypadkach w których dochodzi do zagrożenia życia ciężarnej i zostaje w nich pominięta.

Aborcja w Chorwacji może być wykonana w autoryzowanej klinice lub w szpitalu. Dziewczynki poniżej 16. roku życia, które chcą usunąć płód muszą mieć na to zgodę rodziców. To że aborcja na żądanie jest legalna w Chorwacji nie znaczy, że każdy lekarz ma obowiązek ją przeprowadzać. Istnieje klauzula sumienia i według danych z 2006 roku 70% lekarzy odmawia usuwania płodu na żądanie.

W Chorwacji szeroko działają ruchy antyaborcyjne z ruchem 40 dana za zivot na czele. Według danych z 2010 roku aborcją w Chorwacji kończyło się statystycznie 4,7 aborcji na 1000 ciąż w Chorwacji co jest dość niską statystyką jak na warunki Europy. Liczba aborcji w Chorwacji systematycznie spada.

W 2019 roku zanotowano łącznie 7687 aborcji w Chorwacji, 85% z nich wykonano w pierwszych 10. tygodniach ciąży. 4,9% aborcji wykonano z powodu zagrożenia zdrowia ciężarnej, 3,5% z powodu nieprawidłowego rozwoju płodu. W 1966 zgłoszonych przypadkach aborcji na żądanie aż 1926 kobiet przyznało się do nie stosowania żadnej metody antykoncepcyjnej.

Ile kosztuje aborcja w Chorwacji? W uzasadnionych przypadkach zagrożenia zdrowia i życia aborcja przeprowadzana jest za darmo. Aborcja na żądanie według danych z 2020 roku kosztuje w Chorwacji średnio 2240 kun.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz