Aktualne ceny w Niemczech w 2023. W Niemczech jest drogo czy tanio?  - BelSole

Aktualne ceny w Niemczech w 2023. W Niemczech jest drogo czy tanio? 

Czy w Niemczech jest drogo? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu polskich turystów, którzy planują odwiedzić kraj naszego zachodniego sąsiada. Aby pomóc Wam w zaplanowaniu podróży, postanowiliśmy sprawdzić aktualne ceny w Niemczech w 2023 roku. Ile kosztuje nocleg w Niemczech? Jakie są ceny w restauracjach i sklepach w Niemczech? Czy paliwo w Niemczech jest drogie? Ile kosztuje taksówka w Niemczech? Jaka jest cena najpopularniejszych atrakcji w Niemczech? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule. Zapraszamy do lektury przewodnika po cenach w Niemczech.

 

Cena noclegu w Niemczech 2023

 

cena noclegu w Niemczech

Bardzo ciężko jednoznacznie określić, ile kosztuje nocleg w Niemczech. Cena hoteli w Niemczech zależy od kilku czynników, takich jak standard obiektu, jego lokalizacja oraz okres, w którym planujemy pobyt (ceny, które podajemy poniżej obowiązują w sezonie letnim, na przełomie czerwca i lipca). 

Cena noclegu w Niemczech w przypadku najtańszych domków letniskowych lub noclegów na kempingach zaczynają się od 50 złotych za noc, natomiast nocleg w pokojach wieloosobowych tanich hosteli turystycznych w Berlinie mieści się w przedziale 80-130 złotych za noc. Cena noclegu w Niemczech w sytuacji, gdy decydujemy się na pobyt w dwu lub trzygwiazdkowym hotelu ulokowanych w mniejszych miejscowościach, waha się od niespełna 100 do 250 złotych, natomiast prywatny pokój w hotelach i apartamentach w Berlinie w przypadku obiektów tego standardu to koszt od około 250 do nawet 1000 złotych,gdy mówimy bardziej renomowanych hoteli zlokalizowanych w ścisłym centrum miasta. Za pobyt w hotelach czterogwiazdkowych poza stolicą  zapłacimy od 250 do około 500 złotych za dobę. Ceny noclegu w Berlinie są wyższe – noc w pokoju czterogwiazdkowym kosztuje nie mniej niż 400 złotych za dobę, a pobyt w najbardziej luksusowych hotelach (np. Marriott w Berlinie), może przekroczyć nawet 2500 złotych za noc. 

Zobaczcie ceny hoteli w Niemczech w 2023 (lista).

 

Ceny w restauracjach w Niemczech 2023

 

ceny w restauracjach w Niemczech

Wielu turystów z Polski z pewnością zainteresuje również to, ile kosztuje jedzenie w restauracjach w Niemczech – wyjeżdżając za granicę, warto bowiem testować przysmaków lokalnej kuchni. Uśrednione ceny w restauracjach w Niemczech prezentują się następująco: 

 • Lokalne przekąski zawierające kiełbasę (currywurst, bratwursty) – od 3 do 5 euro (w ścisłych centrum najpopularniejszych niemieckich miast ceny mogą być wyższe)
 • kebaby – od 5 do 7 euro 
 • pierogi – od 8 do 10 euro 
 • kurczak z warzywami – od 10 do 13 euro 
 • zestaw obiadowy (mięso, surówka, ziemniaki) – 18, 25 euro 
 • piwo – 3-6 euro w zależności od lokalizacji i popularności restauracji 
 • lampka wina – 5-8 euro

Sprawdzając, jakie są ceny w restauracjach w Niemczech, warto również zweryfikować, ile kosztuje tańsza alternatywa dla klasycznych restauracji, którą bardzo często wybierają zagraniczni turyści. Mowa tu oczywiście o fast-foodach.  Ceny w McDonald’s w Niemczech prezentują się następująco: 

 • Cena pojedynczych kanapek  – od 1,59 euro do 7,39 euro 
 • Duży Chicken Box – 9,99 euro 
 • 20 Chicken McNuggets – 9,99 euro 
 • Zestawy zawierające kanapkę lub 2 McNuggetsy wraz z napojem i dodatkami kosztują od 9,29 euro do 12,09 euro. 

 

Ceny w sklepach w Niemczech 2023

 

ceny w sklepach w Niemczech

Skoro już sprawdziliśmy, ile kosztuje jedzenie w restauracjach w Niemczech, warto przyjrzeć się również temu, jakie są ceny w sklepach w Niemczech. Czy produkty spożywcze w Niemczech są drogie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, wyceniliśmy listę podstawowych artykułów dostępnych w supermarketach: 

 • kilogramy bochenek chleba – koszt od 1,50 do 2 euro 
 • 1,5-litrowa butelka wody mineralnej – koszt około 0,9-1,3 euro
 • litrowa butelka coli – około 1,3 euro 
 • 100 gram sera gouda – około 1,5 – 3 euro w zależności od marki 
 • kilogram ziemniaków – od 2 do 3 euro 
 • kilogram papryki czerwonej – od 3 do 3,5 euro 
 • 100 gram salami – od 1,5 do 3 euro 
 • filet z kurczaka 400 gram – od 2 do 4 euro 
 • opakowanie czekolady – od 1,5 do 5 euro, w zależności od marki
 • półlitrowa puszka/butelka piwa – od 0,8 do 2 euro w zależności od marki 
 • 0,7 wódki – od 13 do 19 euro 

 Jak widać, ceny w sklepach w Niemczech w przypadku większości artykułów są wyższe, niż te, które występują w Polsce. Różnica cenowa nie jest jednak tak wielka, jak mogłaby się wydawać, dlatego robiąc przemyślane zakupy można zaoszczędzić całkiem sporo w trakcie wyjazdu. 

Ile kosztują papierosy w Niemczech?

Średnio za paczkę papierosów w Niemczech będziecie musieli zapłacić powyżej 7,3 EUR.

Ile kosztuje wódka w Niemczech?

Za butelkę 0,7 wódki w Niemczech musicie zapłacić około 18 EUR.

Cena paliwa w Niemczech w 2023 

 

Z racji niewielkiej odległości między Polską a Niemcami, wielu turystów z naszego kraju decyduje się pokonać ten dystans samochodem. Z tego powodu jak najbardziej zasadne staje się pytanie o to, ile kosztuje paliwo w Niemczech. Aby zobrazować to, jaka jest cena paliwa w Niemczech, wartość tę porównamy ze średnimi kosztami w Polsce w sprawdzanym przez nas okresie (przedstawione poniżej dane pochodzą z 22 maja 2022 roku). 

 • Benzyna 95 – w sprawdzanym przez nas terminie, jej średni koszt na niemieckich stacjach wynosił 1,796 euro  za litr(ok. 8,12 złotych). Dla porównania w Polsce było to średnio 6,54 złotych za litr.
 • Diesel –   22 maja średnia cena zakupu jednego litra Diesla na niemieckich stacjach wyniosła 1.587 euro (7,18 złotych). W analogicznym określa ltr diesla w Polsce kosztował średnio 6,13 złotych 
 • LPG – Litr gazu LPG w sprawdzanym przez nas terminie w Niemczech kosztował 1,077 euro (4,87 złotych). W Polsce było to średnio 3 złote za litr. 

Podsumowując, czy paliwo w Niemczech jest drogie? Tę kwestie pozostawiamy waszej ocenie. Nie ma natomiast wątpliwości, że cena paliwa w Niemczech w 2023 jest wyraźnie wyższa od tej występującej w Polsce. 

 

Cena taksówki w Niemczech

 

Niemcy cena taxi

Skoro sprawdziliśmy, jaka jest cena paliwa w Niemczech, pozostańmy jeszcze na chwilę w tematach motoryzacyjnych i zweryfikujmy,, ile kosztuje taksówka w Niemczech. Odpowiedź na to pytanie oczywiście nie jest jednoznaczna. Należy bowiem pamiętać, że koszt przejazd może różnić się w zależności od pory dnia oraz zapotrzebowania na usługę. 

Średnia cena taksówki w Niemczech to 2,15 euro za kilometr. Do tej kwoty należy również doliczyć opłatę startową w wysokości 4 euro. Jeżeli zamówimy przejazd i poprosimy taksówkarza by poczekał, aż załatwimy swoje sprawy i wrócimy do pojazdu, to godzina jego oczekiwania będzie nas kosztowała 33 euro. Należy tu pamiętać, że mówimy o standardowych stawkach dziennych. Cena taksówki w Niemczech nocą oraz obsługa na najbardziej popularnych trasach (np. z lotnisk) będzie nieco wyższa. 

 

Cena atrakcji w Niemczech

 

ceny atrakcji Niemcy

Na koniec sprawdźmy, ile kosztują atrakcje w Niemczech. Kraj ten jest pełen miejsc wartych uwagi turystów. Cena atrakcji w Niemczech, takich jak muzea lub zabytki, waha się najczęściej od 8 do 16 euro. Przykłady znajdziecie na naszej liście: 

 • Albertinum w Dreźnie – bilet normalny kosztuje 12 euro, darmowa wejściówka dla osób do 17 lat.
 • Pałac Neuschwanstein – bilet normalny kosztuje 15 euro (+2,50 euro opłaty manipulacyjnej przy zakupie on-line). Dzieci i młodzież do lat 18 mają darmowe wejście
 • Pałac w Norymberdze – normalny bilet kosztuje 6 euro, a ulgowy 5 euro. 
 • Katedra w Berlinie wraz z kopułą – normalny bilet kosztuje 9 euro 
 • Tropical Islands – w przypadku biletów on-line, normalny bilet kosztuje 47,90 euro, a bilet dla dzieci – 37,90 euro 
 • Muzeum transportu Drezno – 11 euro za bilet normalny. 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz