Czy Norwegia jest droga czy tania? Norwegia AKTUALNE Ceny w 2023 - BelSole

Czy Norwegia jest droga czy tania? Norwegia AKTUALNE Ceny w 2023

Wielu turystów planujących zagraniczny wyjazd szuka informacji na temat cen w miejscach, które planują odwiedzić. Powszechnie uważa się, że kraje skandynawskie należą do najdroższych państw do życia w Europie. W naszym materiale sprawdzimy, jakie są aktualne ceny w Norwegii w 2023 roku. Norwegia jest tania czy droga? Aby odpowiedzieć na to pytanie sprawdzimy następujące kwestie: ile kosztują noclegi w Norwegii? Jakie są ceny w restauracjach w Norwegii? Ile kosztują produkty spożywcze w Norwegii? To tylko niektóre wskazówki, jakie przedstawimy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury kompleksowego przewodnika po cenach w Norwegii.

 

Ceny hoteli w Norwegii

 

ceny hoteli w Norwegii

Zacznijmy od zagadnienia, od którego wiele osób rozpoczyna przygotowania do zagranicznego wyjazdu. To, ile kosztują hotele w Norwegii zależy od kilku czynników, w tym przede wszystkim od ich standardu oraz lokalizacji. 

Przyjmuje się, że średnia cena noclegu w Norwegii, w przypadku najtańszych hosteli oscylują w granicach 275-350 złotych. Nieco więcej zapłacimy za nocleg w dwu i trzygwiazdkowych hotelach – ceny takiego hotelu zazwyczaj wynoszą od około 400 do 700 złotych. Oczywiście, ceny noclegów w Norwegii są najwyższe w przypadku ekskluzywnych hoteli – cztero i pięciogwiazdkowe obiekty tego typu to koszt w większości przypadków w granicach 700-1500 złotych, jednak przeglądając aplikację takie jak Booking.com można znaleźć obiekty, których cena przekracza nawet 3500 złotych za noc. W kontekście cen noclegów w Norwegii warto również rozważyć kwestię zakwaterowania w prywatnych obiektach. Cena dwupokojowego apartamentu z prywatną łazienką w centrum Oslo może wynosić nawet 600-700 złotych za noc, natomiast w mniejszych i mniej popularnych miastach oscyluje w granicy 300-400 złotych za dobę.

 

Ceny w restauracjach w Norwegii? 

 

Ceny w restauracjach w Norwegii
Ceny z cafeelias.no

Pora przyjrzeć się kolejnej kwestii – ile kosztuje jedzenie w restauracjach w Norwegii? Aby ułatwić naszym czytelnikom dostrzeżenie skali różnic między cenami w Polsce a Norwegii, wszystkie stawki podamy w złotówkach. 

Większość przewodników turystycznych informuje, że ceny w restauracjach w Norwegii w przypadku tańszych lokali wynoszą około 70 złotych za obiad dla jednej osoby. Znacznie więcej zapłacimy za posiłek w droższej i bardziej ekskluzywnej restauracji, a ceny tego obiadu w takich miejscach mogą wynosić nawet 140 złotych za osobę. Oczywiście, nie mamy tu na myśli najbardziej renomowanych restauracji, w których ceny można liczyć w setkach, a w skrajnych przypadkach nawet tysiącach złotych. 

Ceny w restauracjach w Norwegii za poszczególne produkty prezentują się następująco: 

 • zupa – od 50 do 65 złotych 
 • spaghetti carbonara – od 70 do 85 złotych 
 • pizza – około 100 złotych 
 • Uśredniona cena zestawów w restauracjach typu fast-food – 40-50 złotych 
 • Piwo lane w barze – około 40 złotych. 

 

Ceny w sklepach w Norwegii w 2023 roku 

 

ceny w sklepach w Norwegii
Ceny ze strony REMA1000

Szykując się do wyjazdu do kraju ze stolicą w Oslo, warto również przygotować się na to, ile kosztują produkty spożywcze w Norwegii. Ceny w sklepach w Norwegii są znacznie wyższe od tych, do których przyzwyczajeni są polscy konsumenci. Cena wybranych artykułów w Norwegii prezentuje się następująco: 

 • bochenek chleba (750 gramów) – od 10 do 13 złotych 
 • litr mleka – od 7 do 10 złotych 
 • dwa tuziny jajek – od 11 do 15 złotych 
 • woda mineralna (1,5 l) – w zależności od marki, od 3,50 do 5 złotych 
 • kilogram cukru – od 10,5 do 12 złotych 
 • kilogram jabłek – około 15 złotych 
 • kilogram bananów – około 12 złotych 
 • kilogram sera żółtego – ceny zaczynają się od 45 złotych 
 • piwo w puszce (0,5l) – w zależności od marki, od 12 do 18 złotych 
 • 0,7 wódki – od 120 do 180 złotych 
 • paczka papierosów – w zależności od marki, cena wynosi od 50 do 80 złotych w przypadku opakowania zawierającego 20 papierosów. 

Jak widać, ceny w sklepach w Norwegii w 2023 roku w większości przypadków są kilkukrotnie wyższe niż te odnotowywane w Polsce. Dlatego planując urlop w tym skandynawskim kraju, warto rozważyć przywiezienie ze sobą większej ilości produktów o długiej dacie spożycia. 

 

Ceny taksówek w Norwegii w 2023 roku

 

Wielu turystów planujących wyjazd może zastanawiać się również, ile kosztuje taksówka w Norwegii w 2023 roku. Cena taksówek w Norwegii jest trudna do jednoznacznego określenia i zależy od kilku czynników, takich jak wielkość miasta, w którym planujemy zamówić przejazd oraz godzinę złożenia zamówienia (naturalnie, nocne taksówki są znacznie droższe niż te zamawiane w ciągu dnia). Uśredniona cena taksówek w Norwegii wynosi około 5-6 złotych za każdy pokonany kilometr. Co więcej, do tej kwoty należy również doliczyć opłatę początkową w wysokości około 40 złotych. 

 

Cena paliwa w Norwegii w 2023 roku

 

Wielu turystów odwiedzających kraj ze stolicą w Oslo może zainteresować również kwestia tego, ile kosztuje paliwo w Norwegii. Obecnie uważa się, że ceny paliwa w Norwegii należą do najwyższych w całej Europie. Konkretne kwoty prezentują się następująco (prezentowane poniżej ceny pochodzą z drugiej połowy maja 2023 roku) 

 • Benzyna 95 – około 8,7 złotych za litr (dla porównania, w analogicznym okresie w Polsce, cena benzyny wynosiła około 6,50 złotych) 
 • Diesel – około 7,40 złotych za litr (w Polsce w tym samym czasie osiągnęła maksymalną wartość na poziomie 6,21 złotych za litr). 
 • Gaz LPG – około 5,40 złotych za litr (W Polsce cena LPG wynosiła około 3 złotych za litr). W tym miejscu warto pamiętać, że możliwość tankowania samochodu gazem LPG w Norwegii jest oferowana tylko przez stosunkowo niewielką część stacji samochodowych. 

 

Ceny atrakcji w Norwegii w 2023 roku

 

Na koniec sprawdźmy kwestię, która z pewnością zainteresuje wielu turystów – ile kosztują atrakcje w Norwegii w 2023 roku. W dużej mierze zależy to od planowanej przez nas aktywności – za wejście do muzeów zapłacimy średnio od 45 do 75 złotych. Bez wątpienia do droższych zajęć należy zaliczyć rejsy turystyczne, których cena może osiągać nawet wartość ponad 650 złotych za osobę (tak jest w przypadku rejsu z Bergen do Flåm i z powrotem). Ceny najpopularniejszych atrakcji w Norwegii w 2023 roku prezentują się następująco: 

 

 • Muzeum Muncha w Oslo – 160 koron norweskich (61,80 złotych) 
 • Muzeum historyczne w Oslo – 120 koron norweskich (46,35 złotych) 
 • Pałac Królewski w Oslo – 175 koron norweskich (67,70 złotych)
 • Polaria w Trondheim  – 220 koron norweskich (96,47 złotych) 
 • Muzeum Ringve w Trondheim – 140 koron norweskich (61,39 złotych).

Jeśli planujesz odwiedzić większą liczbę płatnych atrakcji, możesz skorzystać z miejskich kart turystycznych. Przykładowo posiadacze Oslo Pass mają zagwarantowane darmowe wejście do około 30 atrakcji turystycznych w stolicy Norwegii. Jej cena w przypadku dorosłych wynosi 495 koron (191,20 złotych) w przypadku karty ważnej przez 24 godziny, 720 koron (278,11 złotych) za kartę ważną przez 48 godzin, natomiast Oslo Pass ważne przez 72 godziny to koszt 895 koron (345,71 złotych). 

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz