11 najlepsze atrakcje Antalyi. Antalya zwiedzanie, co zobaczyć, co zwiedzić? Poradnik

Antalya to jedno z najbardziej turystycznych miast Turcji. Poza piaszczystymi plażami i ciepłym morzem, stolica Riwiery Tureckiej ma sporo do zaoferowania. Znajdziecie tu zabytkowe budowle, klimatyczne restauracje i urokliwy port. Co warto zobaczyć będąc w tureckiej metropolii? Co zobaczyć w Antalyi? Co zwiedzić? Jakie są najlepsze atrakcje Antalyi? Oto poradnik po najlepszych miejscach w Antalyi.

 

Zwiedzanie Antalyi

 

zwiedzanie Antalya

Jak zwiedzać Antalyę? Antalya to jedno z największych miast w Turcji, jest piąte co do wielkości. Dolecicie tutaj oczywiście z Polski na lotnisko zaraz obok Antalya, gdzie możecie dostać się do centrum albo samochodem albo autobusem miejskim. Co można zobaczyć w Antalyi? Co zwiedzić i co robić? Miasto obfituje w ciekawe miejsca w centrum dla tych niezmotoryzowanych oraz wiele ciekawych atrakcji blisko Antalyi. Możecie też skorzystać z bogatej oferty sportów wodnych i ekstremalnych, takich jak paralotniarstwo czy nurkowanie w Antalyi. Warto tutaj przylecieć w zasadzie w każdej porze roku, w lecie będzie gorąco a w zimie odpoczniecie od mroźnych dni w Polsce. Jeśli cenicie sobie ciepło, ale nie lubicie tłumów spokojnie możecie tutaj lecieć nawet w listopadzie. Od czerwca do października będzie tutaj bardzo ciepło! 

Po samym mieście możecie poruszać się komunikacją zbiorową, w tym tramwajami i autobusami, taksówkami (w rozsądnych cenach, ale pilnujcie się i ustalajcie cenę) oraz na nogach, zwłaszcza po centrum. Z informacji które powinny się Wam jeszcze zdecydowanie przydać, to nie powinniście pić wody z kranu w Antalyi.

Pamiętajcie o paru rzeczach zwiedzając Antalye:

  • Pamiętajcie by spożywać alkohol tylko w odpowiednich wyznaczonych miejscach
  • Pamiętajcie o ściąganiu butów wchodząc do meczetu
  • Nie dyskutujcie z lokalsami o polityce o ile sami nie zaczną.
  • Pamiętajcie o targowaniu się na bazaarze 🙂
  • Starajcie się raczej nie pić wody z kranu

Kaleiçi

 

Kaleici Antalya

Ciekawe miejsce w Antalyi? Historyczne centrum Anatalya – Kaleiçi przywita Was charakterystycznymi, osmańskimi domami, butikowymi hotelami, sklepikami z pamiątkami i klimatycznymi restauracjami. Na głównym placu znajduje się wieża zegarowa, a nieopodal jeden z tutejszych minaretów.  Warto wybrać się tu o poranku, żeby w ciszy delektować się turecką herbatą. Jeśli chcecie poznać gwarne, nocne życie mieszkańców i wsłuchiwać się w dźwięki granej na żywo muzyki – koniecznie wybierzcie się do Kaleiçi wieczorową porą. Warto też tutaj wybrać się na zakupy w w Turcji i przywieźć ze sobą ciekawe pamiątki.

 

Kolejka Linowa w Antalya

 

Tunektepe Teleferik

Atrakcja Antalyi? Co powiecie na oglądanie miejskiej panoramy z wysokości? W bezchmurny dzień warto wybrać się kolejką linową na znajdujące się tuż za granicami Antalyi wzgórze. Roztacza się tu widok na całą metropolię. Możecie zachwycać się krajobrazem, popijając małą czarną w ulokowanej na szczycie kawiarni. 

 

Brama Hadriana w Antalya

 

Brama Hadriana Antalya

Monumentalna Brama Hadriana to jeden z najstarszych zabytków Antalyi, pochodzący z czasów imperium rzymskiego. Marmurowy, zdobiony łuk triumfalny został wzniesiony około 130 roku n.e. na cześć – jak nietrudno się domyślić – cesarza Hadriana. Hadriyanüs Kapısı zbudowany jest z trzech, wygiętych łukowo sklepień, wspartych kolumnami. Brama mieści się tuż przy wejściu do historycznego centrum miasta, stanowiąc niejako pomost pomiędzy współczesnością, a przeszłością.

 

Kesik Minare

 

Kesik Minare

Złamany Minaret stanowi jeden z symboli miasta, będąc świadectwem burzliwej historii Antalyi. W miejscu dawnej, rzymskiej świątyni powstał bizantyjski kościół, który później został przemianowany na meczet. Niestety, w trakcie pożaru z 1800 roku meczet ten został zniszczony. Przetrwała jedynie wieża – Kesik Minare, którą do dziś mogą podziwiać turyści odwiedzający Antalyię.

 

Perge

 

Perge

Perge to ruiny starożytnego miasta, położone niespełna 20 kilometrów od centrum Antalyi. Można tu dotrzeć komunikacją miejską. Zdecydowanie warto zarezerwować kilka godzin na zwiedzanie. Perge jest jednym z najlepiej zachowanych, antycznych ośrodków miejskich. Samo wejście do miasta robi niesamowite wrażenie – ogromna brama wprowadza do dawnego świata. Możecie tu zobaczyć dobrze zachowane ruiny starożytnych łaźni miejskich, szkół, rzymskich świątyni i ogromnego, przygotowanego na 15 000 miejsc, amfiteatru. 

 

Selfie Park w Antalya

 

Selfie Park Antalya

Selfie Park Antalya jest idealnym miejscem dla fanów selfie oraz osób, które chcą zrobić interesujące zdjęcia jako wspomnienie z wakacji. W parku znajdują się różne dekoracje, które umożliwiają robienie zdjęć w różnych klimatach i stylach. Na przykład można zrobić zdjęcie w więzieniu, przy wielkim arbuzie, w budce telefonicznej lub innym surrealistycznym krajobrazie. Więcej informacji na temat zwiedzania tej niezwykłej atrakcji znajduje się na oficjalnej stronie parku. Selfie Park znajduje się w centrum Antalya Fener Mah. 1964 Sok. Akanay Apt, D:No:37/A.

 

Zabytkowa marina

 

marina Antalya

Stary port w Antalyi pełni dziś rolę atrakcji turystycznej, choć w dawnych czasach był centrum ekonomicznym miasta, zapewniając mieszkańcom dobra oraz… zyski. Dla marynarzy, przybywających z odległych zakątków, zbudowano tu niewielki minaret. W porcie znajdziecie przede wszystkim statki turystyczne, oferujące rejsy i wycieczki po Morzu Śródziemnym. Jest również sporo butików z pamiątkami, urokliwych kawiarni oraz restauracji, specjalizujących się w owocach morza. 

 

Wodospady Düden

 

duden wodospady

Wodospady Düden to jedna z najlepszych atrakcji Anatalyi. Możecie podziwiać piękno przyrody w najczystszej postaci. Wodospady dzielą się na dwa obszary – górne wodospady i dolne wodospady. Te pierwsze znajdują się w niewielkim parku, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców, którzy przychodzą tu zaczerpnąć oddechu i pospacerować wśród natury. Za wodospadem znajduje się jaskinia, do której można wejść, podziwiając kaskady wody, tworzącej „kurtynę” zasłaniającą jaskinię. Z kolei dolne wodospady najlepiej podziwiać z góry, z punktów widokowych. Woda spadająca z wysokich klifów prosto do morza, uderzając z charakterystycznym dźwiękiem o taflę, robi niesamowite wrażenie.

 

Wodospady Kurşunlu

 

Kursunlu wodospady

Wodospady Kurşunlu to drugie obok wodospadów Düden najpopularniejsze atrakcje Antalyi, zwłaszcza wśród turystów, ceniących piękno natury. Wodospady Kurşunlu znajdują się około 20 kilometrów od Antalyi, w parku narodowym o tej samej nazwie. Położone wśród pachnącego, piniowego lasu, są niezwykle malownicze, tworząc kaskady na porośniętych zielenią skałach. Wycieczka do tego miejsca jest doskonałym pomysłem zwłaszcza w upalny dzień. Dzięki panującej w parku dużej wilgotności i zacienieniu, odpoczniecie od żaru lejące się z nieba. 

 

Muzeum archeologiczne Antalya

 

muzeum Antalya

Muzeum archeologiczne w Antalyi to jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w Turcji. Zgromadzono tu niezwykle bogate zbiory, prezentujące działalność człowieka w regionie Pamfilii i historię terenów, sięgającą prehistorycznych czasów. Całość muzeum zajmuje powierzchnię blisko 30 000 m2 i podzielona jest na kilka obszarów – sal tematycznych. Znajdziecie tu m.in. salę historii naturalnej z doskonale zachowanymi skamielinami, salę prehistoryczną z dawnymi narzędziami, salę ceramik czy mozaik. Spośród eksponatów muzealnych największe wrażenie robią zgromadzone posągi cesarzy i bóstw, odnalezione podczas prac archeologicznych na terenie Perge. 

 

Aspendos

 

Aspendos

Stolicę Riwiery Tureckiej od Aspendos dzieli około 50 kilometrów, jednak warto pokonać ten dystans. Zobaczycie tu jedną z najlepszych atrakcji nie tylko Antalyi, ale i całej Turcji – rzymski amfiteatr. Mówi się, że to najlepiej zachowana budowla tego typu na świecie. Amfiteatr powstał w II wieku p.n.e., w okresie rządów Marka Aureliusza. Za panowania osławionego prezydenta Mustafy Ataturka zajęto się jego odnowieniem. Widownia może pomieścić 15 000 osób. Odbywają się tu – zwłaszcza w okresie letnim – koncerty, spektakle operowe, a także występy baletowe.

 

Plaża Konyaalti

 

Plaża Konyaalti

Konyaalti to jedna z najpiękniejszych plaż Riwiery Tureckiej, odznaczona Błękitną Flagą. Jest naprawdę rozległa – rozciąga się na przestrzeni ponad 7 kilometrów, a jej szerokość to 50 metrów. Przeważają drobne, małe, jasne kamyczki. Zejście do błękitnego morza jest łagodne. Dodatkowo, plaża ma świetnie rozbudowaną infrastrukturę – znajdziecie tu liczne bary oraz restauracje, wypożyczalnie sprzętu wodnego i fontanny z wodą pitną. Na graniczącym z plażą terenie zielonym wzdłuż promenady znajdują się place zabaw i siłownie na świeżym powietrzu. Z całą pewnością dzień spędzony na Konyaalti będzie prawdziwie relaksujący! Zobaczcie jakie inne piękne plaże czekają na Was w Turcji.

 

Mapa atrakcji Antalyi

 

Atrakcje Antalya mapa

1) Kaleiçi 2) Kolejka Linowa w Antalya 3) Brama Hadriana w Antalya 4) Kesik Minare 5) Perge 6) Marina w Antalya 7) Wodospady Duden 8) Wodospady Kurşunlu 9) Muzeum archeologiczne w Antalya 10) Aspendos 11) Plaża Konyaalti

Wybór najlepszych atrakcji Antalyi jest naprawdę trudny – w mieście i okolicach jest mnóstwo zabytków i obszarów przyrodniczych, które warto odwiedzić w trakcie wakacyjnego wyjazdu. Mamy nadzieję, że nasz ranking ułatwi przygotowanie planu zwiedzania stolicy Riwiery Tureckiej. Udanego wypoczynku!

Zobacz także:

Dodaj komentarz