Turcja: Kapadocja, lot balonem, ile kosztuje? Cena w 2022, MEGAPORADNIK - BelSole

Turcja: Kapadocja, lot balonem, ile kosztuje? Cena w 2022, MEGAPORADNIK

Nie ma bardziej charakterystycznego obrazka z Turcji jak latające balony nad Kapadocją. To niezwykła atrakcja Turcji, jednak mało o niej informacji w internecie – my to zmienimy. Odpowiemy na pytania ile kosztuje lot balonem w Turcji, kiedy można latać balonem, czy trzeba mieć rezerwacje i bilet na lot balonem w Kapadocji i Turcji. Oto szeroki poradnik z aktualną informacją w 2022 roku o lataniu balonem nad Turcją.

 

Gdzie lata się balonem nad Turcją?

 

gdzie balony Turcja
na bazie openstreetmaps.org

Po pierwsze loty balonem w Kapadocji znajdują się w samym centrum kraju, obok miejscowości Göreme i Urgup. Jak tam dojechać? Balony znajdują się 7 h drogi od Antalya i 8 h drogi ze Stambułu – lepiej tutaj dolecieć na lotnisko Kayseri, z tego miejsca już jest blisko na lot balonem w Turcji. Okolice mają sporo atrakcji, które warto zwiedzić, dlatego lepiej zarezerwować tutaj parę dodatkowych nocy. To też może Wam pomóc jeśli lot będzie odwołany.

 

Ile kosztuje lot balonem w Turcji? 

 

balony Turcja

W przeciwieństwie do cen w Turcji, to nie jest tania atrakcja, i ceny zaczynają się od 150 EUR do około 200 EUR w zależności od tego czy to sezon oraz jakim balonem polecicie i kiedy. Przygotujcie się raczej na ceny w okolicach 170 EUR za 1 – 2 h lot. Czasowo pojawiają się tańsze oferty, kiedy to można znaleźć loty po około 70 EUR za osobę. Jaki lot balonem najlepiej wybrać? Według nas lepiej wybrać trochę droższy pakiet w którym to w balonie jest limitowana liczba osób – nie będziecie musieli się przepychać do krawędzi balonu, droższe pakiety są także trochę dłuższe.

Co jest wliczone w cenę lotu balonem w Turcji? Ubezpieczenie, transport z hotelu z centrum miasta, małe śniadanie, certyfikat lotu oraz drink po locie.

Gdzie zarezerwować lot balonem w Kapadocji?

Jest wiele biur i operatów, między innymi: https://urgupballoons.com, http://voyagerballoons.com/, http://kapadokyaballoons.com/en/index.html, sultanballoons.com, http://www.cappadociaballoontours.com/, http://rainbowballoons.net/en/index.html

 

Jak wygląda lot balonem w Kapadocji?

 

jak wygląda lot balonem Kapadocja
Przygotowanie do startu

Główny sezon jeśli chodzi o loty w Kapadocji zaczyna się w kwietniu i kończy w listopadzie. Co prawda balony latają cały rok jednak w pozostałe miesiące jest szansa na to, że odwołają Wasz lot ze względu na pogodę. Jeśli zarezerwujecie lot balonem w Turcji, to start zapewne będziecie mieć wcześnie rano by móc podziwiać wschód słońca. 4:00 do 5:00 rano to standard, transport często zapewniany jest z centrum miasta z hotelu. Całość wycieczki to około 3 h, sam lot trwa około 1 h, na początku dostaniecie lekkie śniadanie a pod koniec certyfikat w raz z pożegnalnym drinkiem. W czasie lotu będziecie mogli podziwiać piękną panoramę Kapadocji o wschodzie słońca, w tym samym czasie w niebo wzbija się około 100 balonów.

Jakie problemy możecie napotkać z organizacją wycieczki balonem w Kapadocji? Największym problemem może być odwołanie lotu o czym w następnym rozdziale.

 

Anulowanie lotu balonem w Turcji, co zrobić?

 

Zdarza się, że loty są odwoływane przez pogodę i duży wiatr. Mówicie, odwołano mi lot balonem w Turcji, co zrobić? Oto nasze porady co zrobić w przypadku anulowanego lotu balonem w Turcji:

  • Przysługuje Wam prawo do przesunięcia lotu na inny termin u tego samego operatora w tej cenie. Dlatego w pierwszej kolejności starajcie się przenieść termin na inny dzień.
  • Konieczne jest też zarezerwowanie paru dni w Kapadocji, dlatego przygotujcie sobie na przykład weekend w okolicy już wcześniej! Będziecie mieć wtedy szansę przebookować balon na inny termin
  • Skontaktujcie się z innymi operatorami w okolicy, może będą mieć wolne terminy na kolejne dni. Możecie też starać się zabookować loty popołudniem lub premium, na które jest mniej chętnych.
  • Gdzie jeszcze możecie skontaktować się, żeby zarezerwować lot na balon w Kapadocji? Oto lista stron: https://urgupballoons.com, http://voyagerballoons.com/, http://kapadokyaballoons.com/en/index.html, sultanballoons.com, http://www.cappadociaballoontours.com/, http://rainbowballoons.net/en/index.html . Spróbujcie w tych miejscach

 

Czy lot balonem w Turcji jest bezpieczny?

 

lot balonem Kapadocja
Widok z kosza na ziemię

Nie ma obaw jeśli chodzi o lot balonem w Kapadocji, piloci balonów to doświadczeni ludzie z latami przepracowanymi na balonach. Bezpieczeństwo jest tutaj priorytetem by nie dopuścić do jakiegoś tragicznego wypadku, który mógłby zrobić zły PR całej branży. Balony nie są nowe, jednak są sprawdzane regularnie technicznie. Pamiętajcie by zawsze słuchać kapitana w koszu i spełniać jego prośby przy lądowaniu. Najwięcej obrażeń zdarza się właśnie podczas twardego lądowania. Wypadków jest mało bo około 14 na 100 000 h lotu balonem, przez ostatnie 8 lat zginęły 3 osoby. Nie jest idealnie bezpiecznie ale ryzyko wypadku jest bardzo niskie. Podobnie jest zresztą z bezpieczeństwem w Turcji.

 

Wskazówki przed lotem balonem

 

lot balonem kapadocja

  • Pamiętajcie, że turecką walutą jest lira, przygotujcie sobie trochę tej gotówki będąc w Kapadocji. Nie wszędzie zapłacicie kartą, jak za lot balonem.
  • Balony lądują w różnych miejscach w okolicy, kontroluje je wiatr – ale spokojnie, będzie na nie czekać ciężarówka, by przewieźć ludzi z koszem z powrotem na miejsce startu
  • Weźcie ze sobą wiatrówkę, loty potrafią być nawet na wysokości prawie 1 km
  • NAJWAŻNIEJSZE: Rezerwujcie loty w wyprzedzeniem, to popularna atrakcja w Kapadocji!
  • Zarezerwujcie minimum 2 – 3 dni w okolicy by sobie pozwiedzać i mieć szansę przebookować odwołany lot. Możecie spróbować oczywiście zrobić to w 1 dzień, ale jest jednak ryzyko, że nie polecicie.
  • Podczas lądowania musicie trzymać się specjalnych uchwytów i opierać odpowiednio w koszu – dostaniecie instrukcję od operatora

Bawcie się dobrze, bo to wyjątkowa atrakcja, warta każdej, liry, złotówki i euro! Jedna taka atrakcja na całe życie!

 

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz