7 dowodów, że zima i Turcja to dobry pomysł. Pogoda na grudzień i styczeń - BelSole

7 dowodów, że zima i Turcja to dobry pomysł. Pogoda na grudzień i styczeń

Dlaczego warto lecieć do Turcji w zimie? Odpowiemy jaka jest pogoda w Turcji w grudniu i styczniu, czy jest ciepło i co można robić w zimie w Turcji. Zobaczcie jak wygląda zima w Turcji.

 

Pogoda w Turcji w zimie – czy jest ciepło?

 

Turcja zima pogoda

Turcja jest tak duża, żeby odpowiedzieć jak wygląda pogoda w Turcji w zimie – musimy Wam opisać gdzie jakie zazwyczaj panują temperatury. Im bardziej na wschód, tym temperatury są niższe, w zimie na wschodzie mogą panować duże mrozy oraz padać śnieg. Na zachodnim wybrzeżu oraz części południowego jest zdecydowanie cieplej. Dla przykładu: w Kars na północnym-wschodznie Turcji w styczniu temperatury wahają się od 0 do -23 stopni Celsjusza. W Izmirze na zachodnim wybrzeżu Turcji temperatury w styczniu wahają się od 15 do 18 stopni Celsjusza. Jak widzicie różnice są ogromne, więc dla każdego coś miłego! Jeśli lubicie ciepło to spokojnie znajdziecie miejsca gdzie będzie zdecydowanie cieplej niż w Polsce.

 

Przejażdżka pociągiem na wschód

 

dogu express

To wyjątkowy pociąg, który porównalibyśmy do mieszanki Orient Expressu i Kolei Transsyberyjskiej. Trasa z Ankary do Kars ma ponad 1310 km i podróż trwa 24 h. Bilet na Dogu Express kosztuje 70 TL czyli około 35 PLN, po drodze w zimie zobaczycie piękne widoki ośnieżonych wzgórz i zimowej Turcji. Ciekawe doznanie, do dyspozycji są miejsca siedzące lub kuszetki w pomieszczeniu po 4.

 

Lot balonem nad zimową Kapadocją

 

kapadocja zima

Jeśli planujecie lot balonem w Kapadocji, może warto pomyśleć o locie zimą – widoki z balonu są wtedy wyjątkowe, a zimowa Kapadocja wynagrodzi Wam niskie temperatury. Jedno na co musicie uważać to szanse na odwołanie lotu w zimie są trochę większe, ze względu na wiatr czy duże opady.

Poczytajcie więcej o locie balonem w Kapadocji.

 

Mniejsza liczba turystów

 

Turcja turyści

Niski sezon oznacza też mniejszą liczbę turystów w Turcji. Dzięki temu będziecie mogli spędzić mniej czasu w kolejkach do najważniejszych atrakcji Turcji, nie będziecie musieli przepychać się w miasteczkach oraz oczywiście wakacje w Turcji będą tańsze niż w lipcu czy sierpniu. Kiedy w lipcu w 2018 roku do Turcji przyjechało około 6 mln turystów, w grudniu było ich prawie 3 razy mniej a w styczniu 5 razy mniej.

Zobacz jak wyglądają ceny w Turcji w tym roku.

Narty w Turcji

 

Turcja Narty

W Turcji można pojeździć na nartach, i to na całkiem dobrych trasach zjazdowych. Gdzie jechać na narty w Turcji? Wybierzcie Uludağ (Ulu), Palandöken (Ejder 3200) lub Sarıkamıs. Turcja to kraj górzysty, więc i stoków narciarskich znajdziecie tutaj całkiem sporo. Skoncentrowane są one głównie na wschodzie kraju.

 

Niesamowite widoki

 

Turcja widoki

Zima w Turcji zaoferuje Wam coś, czego nie będziecie mieć w lecie – czyli zupełnie inne pejzaże i krajobrazy, które ma dla Was Turcja zimą. Także światło jest wtedy inne, dlatego znane miejsca mogą wyglądać zupełnie inaczej. Polecamy, bo Turcja zimą jest wyjątkowym krajem, pełnym pięknych miejsc. 

 

Grudzień i Turcja, pogoda

 

Turcja Grudzień

Na zachodnim wybrzeżu Turcji będzie od 11 do 18 stopni Celsjusza, możecie jednak trafić na cieplejsze dni z temperaturą wychodzącą ponad 20 stopni Celsjusza. Może trochę popadać, weźcie parasol na wszelki wypadek. W Kars na wschodzie Turcji będzie od -6 do 4 stopni Celsjusza, więc zimno!

 

Styczeń i Turcja, pogoda

 

Turcja styczeń

Temperatury na wybrzeżu obok Izmiru niewiele się zmienią, w zeszłym roku w styczniu bywały dni kiedy słupki rtęci sięgały ponad 20 stopni Celsjusza. W Kars za to będzie bardzo zimno, w nocy może być nawet -23 stopnie Celsjusza, co zakrawa już o duże niebezpieczeństwo. Dlatego uważajcie na siebie, jeśli jedziecie na narty do Turcji w zimie.

Nie ma co przekonywać, że Turcja w zimie to dobry pomysł na wyjazd i wakacje. Z plusów jakie widzimy grudniu i styczniu w Turcji to zdecydowanie mniejsza liczba turystów, niższe ceny, przyjemna pogoda. Z minusów, nieprzewidywalność pogody.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz