Czego NIE ROBIĆ? Czy w Turcji jest bezpiecznie? Bezpieczeństwo 2022 - BelSole

Czego NIE ROBIĆ? Czy w Turcji jest bezpiecznie? Bezpieczeństwo 2022

Turcja to generalnie bezpieczna destynacja dla Turystów o ile jedziecie do jednego z popularnych kurortów. Czy jednak cała Turcja jest bezpieczna? Jak wygląda bezpieczeństwo w Turcji na wsi, na plaży czy na wschodzie kraju. Oto przewodnik, czego nie robić w Turcji by nie wpaść w kłopoty!

Bezpieczeństwo w Turcji, porady na 2021/2022 rok

Pisaliśmy już w jednym artykule, że na plaży bardziej niebezpieczne będą meduzy niż rekiny w Turcji. Jednak nawet w kurortach musicie wystrzegać się paru rzeczy i zachowań. Czego nie robić w Turcji?

 

Czego nie robić w Turcji?

 

Uważaj na kieszonkowców i złodziei na plaży w Turcji

W hotelach na ogół jest bezpiecznie, jeśli jednak jesteście na ogólnodostępnej plaży – pamiętajcie by pilnować swoich rzeczy. Turcja jak każdy inny kraj turystyczny ma problem ze złodziejami i kieszonkowcami. Pilnujcie portfeli i dokumentów, miejcie kopię dowodu i paszportu.

 

Zachowuj się odpowiednio w meczecie

Raczej nic Wam nie grozi za bycie nieprzystosowanym kulturalnie, jednak będą w gościach i nie znając etykiety w meczecie narażeni jesteście na oburzenie i nawet krzyki Turków. Pamiętajcie by ściągać buty przed wejściem do meczetu i odpowiednio być ubranym – nie nazbyt skąpo, strój kąpielowy odpada! Turcja słynie z pięknych meczetów, warto je odwiedzić – jednak musicie być ubrani skromnie i zachowywać się odpowiednio. 

 

Nie zasłaniaj modlitwy wiernemu

Pamiętajcie by nie stawać zaraz przed modlącym się muzułmaninem i nie zasłaniać go od frontu. Niektórzy z Turków wieżą, iż modlitwa będzie wtedy nieważna i będzie trzeba zacząć ją od początku.

 

Unikaj krytyki rządu

W Turcji zdarzają się przypadki aresztowań za krytykę rządu w mediach społecznościowych lub w realnym życiu. Staraj się unikać tematów politycznych i nie zaczepiaj Turków z tematami, które mogą wprawić ich w zakłopotanie. Turcy to mili ludzie, jeśli będą chcieli podzielić się swoją opinią o geopolityce, z pewnością sami to zrobią.

 

Unikaj pewnych regionów

Ogólnie cała Turcja jest raczej bezpieczna, jednak pewne obszary na południowym wschodzie Turcji często są odradzane Turystom. Zwłaszcza przy granicy Syryjskiej gdzie występowały ataki terrorystyczne oraz prowadzone były działania militarne. Możecie pominąć takie prowincje jak Sirnak czy Mardin lub Hatay. Nie oznacza to jednak, że coś się Wam w tych regionach stanie.

 

Podróżuj z kimś

Zawsze lepiej mieć kogoś ze sobą, jeśli mielibyście paść ofiarą oszustwa na wakacjach, to jest dodatkowa para oczu do pomocy i ewentualnej reakcji. To dość uniwersalna rada na wszystkie wycieczki, nie tylko na wakacje w Turcji. Jeśli chodzi o riwierę czy Turcję środkową, raczej nie powinniście się obawiać.

 

Patrz co kupujesz i wywozisz z Turcji

Uważajcie by na targach nie kupować nieodpowiednich antyków, skamieniałości czy minerałów. Zabronione jest wywożenie artefaktów kulturowych i naturalnych z Turcji. Dodajmy też, że pewnie kupujecie właśnie podróbkę 🙂

 

Nie pij do upadłego

Turcja to jednak kraj w dużej mierze muzułmański i nie pija się tam tak alkoholu jak w Polsce. Oczywiście sam alkohol jest dozwolony i spokojnie możecie pić go w restauracjach czy hotelach – nie jest jednak mile widziane picie na umór i publiczne pijaństwo podobne do zachowań turystów z UK w Krakowie.

 

Samotnie podróżująca kobieta w Turcji?

Jeśli nie masz żadnych partnerów ani partnerek do podróży, samotne podróżowanie w Turcji będąc kobietą może wydawać się złym pomysłem – jednak popularne miejsca i duże miasta nie są niebezpieczne dla samotnych dziewczyn. Oczywiście musicie pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, jak na każdych wakacjach! Nie zapędzajcie się jednak daleko na wschód kraju. 

 

Konsulaty i ambasada Polska w Turcji

Jeśli jednak przytrafi się Wam coś złego, oto oficjalne adresy i telefony do ambasady i konsulatu w Turcji w Stambule i Ankarze.

Ambasada RP w Ankarze

adres: 06-650 Ankara – Kavaklidere PK-20, Ataturk Bulvari 241
telefon: +90 312 457 20 00
e-mail: ankara.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Konsulat w Stambule

adres: Maslak Mah. Eski Büyükdere Cad. No. 7, GİZ 2000 Plaza K. 5, 34485 Sarıyer – İstanbul
telefon: +90 212 290 66 30
e-mail: stambul.kg.konsulat@msz.gov.pl

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz