17 najlepsze atrakcje Baku i okolic, co zobaczyć? Czy warto? KOMPLETNY poradnik! - BelSole

17 najlepsze atrakcje Baku i okolic, co zobaczyć? Czy warto? KOMPLETNY poradnik!

Baku to tak nieoczywiste miasto do zwiedzania, czy warto? Baku jest pełne ciekawych atrakcji. Co zobaczyć w Baku? Co zwiedzić? Jakie najlepsze atrakcje Baku i okolic najlepiej odwiedzić? Oto przewodnik i poradnik po najlepszych i najciekawszych miejscach w Baku i okolicach! 

 

Zwiedzanie Baku

 

zwiedzanie Baku
Dom rządowy w Baku

Baku to zaskakujące miasto! Co zwiedzić w Baku? Jest tutaj na prawdę pełno ciekawych miejsc do zwiedzenia, mnóstwo nowoczesnych ciekawych muzeów i centrów kultury, zabytków wpisany na listę UNESCO, jest to miasto ognia oraz wody. Zdecydowanie jedno z naszych ulubionych w tym regionie. Część z zabytków i atrakcji znajduje się w ścisłym centrum, gdzie przejdziecie spokojnie pomiędzy nimi na nogach. Część z atrakcji okolic Baku znajduje się w zasięgu samochodu lub zorganizowanej wycieczki. Po mieście możecie poruszać się autobusami, metrem lub taksówką. Baku to też największe miasto Azerbejdżanu, mieszka tutaj ponad 2 200 000 Azerów! Jest to też najstarszy port na Morzu Kaspijskim. Nazwa Baku pochodzi od słowa badkube, oznaczającego uderzenie wiatru w języku perskim.  Zacznijmy jednak zwiedzanie Baku, zobaczcie najlepsze atrakcje i miejsca w Baku i okolicach!

Ciekawostka: Z Baku pochodzi Gari Kasparow!

Baszta dziewicza w Baku

 

Baszta dziewicza

To jedna z najlepszych i najbardziej znanych atrakcji Baku. Baszta dziewicza znajduje się nawet na walucie Azerbejdżanu, a także wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wybudowana została w XII wieku, jednak niektórzy oceniają, że dolna część powstała nawet w VIII wieku p.n.e. Geneza powstania budowli nie jest do końca jasna, niektórzy twierdzą, iż baszta miała role obronną, inni, że była obserwatorium astronomicznym lub świątynią zoroastriańską. Przez wiele lat pełniła role obronną, potem była latarnią morską, a dziś jest muzeum.

Całkowita wysokość wieży to 29,5 m. Zwiedzać ją można we wszystkie dni tygodnia od 9:00 do 18:00, wejście kosztuje około 10 AZN (27 PLN) Na najwyższym piętrze znajduje się również taras widokowy.

 

Stare miasto Baku

 

Icherischer Stare miasto

Icherischer to także stara twierdza z interesującymi murami wokół centrum. To doskonałe miejsce na spacer i zwiedzanie starożytnych uliczek Baku. Forteca jak i jej mury pochodzą z XII wieku, dziś znajdziecie tutaj mnóstwo restauracji, kawiarni i ciekawych miejsc do zwiedzenia w Baku. Nazywane kiedyś było akropolem Baku. Stare miasto Baku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Pałac szachów Szyrwanu

 

Pałac szachów Szyrwanu

To stara rezydencja królewska oraz dom dynastii rządzącej na tych terenach 800 lat szachów Szyrwanu. Znajdziecie tutaj wyjątkowy pałac, meczet, grobowcem, łaźnię i plac główny. Znajduje się on w centrum starego miasta Baku, dlatego blisko z tego miejsca do Baszty Dziewiczej i innych ciekawych atrakcji Baku. Bilet do Pałacu Szachów Szyrwanu kosztuje 15 AZN, czyli około 40 PLN. Muzeum czynne jest codziennie od 10:00 do 18:00

 

Muzeum dywanów w Baku

 

Muzeum dywanów w Baku

Budynek mówi jasno co znajduje się w środku, ogromny dywan zdobi Bulwar Baku, a w nim znajduje się muzeum dywanów azerbejdżańskich. Jest to największy zbiór tego typu dywanów na świecie. Dowiecie się tutaj wiele na temat historii dywanów i ich produkcji. Muzeum czynne jest od wtorku do piątku od 10:00 do 18:00 oraz w soboty i niedziele od 10:00 do 20:00. Wejście do Muzeum Dywanów w Baku kosztuje 7 AZN, czyli mniej więcej 20 PLN.

Budynek znajduje się blisko bulwarów.

 

Nizami

 

Nizami Baku

Nizami to główna handlowa ulica Baku. Oczywiście na takiej wizytówce Baku, znajdziecie pełno ciekawej architektury, kawiarni, klubów, restauracji i sklepów. To jedno z najważniejszych miejsc do zobaczenia w Baku w raz z pobliskim placem fontann. Nizami ciągnie się ze wschodu na zachód Baku na prawie 3,5 km.

 

Centrum Heydara Aliyeva

 

Centrum Heydara Aliyeva

Hejdar Alijew to były prezydent Azerbejdżanu panujący 1993 do 2003. od Oto miejsce wyjątkowe, bo z jednej strony to piękny budynek o nowoczesnej architekturze. Z drugiej to centrum kultury i muzeum poświęcone historii Azerbejdżanu. Spacerując, dowiesz się również więcej o życiu byłego prezydenta kraju Hejdara Alijewa. Muzeum otwarte jest od wtorku do piątku od 11:00 do 19:00 oraz w soboty i niedziele od 11:00 do 18:00. Wejście i bilet do centrum Hejdara Alijewa kosztuje 15 AZN (około 40 PLN)

 

Pałac Ismailiyya

 

To jeden z najpiękniejszych budynków Baku, do tego został zaprojektowany przez polskiego architekta Józefa Płoszko. Zatrudnił go Agha Musa Naghiyev po tym jak stracił on syna Ismayila chorego na gruźlicę, zadedykował mu ten budynek. Fasada prezentuje piękne gotyckie wzory, kojarzące się niektórym z Wenecją. Dziś mieści się tutaj Akademia Nauk w Baku.

 

Yanar Dag

 

Yanar Dag

Tłumacząt to dosłownie to płonąca góra. To wyjątkowa atrakcja okolic Baku, płomienie wychodzące spod ziemi budzą wyobraźnie i są dla turysty z Polski dość egzotyczną i ciekawą atrakcją. Yanar Dag spowodowane są pożarami gazu ziemnego, którego w ziemiach azerbejdżańskich jest pełno. Płonąca ściana na wzgórzu ma około 10 m długości. Warto tutaj przyjechać wieczorem lub w nocy by móc lepiej podziwiać płomienie wychodzące spod ziemi. Wejście kosztuje około 3 AZN, czyli około 7 PLN, miejsce czynne jest od 9:00 do 18:00. Dojazd z centrum samochodem trwa około 35 min (26 km).

 

Ogniste wieże, Alov qüllələri

 

Ogniste wieże Baku

To najbardziej znana atrakcja Baku, 3 szklane wieżowce górują nad panoramą miasta i stanowią jego wizytówkę. W jednym z nich znajdują się biura, w jednym apartamenty w jednym hotel. Fasada wieżowców usiana jest żarówkami LED, na których to często wyświetlają się płomienie ognia lub inne ważne dla mieszkańców informacje.

 

Plac flagi w Baku

 

Plac flagi w Baku

Do niedawna, była to najwyższa flaga na świecie. Plac otwarto w 2007 roku, stoi na niej flaga na maszcie o wysokości 162 m! Maszt ten został wpisany jako najwyższy na świecie do księgi rekordów. Dziś niestety maszt z Duszanbe z Tadżykistanu jest wyższy o ledwie 3 metry. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to jeden z najwyższych masztów na świecie!

 

Meczet Teze Pir

 

Meczet Teze Pir

To meczet niedaleko centrum Baku, otoczony zielenią na szczycie wzgórza jest jedną z atrakcji mniej obleganych przez turystów w Baku. Wstęp jest bezpłatny, meczet czynny jest od 4:00 do 21:00. Pamiętajcie o poprawnym ubiorze.

 

Gobustan i błotne wulkany

 

Gobustan

Wulkany błotne nie są specjalnie popularne na świecie, jest ich ledwie 1000. 400 z nich znajduje się właśnie w Azerbejdżanie w okolicach Baku. Możecie tutaj wybrać się na jednodniową wycieczkę z Baku. Koszt wycieczki w biurze podróży to około 300 PLN za osobę za 8 h atrakcji, nieoficjalnie cena wśród przewoźników w centrum będzie zdecydowanie niższa. Park otwarty jest codziennie od 9:00 do 17:00, cena za wstęp to 10 AZN (0koło 27 PLN)

 

Plaże w Baku

 

Plaże w Baku

Czy w Baku można iść na plażę? W Baku można też iść na plażę i wykąpać się w Morzu Kaspijskim – nie polecamy plaż w centrum bo potrafią być bardzo brudne a woda skażona. Jednak jeśli odjedziecie trochę od centrum, najlepiej na północ, na przykład do Bilgah – to tam znajdziecie idealne darmowe plaże, ze złocistym piaskiem i ciepłą wodą Morza Kaspijskiego.

 

Bulwar w Baku

 

Bulwar w Baku

Prawie 4 km promenady w Baku zdobi miasto i łączy je z Morzem Kaspijskim. Znajdziecie tutaj wiele atrakcji miasta, przylega on też do Starego miasta Baku, placu flagi czy mini-Wenecji. Jest tutaj pełno restauracji, kawiarni oraz miejsc gdzie możecie po prostu dobrze się bawić. Znajdziecie tutaj nawet diabelskie koło i centrum handlowe.

 

Dağüstü park

 

punkt widokowy Baku

Park na wzgórzu znajduje się w zachodnio-południowej części miasta. Znajdują się tutaj obłędne punkty widokowe na miasto, zwłaszcza są obłędne podczas zachodu słońca. Na samym 'szczycie’ znajduje się restauracja, wejście jest darmowe a park jest otwarty cały czas. Miejsce to jest także pomnikiem pamięci męczenników zabitych przez sowietów.

 

Meczet Bibi-Heybat

 

Meczet Bibi-Heybat

To jeden z najpiękniejszych meczetów regionu, i to nie ze względu na całkiem normalną fasadę, a przepiękne wnętrze. Zwróćcie uwagę głównie na przepiękne zielone sklepienie kopuły. Ta świątynia z XIII wieku została w 1936 roku kompletnie zniszczona przez bolszewików. Po prostu ją wysadzono.W 1999 roku został on odbudowany w pełni przez władze Azerbejdżanu po odzyskaniu niepodległości. W meczecie znajduje się grobowiec potomka Mahometa Ukeyma Chanuma.

 

Plac Fontann

 

Plac Fontann

Plac fontann to miejsce, które zapewne w Baku zobaczycie nie raz – znajduje się w samym centrum miasta łącząc najważniejsze atrakcje centrum Baku. Przy placu oczywiście jest pełno kawiarenek, jest też kościół armeński oraz przejście pomiędzy ulicą Nizami a starym miastem Baku. W okolicy znajdziecie też Muzeum Literatury Nizami.

 

Mapa atrakcji Baku

 

mapa atrakcji Baku

1) Stare miasto w Baku 2) Baszta Dziewicza w Baku 3) Pałac Szachów Szyrwanu 4) Bulwar w Baku 5) Plac Fontann 6) Ulica Nizami 7) Muzeum Dywanów w Baku 8) Mini-Wenecja 9) Centrum Heydara Aliyeva 10) Pałac Ismailiyya 11) Yanar Dag 12) Meczet Teze Pir 13) Ogniste wieże 14) Flaga w Baku 15) Plaże w Bilgah 16) Punkt widokowy w Baku

Co jeszcze zobaczyć w Baku?

Co jeszcze zobaczyć, a czego nie dodaliśmy do listy? Oto kolejne ciekawe atrakcje Baku!

Dom rządowy, winnice w okolicach Baku w górach Azerbejdżanu, kolejka linowa w Baku, Pałac Szczęścia, Teatr w Baku, Muzeum Literatury Nizami

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz