15 najpiękniejsze miejsca w Szwajcarii? Perełki! Szwajcaria gdzie jechać? - BelSole

15 najpiękniejsze miejsca w Szwajcarii? Perełki! Szwajcaria gdzie jechać?

Przygotowaliśmy dla Was listę 15 najpiękniejszych miejsc w Szwajcarii? Gdzie jest najładniej w Szwajcarii? Gdzie jest najpiękniej? Jakie miasto w Szwajcarii jest najpiękniejsze? Jaka miejscowość jest najładniejsza w Szwajcarii? Na wszystko odpowiemy i pokażemy Wam gdzie są najładniejsze miejsca, miasteczka i miasta w Szwajcarii.

 

Gruyeres

 

Gruyeres

Z Gruyeres pochodzi też dobrze Wam znany ser Gruyere. To małe średniowieczne i urocze miasteczko w Szwajcarii. Znane jest z pięknych widoków i historycznej zabudowy. Leży ono w kantonie Fryburg u podnóża Alp. Warto przejść się uliczkami Gruyeres, odwiedzić zamek, La Maison du Gruyere czy Muzeum HR Gigera. Gruyeres zostało okrzyknięte najpiękniejszą wioską francuskojęzycznej Szwajcarii i jedną z najlepszych wiosek turystycznych w Szwajcarii. Polecamy!

 

Berno

 

Berno

To 4 największe miasto Szwajcarii. Jego przepiękne centrum wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stare miasto otoczone jest zakolem rzeki Aare, znajdziecie tutaj mnóstwo zabytków w tym słynną Wieże Zegarową. Stare miasto jest pięknym przykładem dobrze zachowanej średniowiecznej architektury. To dobre miasto nie tylko do zwiedzania ale i do odpoczynku! Polecamy Berno!

Tip: W Bernie możecie odwiedzić dom Alberta Einsteina i na własne oczy przekonać się czy wszystkie cytaty o jego życiu były prawdziwe 🙂

 

Interlaken

 

Interlaken

To miejscowość łącząca dwa piękne jeziora Thunersee oraz Brienzersee. To znany kurort oferujący nie tylko wodę ale i okoliczne góry i wzgórza. Najbardziej znaną atrakcją okolicy jest kolejka na Harder Kulm, gdzie na wysokości 1116 metrów znajduje się molo widokowe Hardermannli. Mnóstwo tutaj fauny, flory, pięknych widoków. A jeśli znudzą się Wam góry i jeziora, zostaje Interlaken z mnóstwem ilości atrakcji.

Tip: Pamiętajcie by podróżując do Interlaken i na pobliskie wzgórza ubrać się odpowiednio, najlepiej na cebulkę. Temperatury na szczytach potrafią być zgoła inne niż w przy jeziorze.

 

Lauterbrunnen

 

Lauterbrunnen

Lauterbrunnen to wioska i gmina w Interlaken, jednak możecie ją zapewne znać dzięki dolinie Lauterbrunnen. Charakterystyczne ściany okolicznych szczytów, wodospady spadające z wysokości nawet 417 metrów to wizytówka tego miejsca. Wodospadów jest, aż 72! Podobnie jak Grindelwald, Lauterbrunnen jest ważnym ośrodkiem turystycznym, znajduje się około 1 h drogi z Berna – więc jest całkiem dobrze dostępne dla turystów. 

Wodospad Staubbach jest najwyższym w Europie swobodnie spadającym wodospadem.

Tip: Najlepszy punkt widokowy w miasteczku znajdziecie tutaj:

 

Lucerna

 

Lucerna

Lucerna leży w niemieckojęzycznej części Szwajcarii. Jest najbardziej znana z Kapellbrücke czyli drewniano-kamiennego most z wieżą ciśnień z 1333 roku. To jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Szwajcarii i najbardziej znanych. W okolicy znajduje się też jeden z najpiękniejszych szczytów regionu, czyli Pilatus na którego możecie wyjechać kolejką linową. Do tego wszystkiego Stare miasto Lucerny to perła architektury i doskonałe miejsce na spacer!

Tip: Lucerna położona jest blisko Zurychu i lotniska zuryskiego, dlatego warto połączyć te oba miasta w jedną wycieczkę, jeśli macie wolny czas.

 

Lugano

 

Lugano

Jedziemy teraz w kierunku Włoskim. Lugano znajduje się zaraz nad brzegiem Lago di Lugano, łączącego Włochy ze Szwajcarią. Lugano to piękne widoki porównywalne z tymi z nad jeziora Como. Warto przejść się po mieście, napić cappuccino, czy wybrać się na wycieczkę w góry po pobliskich szczytach.

Tip: Będąc w Lugano może warto także podjechać do jeziora Como i najpiękniejszych miejscowości nad Como?

 

Matterhorn

 

Matterhorn

Najładniejsza góra w Szwajcarii? Najbardziej charakterystyczny szczyt? Oczywiście Matterhorn. Mający 4,478 m leżący na granicy włosko-szwajcarskiej szczyt to wizytówka Szwajcarii. Charakterystyczny kształt piramidy sprawił, iż Matterhorn stał się także symbolem popkultury i znany jest na całym świecie – jego kształt zainspirował twórców czekolady Toblerone. Pierwsze wejście na Matterhorn miało miejsce w 1865 roku z Zermatt przez ekipę kierowaną przez Edwarda Whympera. Matterhorn jest częścią Szwajcarskiego Federalnego Spisu Zabytków Przyrody.

Tip: Najlepszy widok na Matterhorn będziecie mieć z Gornergrat.

 

Oberhofen am Thunersee

 

Oberhofen am Thunersee

To mała miejscowość, która wygląda na żywo wyciągniętą z bajki. Najważniejszą atrakcją i najciekawszym miejscem w Oberhofen jest zamek nad brzegiem jeziora Thunersee. Wybudowany on został w XIII wieku przez rodzinę Freiherr i von Eschenbach. Jego charakterystyczne strzeliste wieżyczki i wieża ciśnień nadają bajkowego charakteru temu miejscu. Blisko z Oberhofen am Thunersee do Interlaken i Berna – więc to idealne miejsce na przystanek pomiędzy tymi miejscowościami.

 

Obserwatorium Sfinks i Jungfraujoch

 

Obserwatorium Sfinks

To jedno z najwyżej na świecie położonych obserwatoriów astronomicznych. Znajduje się na wysokości 3571 m nad poziomem morza. Wygląda niczym baza jakiegoś antybohatera z filmów o Bondzie. Jego nazwa pochodzi od Sfinksa, czyli szczytu na którym się znajduje. Znajdziecie tutaj też jeden z  najwyższych na świecie położonych tarasów obserwacyjnych. Jak dostać się do Obserwatorium Sfinksa w Szwajcarii? Najlepiej podjechać z Grindelwaldu do Eigergletscher i kolejką dostać się na Jungtraujoch – na najwyżej położoną stację kolejową w Europie!

Tip: Jeśli chcecie wydać mniej niż 200 CHF za bilet na górę, zakupcie wcześniej Jungfrau Travel Pass. Do tego weźcie ze sobą ciepłe ubrania na szczyt!

 

Pociągi w Szwajcarii

 

Pociągi w Szwajcarii

Skoro mowa o najwyżej położonej w Europie Stacji kolejowej, to pociągi w Szwajcarii mogą pochwalić się wieloma ciekawymi atrakcjami. Najbardziej znany jest chyba Glacier Express, słynna kolejka ze szklanym dachem podróżująca przez Alpy, gdzie ze środka w luksusie można podziwiać przepiękne widoki (za niemałą cenę). Podróż przez Alpy z Sankt Moritz do Zermatt trwa, aż 8h 20min, dostaniecie jednak 7-daniowe menu z winem, napojami i przekąskami. Koleje Retyckie, wpisano na listę UNESCO. 

 

 

Château de Chillon

 

Zamek Chillon

Ten uroczy zamek znajduje się na wyspie na zachodniej części Jeziora Genewskiego. Zabudowa tej małej wysepki trwa już od czasów rzymskich. To najczęściej odwiedzany zabytek szwajcarski (według administracji zamku 😉 )

Zamek Chillon można zwiedzać, wejście i bilet kosztuje 13,50 CHF dla osoby dorosłej i 7 CHF dla dziecka do lat 15. Dojedziecie tutaj autostradą A9, zjeżdżając na Montreux i Villeneuve.

 

Zurych i jezioro Zuryskie

 

Zurych

Zurych to duże i pulsujące życiem miasto, z pięknym centrum położonym nad jeziorem Zuryskim. W jego okolicach znajdziecie wiele ciekawych atrakcji o których pisaliśmy w artykule o atrakcjach Zurychu. Polecamy ze względu na przepiękną i klimatyczną starówkę!

 

Sion

 

Sion

Sion znajduje się we francuskojęzycznej części Szwajcarii. Znane jest z dwóch twierdz i zamków na wzgórzu. Bazyliki Valere i Zamku Tourbillon. Znajdziecie tutaj wiele muzeów, ciekawe stare miasto oraz w okolicy sporo uzdrowisk. Z Sion bardzo jest blisko do Matterhornu, więc możecie połączyć zwiedzanie obu atrakcji!

 

Bazylea

 

Bazylea

Bazylea leży na trójstyku granicznym, Szwajcarii, Niemiec i Francji nad rzeką Ren. To miasto wielokulturowe, z pięknym centrum, znanym dzięki wyjątkowej zabudowie, wyjątkowej katedrze oraz muzeum Kunstmuseum (muzeum Sztuki). Idealne miasto na spacer i zwiedzanie!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz