11 najlepsze atrakcje Bilbao, co zobaczyć? Poradnik i przewodnik po Bilbao - BelSole

11 najlepsze atrakcje Bilbao, co zobaczyć? Poradnik i przewodnik po Bilbao

Bilbao to miasto, w którym współczesna architektura i zabytki sprzed wieków przenikają się, tworząc zgrany duet. Pokochają je ci, którzy w odwiedzanych miejscach szukają nie tylko dawnych dziejów, ale i piękna nowoczesnych rozwiązań. Co warto zobaczyć w stolicy baskijskiej prowincji Viscaya i jakie są najlepsze atrakcje Bilbao? Co zobaczyć w Bilbao? Oto przewodnik i poradnik po Bilbao. Przed Wami ranking top 11 najciekawszych miejsc do zobaczenia!

 

Zwiedzanie Bilbao

 

zwiedzanie Bilbao

Bilbao jest największym miastem północnej Hiszpanii, a możemy też powiedzieć, że jest największym miastem Kraju Basków. Miasto to widać jest inne na każdym kroku niż reszta Hiszpanii – szczyci się swoją wyjątkowością i pielęgnuje baskijską i nowoczesną kulturę. To miasto nie tylko architektury i Muzeum Guggenheima, to także znakomita kuchnia, urocza starówka z dużą ilością zabytków a także pięknych parków. Miasto jest rozciągnięte w raz z pobliskimi miasteczkami wzdłuż ujścia Bilbao, lub Bilboko jak mówią lokalsi. Pamiętajcie też, że tapasze tutaj nazywają się pintxos!

Po mieście możecie poruszać się pieszo lub metrem, znajdziecie tutaj też tramwaje i autobusy. Transport jak i zniżki obsługuje na przykład karta Bilbao Bizkaia https://www.bilbaobizkaiacard.com/en/home/.

Zapraszamy więc na najlepsze atrakcje Bilbao!

 

Muzeum Guggenheim

 

muzeum Guggenheim

Muzeum Guggenheim przykuwa uwagę od pierwszego spojrzenia. Wyróżnia się na tle otoczenia niezwykłą konstrukcją, budzącą skojarzenia z czymś pomiędzy statkiem międzygalaktycznym z Gwiezdnych Wojen, a współczesną wersją Arki Noego. Budynek zaprojektował słynny architekt amerykański – Frank Ghery. Całość została wykonana z połączenia trzech surowców – wapienia, tytanu i szkła. Wokół muzeum Guggenheima zobaczycie futurystyczne rzeźby, z ogromnym pająkiem na czele. W środku czekają na Was wystawy dzieł sztuki współczesnych artystów. 

 

Katedra Świętego Jakuba

 

Bilbao katedra

Bilbao doskonale łączy nowoczesność z tym, co dawne. Dlatego poza muzeum Guggenheim, będącym przykładem kunsztu współczesnej architektury, warto zwiedzić tutejszą katedrę Świętego Jakuba. Świątynia powstała w XV wieku i jest perłą stylu gotyckiego – strzeliste wieże, misternie zdobione rozety oraz przepiękne krużganki zachwycą wszystkich turystów poszukujących monumentalnych zabytków. 

 

Casco Viejo (Siete Calles)

 

Casco Viejo

Casco Viejo to starówka Bilbao, zwana również dzielnicą „Siedmiu ulic”. Znajdziecie tu główne zabytki architektoniczne miasta oraz kolorowe budynki skrywające malutkie butiki, klimatyczne kafejki i wykwintne restauracje. Spacer krętymi, wąskimi uliczkami to prawdziwa przyjemność, nawet jeśli pobłądzicie w ich gąszczu – w takiej sytuacji po prostu chłońcie klimat Bilbao! Będąc na Casco Viejo warto usiąść w jednej z restauracji i rozsmakować się w specjałach kuchni baskijskiej – koniecznie zamówcie pintxos, czyli tutejsze przekąski, będące lokalną odpowiedzią na znane w całej Hiszpanii tapas.

 

Puente Zubizuri

 

Puente Zubizuri

Puente Zubizuri to kolejny, charakterystyczny punkt na mapie Bilbao. Nowoczesna forma mostu kształtem przypomina żaglówkę, wzbijającą się na wysokość 115 metrów. Puente Zubizuri łączy dwie części miasta – deptak Paseo Campo de Volantín po jednej stronie, z deptakiem Paseo de Uribitarte po drugiej stronie. Nazywany białym mostem lub mostem Campo Volantin, został zaprojektowany przez słynnego, hiszpańskiego architekta – Santiago Calatravę. Most oddano do użytku pieszych i rowerzystów w 1997 roku i od tego czasu budził on sporo kontrowersji. Choć nie można odmówić mu walorów estetycznych, nie spełniał swojej praktycznej funkcji – kładka, wykonana ze szkła, była na tyle śliska, że wielu mieszkańców… przewracało się. Na szczęście poprawiono nawierzchnię i obecnie można spokojnie spacerować po moście.

 

Most Baskijski (Puente de Vizcaya)

 

Most Baskijski

Będąc w Bilbao skorzystajcie z możliwości zobaczenia znajdującego się w pobliżu miasta Mostu Biskajskiego w Portugalete. Dostaniecie się tutaj m.in. metrem. Co takiego wyjątkowego jest w Puente de Vizcaya? Jest to pierwszy most gondolowy, jaki powstał na świecie. Między innymi z tego powodu w 2006 roku został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Autorem tej nietypowej atrakcji był student samego Gustawa Eiffla – Alberto Palacio. Most wznosi się na wysokości 50 metrów, gdzie kursuje kolejka gondolowa, przewożąca samochody i pasażerów z Portugalete do sąsiedniego Getxo. Można również przejść się kładką, ułożoną powyżej, a nawet wjechać na sam szczyt filaru, skąd rozpościera się zjawiskowa panorama okolicy. 

 

Wieżowiec Torre Iberdrola

 

Torre Iberdrola

Wieżowca Torre Iberdrola nie sposób nie dostrzec będąc w Bilbao. Bryła budynku wyraźnie góruje nad pozostałymi miejskimi zabudowaniami. Torre Iberdrola wznosi się na wysokość 165 metrów, stanowiąc najwyższy biurowiec w Kraju Basków. Na 41 piętrach budynku mieszczą się biura różnych firm, m.in. z sektora finansowego. Wieżowiec zaprojektował architekt Cesar Pelli, a jego budowa zajęła 4 lata – został ukończony w 2011 roku. Na dachu budynku zlokalizowane jest lądowisko dla helikopterów ratunkowych.

 

Mercado de la Ribera

 

Mercado de la Ribera

Mercado de la Ribera to uczta dla wszystkich wielbicieli lokalnego jedzenia. Targ jest jednym z największych tego typu obiektów w całej Europie. Panuje tu gwarna atmosfera, roi się od stoisk z kolorowymi przysmakami, a ponad tym wszystkim unosi się słodki zapach świeżych warzyw oraz owoców. Prawdziwą atrakcją jest możliwość zjedzenia posiłku w tutejszych restauracjach przygotowanego z produktów, które sami kupicie na Mercado de la Ribera. Koniecznie musicie odwiedzić to miejsce i dać się uwieść atmosferze oraz smakom baskijskiej kuchni.

 

Park Doña Casilda

 

Park Doña Casilda

Położony w dzielnicy Abando Park Doña Casilda powstał w 1907 roku z inicjatywy tutejszej filantropki – Casildy Iturrizar. Fundatorka chciała stworzyć miejsce relaksu dla mieszkańców Bilbao. Park jest idealną kryjówką dla wszystkich tych, którzy szukają chwil wytchnienia w otoczeniu soczystej zieleni drzew, krzewów oraz kwiatów. Całość terenów została zaprojektowane na wzór angielskich ogrodów, z uroczymi alejkami, fontannami i stawami. 

 

Teatr Arriaga

 

Teatr Arriaga

Powstały w 1890 roku budynek teatru Arriaga to jeden z najpiękniejszych w całym Bilbao. Wzniesiony w neobarokowym stylu, z bogatymi zdobieniami elewacji i misternymi rzeźbieniami przy zegarze, zachwyca swoim splendorem. A może uda Wam się znaleźć czas, żeby zakosztować kultury Bilbao i wybrać się na spektakl lub występ operowy? 

 

Plaza Nueva

 

Plaza Nueva Bilbao

Poranna mała czarna wypita pod palmami, w kawiarni z widokiem na zabytkowe kamienice? Na Plaza Neuva możecie tego doświadczyć. Wśród neoklasycystycznych budynków toczy się życie towarzyskie miasta. Na placu obywają się koncerty, wydarzenia kulturalne oraz festiwale. Jeśli lubicie stare książki i przedmioty, koniecznie wybierzcie się tu w niedzielę, gdy odbywa się pchli targ.

 

Bazylika Begoña

 

Bazylika Bilbao

Budowa bazyliki Begoña rozpoczęła się w 1519 roku i trwała praktycznie przez cały wiek.  Znalazło to swoje odzwierciedlenie w architekturze świątyni – widać wpływy gotyckie, mieszające się z elementami charakterystycznymi dla okresu renesansu. Wnętrze bazyliki zdobią obrazy przedstawiające sceny z życia Jezusa, sufity rozświetlają okazałe żyrandole, a w centralnej części znajduje się neoklasycystyczny ołtarz z figurą Matki Bożej (Camarín de la Virgen). Przenikające się style architektoniczne tworzą spójną całość – świątynia robi naprawdę niesamowite wrażenie! 

 

Atrakcje Bilbao Mapa

 

najlepsze atrakcje Bilbao

1) Muzeum Guggenheim 2) Katedra w Bilbao 3) Casco Viejo 4) Most Zubizuri 5) Torre Iberdrola 6) Mercado de la Ribera 7) Park Doña Casilda 8) Teatr Arriaga 9) Plaza Nueva 10) Bazylika Begoña

Bilbao jest miastem, któremu warto dać się oczarować. Taniec nowoczesności i historii zachwyci każdego, kto poza wielowiekowymi zabytkami szuka piękna współczesnej architektury. Odkryjcie uroki miasta położonego w Kraju Basków, zwiedzając najlepsze atrakcje Bilbao.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz