13 najlepsze atrakcje i Oman. Co zobaczyć w Omanie? Perła półwyspu arabskiego - BelSole

13 najlepsze atrakcje i Oman. Co zobaczyć w Omanie? Perła półwyspu arabskiego

Oman jest co raz bardziej popularniejszy wśród polskich turystów. Wielu z nich zastanawia się co zobaczyć w Omanie i jakie Oman atrakcje skrywa w swoich piaskach. To wyjątkowy kraj inwestujący nie w drapacze chmur, a w swoją tożsamość i tradycją odnawiając miasteczka i atrakcje Omanu. Zapraszamy Was na przewodnik po Omanie, powiemy co zwiedzić w Omanie i co robić w Omanie. Zapraszamy – oto najlepsze atrakcje turystyczne w Omanie.

 

Oman atrakcje i zwiedzanie

 

Zwiedzanie Oman

Na początek powiemy Wam jak zwiedzać Oman i na co zwrócić uwagę, poniżej znajdziecie listę najlepszych atrakcji Omanu.

1. Szanuj lokalne zwyczaje i kulturę: Oman jest krajem muzułmańskim i ważne jest, aby szanować lokalne obyczaje, na przykład ubierając się stosownie – nakrywanie ramion i nóg jest zawsze bezpiecznym wyborem, zwłaszcza podczas zwiedzania meczetów.

2. Sezon: Najlepszym okresem na odwiedzenie Omanu jest zima (październik-kwiecień), gdy temperatury są umiarkowane. Latem jest bardzo gorąco.

3. Woda i jedzenie: Zawsze pamiętaj o piciu dużej ilości wody, zwłaszcza podczas zwiedzania na zewnątrz, aby uniknąć odwodnienia. Pomimo że kuchnia omanu jest generalnie bezpieczna, zawsze warto pamiętać o podstawowych zasadach higieny.

4. Bezpieczeństwo: Oman jest generalnie bezpiecznym krajem do podróżowania, ale zawsze warto być czujnym, szczególnie podczas podróży nocnych.

5. Transport: Taksówki są powszechnym środkiem transportu, ale już teraz zwraca się uwagę na to, aby korzystać tylko z licencjonowanych taksówek. Wypożyczenie samochodu jest również popularną opcją, ale pamiętaj o miejscowych przepisach drogowych.

6. Pustynia: Jeśli planujesz wycieczkę na pustynię, zawsze rób to z doświadczonym przewodnikiem. Warunki mogą być trudne i niebezpieczne dla osób nieznających terenu.

7. Zwiedzanie: Pamiętaj, że niektóre atrakcje, takie jak meczety (niektóre), mogą być dostępne tylko dla muzułmanów. 

Zacznijmy więc listę najlepszych atrakcji Omanu od małej miejscowości w centrum Omanu.

 

Misfat al Abriyyin

 

al Abryeen
al Abryeen nad daktylowcami

Misfat al Abriyyin, znane również jako Al Abriyeen, to malownicza tradycyjna wioska – oaza położona w północnej części Omanu. Odwiedzający są przyciągani jej pięknem naturalnym, w tym górami, palmami, i tradycyjnymi domami z białego wapna. Ta spokojna miejscowość oferuje również wspaniałe widoki na okoliczne tereny, a jest także popularnym miejscem do uprawiania trekkingu i wypraw górskich.

Misfat al Abriyyin ma ponad 2000 letnią historię i leży na 900 m n.p.m. Dojedziecie tutaj w około 2 h 30 min z Muscatu. Ostatnia część pracy będzie dość kręta 🙂

 

Muscat

 

Muscat
Muscat i jego barwne uliczki

Muscat (Maskat), stolica Omanu, jest perłą Zatoki Perskiej o bogatej historii i kulturze. Miasto zachwyca niesamowitą architekturą islamską, w tym Wielkim Meczecie Sułtana Kabusa, a także swoim tętniącym życiem miastem pełnym barwnych bazarów, takich jak Mutrah Souq. Muscat oferuje również szereg innych atrakcji, takich jak Fort Al Jalali, Królewski Pałac Al Alam, Muzeum Narodowe Omanu i Muzeum Historii Naturalnej, co czyni je idealnym miejscem do zrozumienia społeczności i historii Omanu. 

Wiele z krajów zatoki perskiej swoje pieniądze inwestuje w drapacze chmur, Oman za to inwestuje w tradycyjną architekturę i atrakcje historyczne i kulturowe. Widać to na ulicach Maskatu.

 

Bahla

 

Bahla
Miasteczko Bahla

Bahla to niewielkie miasto położone w północnym Omanie, znane z imponującej twierdzy Bahla Fort, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jedna z najstarszych i największych fortecy w Omanie, datowana na XII wiek, znana z interesująctch wież i malowniczych murów otaczających stare miasto. Bahla jest również znana z produkcji tradycyjnej ceramiki i jako miejsce kultu dżinów.

 

Fort Nizwa

 

Fort Nizwa
Fort Nizwa

Co zobaczyć w Omanie? Fort Nizwa jest jednym z najważniejszych historycznych obiektów w Omanie, posiadającym bogatą historię sięgającą aż do XII wieku. Fort Nizwa został zbudowany za panowania Imama Sultana bin Saif bin Malika Al Yarubi w 1679 roku.  Ten wielobarwny fort i sąsiedni zamek są znane ze swojej imponującej obronnej architektury, z wieżą, której ściany sięgają do 30 metrów i odporne były na niegdyś używane armaty. Fort jest obecnie otwarty dla publiczności jako muzeum, gdzie odwiedzający mogą nauczyć się więcej o historii regionu i podziwiać panoramiczne widoki na Nizwę z jego szczytu.

Nizwa Fort jest otwarty od 8:00 do 20:00 codziennie prócz piątków, kiedy to jest zamknięty od 11:30 do 13:30.

 

Pustynia Wahiba

 

Pustynia Wahiba
Wydmy Pustynii Wahiba w Omanie

Co robić w Omanie? Pustynia Wahiba Sands, znana również jako Sharqiya Sands, jest jednym z najpiękniejszych obszarów pustynnych w Omanie, obejmującym obszar o powierzchni około 12 tysięcy km². Od dawna jest domem dla Beduinów, którzy prowadzą tu tradycyjne, nomadzkie tryby życia. Ten fascynujący obszar, z jego rozległymi wydmami i różnorodnymi formami życia, stanowi doskonałe miejsce do jazdy na wielbłądach, jazdy na piasku i innych przygód pustynnych, a widok z zachodzącym słońcem na pustyni jest niezapomnianym doświadczeniem. Możecie wybrać się tutaj ze zorganizowaną wycieczką z Muscatu za około 600 PLN za osobę

 

Wielki Meczet Sułtana Kabusa

 

Wielki Meczet Sułtana Kabusa
Wielki Meczet Sułtana Kabusa

Jeśli zastanawiacie się co zwiedzić w Omanie to Wielki Meczet Sułtana Kabusa to jeden z najważniejszych i najbardziej imponujących meczetów w Omanie. Wybudowany w 2001 roku, może pomieścić nawet 20 000 osób, a sala modłów z monumentalnym żyrandolem i jednym z największych na świecie dywanów jest naprawdę porywająca. Meczet jest otwarty dla wyznawców wszystkich religii, oferując odwiedzającym wgląd w bogatą kulturę i historię islamu.

 

Birkat Al Mouz

 

Birkat Al Mouz to malownicza wioska położona u podnóża Gór Hajaru w Omanie. Ta historyczna osada jest znana ze swojego zabytkowego systemu irygacyjnego („falaj”), który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poza tym, miejscowość oferuje wspaniałe widoki na gaje daktylowe i starożytne ruiny domów glinianych, które stanowią unikalną atrakcję dla odwiedzających i amatorów fotografii i miłośników historii.

 

Góry Hajar

 

Góry Hajar
Góry Hajar

Góry Hajar to najwyższy łańcuch górski na wschodzie Półwyspu Arabskiego, który rozciąga się na przestrzeni 500 km między Omanem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Góry są domem dla różnorodnej flory i fauny, a także wielu gatunków endemicznych. Są one popularnym miejscem dla miłośników przyrody, dostarczając niezrównane możliwości do wędrówek, eksploracji jaskiń i podziwiania spektakularnych krajobrazów oraz tradycyjnej architektury wiosek położonych w górach. Z Muscatu możecie jechać na wycieczkę w góry już od 400 PLN za osobę.

 

Wadi Bani Khalid 

 

Wadi Bani Khalid 
Wadi Bani Khalid i jego jeziorka

Co zobaczyć w Omanie? Wadi Bani Khalid to jedno z najpiękniejszych i najłatwiej dostępnych wadi w Omanie, oferujące malownicze widoki na szmaragdowe baseny i wodospady otoczone przez strome, skaliste wzgórza. Jest to popularne miejsce dla turystów i mieszkańców, którzy przybywają tu na pikniki, pływanie lub po prostu na relaks w naturalnym otoczeniu. Wadi Bani Khalid jest również domem dla dużej liczby różnorodnych gatunków dzikiej flory i fauny, co czyni z niego zachwycające miejsce dla miłośników przyrody.

 

Taqah

 

Taqah
Ruiny w Taqah

Co zobaczyć na południu Omanu? Taqah to niewielka wioska rybacka w Omanie, położona na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego w regionie Dhofar. Jest ona niestety trochę oddalona od stolicy Maskatu. Znana jest z pięknych plaż, tradycyjnej architektury i ruin zamku Taqah, który obecnie służy jako muzeum prezentujące lokalne zwyczaje i kulturę. Wioska jest również popularna wśród turystów ze względu na bliskość do słynnego rezerwatu ptaków Khawr Taqah, gdzie można zobaczyć różne gatunki ptaków.

 

Zakupy w Omanie

 

Oman Zakupy

Zakupy w Souqah w Omanie to obowiązkowy punkt wycieczki! W Maskacie polecamy Mutrah Souq. 
Pamiętajcie o targowaniu!

Oto kilka pamiątek i produktów, które warto kupić podczas wizyty w Omanie:

1. Frankincense: Oman jest słynny z produkcji kadzidła, zwłaszcza kadzidła białego lub „Frankincense”.

2. Szale i tkaniny: Szale, chusty czy inna odzież wykonana z lokalnych, pięknych tkanin, to doskonała pamiątka.

3. Srebrne pamiątki: Srebro jest bardzo popularne w Omanie, szczególnie biżuteria i tradycyjne sztylety zwane „khanjars”.

4. Przyprawy: Oman jest rajem dla miłośników przypraw, można tu znaleźć różne gatunki świeżych przypraw.

5. Rękodzieło: W Omanie można znaleźć piękne przykłady lokalnego rękodzieła, w tym produkty ceramiczne, tkane koszyki czy produkty ze skóry.

 

Wyspa Masirah

 

Wyspa Masirah
Wrak łodzi Dhow na plaży na Masirah

Wyspa Masirah to największa wyspa Omanu, położona na wodach Oceanu Indyjskiego. Znana jest przede wszystkim z obfitości dzikiej przyrody, w tym gatunków ptaków i żółwi, które na plażach wyspy składają jaja. Wyspa jest również popularnym celem wśród miłośników sportów wodnych, takich jak kitesurfing i żeglarstwo, dzięki silnym wiatrom wiejącym przez cały rok.

 

Plaże Oman

 

Plaże Oman
Plaże Oman

Plaże w Omanie są uważane za jedne z najpiękniejszych plaż na Półwyspie Arabskim, oferując kilometry czystego, białego piasku otoczonego turkusowym morzem. Wiele z nich jest pustych i niezatłoczonych, co pozwala na pełną relaksację i komfortowe plażowanie. Oman oferuje również wiele możliwości aktywnego spędzania czasu na plaży, takich jak nurkowanie, snorkelowanie czy windsurfing, dzięki czemu plażowanie można połączyć z odkrywaniem bogatego podwodnego świata Morza Arabskiego.

Popularnymi plażami są: Yiti, Al Qurum, Al Bustan, Al Mughsail, Tiwi czy Al Sifah.

Jeśli chodzi o ubiór na plażę, to na prywatnych plażach oraz na basenach przy hotelu spokojnie możecie kąpać się w bikini, jeśli chodzi o miejsca publiczne – nie polecamy tego robić.

Na koniec mamy dla Was jeszcze mapę atrakcji Omanu.

 

Oman atrakcje mapa

 

atrakcje Oman mapa

1) Al Abriyeen 2) Muscat 3) Bahla 4) Fort Nizwa 5) Pustynia Wahiba 6) Wielki Meczet Sułtana Kabusa 7) Birkat Al Mouz 8) Góry Hajar 9) Wadi Bani Khalid  10) Taqah 11) Masirah

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz