Czy w Omanie jest bezpiecznie? CZEGO NIE ROBIC? Bezpieczeństwo Oman 2023 - BelSole

Czy w Omanie jest bezpiecznie? CZEGO NIE ROBIC? Bezpieczeństwo Oman 2023

Wielu turystów wyjeżdżających na wakację, wybierając kierunek swojej podróży, kieruje się względami bezpieczeństwa. Z racji tego, że spore grono turystów odwiedza kraje Bliskiego Wschodu, warto zweryfikować, jak wygląda ta kwestia w ich wypadku. Dlatego w naszym materiale sprawdzimy, czy w Omanie jest bezpiecznie. Zapraszamy do lektury wszystkich turystów, którzy zastanawiają się, na co uważać w Omanie. Specjalnie dla Was sprawdzamy, jak wygląda bezpieczeństwo w Omanie w 2023 roku. 

Bezpieczeństwo w Omanie w 2023 roku 

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie o to, czy Oman jest bezpieczny jest dosyć skomplikowana i wpływa na nią wiele czynników. Rozważając, co wpływa na bezpieczeństwo w Omanie w 2023 roku należy wziąć pod uwagę poziom przestępczości notowany w tym kraju, panującą w nim sytuację polityczną, a także panujące tam warunki naturalne. 

Pewnego wyobrażenia na tema poziomu bezpieczeństwa w Omanie dostarcza tegoroczny ranking Global Peace Index. W zestawieniu najbezpieczniejszych krajów świata Oman zajął 48 miejsce. Co ważne, uplasował się on znacznie wyżej w rankingu niż inne popularne wśród turystów kraje Bliskiego Wschodu – przykładowo Egipt zajął odległe 121 miejsce, a Zjednoczone Emiraty Arabskie sklasyfikowano na 75 pozycji. 

W kontekście tego, czy w Omanie jest bezpiecznie, zwraca uwagę bardzo niski odsetek poważnych przestępstw. Skuteczne działanie służb sprawia, że rzadko dochodzi do rozbojów, morderstw lub porwań. Również drobna przestępczość w Omanie, jak np. kradzieże kieszonkowe, jest znacznie rzadsza niż w największych zachodnioeuropejskich metropoliach. Takie sytuacje oczywiście się zdarzają, dlatego odwiedzając targi i bazary warto zachować wzmożoną ostrożność. 

Bezpieczeństwo w Omanie wynika również z sytuacji politycznej. I choć nastroje społeczne w tym państwie są znacznie spokojniejsze niż w ościennych państwach, niektóre ambasady, w tym na przykład amerykańska, informują turystów o ryzyku wystąpienia ataków terrorystycznych. Należy również pamiętać, że na Bliskim Wschodzie dochodzi do ciągłych napięć politycznych. Graniczący z Omanem Jemen od dekady jest areną wojny domowej, co zagraża ludności zamieszkującej tereny pograniczne. Demonstracje w Omanie mają miejsce rzadziej niż w państwach sąsiednich, ale nie można wykluczyć ich wybuchów podczas wakacyjnego wyjazdu.

W kontekście Omanu nie można zapominać również o warunkach naturalnych. W kraju tym mogą występować gwałtowne tropikalne burze, których skutkiem mogą być niebezpieczne dla ludności powodzie. Nie sposób również nie wspomnieć o bardzo wysokich temperaturach i silnym promieniowaniu słonecznym.  Nieostrożni turyści w Omanie z łatwością mogą nabawić się bolesnych poparzeń oraz udarów słonecznych. 

Zobacz także 13 najlepsze atrakcje i Oman. Co zobaczyć w Omanie? Perła półwyspu arabskiego

Na co uważać w Omanie? 

Mamy nadzieję, że wcześniejsza część naszego materiału przybliżyła Wam kwestie tego, czy w Omanie jest bezpiecznie. Kontynuując nasze rozważania, wskażemy kilka rzeczy, na które należy uważać w Omanie. 

Do tej kategorii z pewnością zaliczają się omańskie drogi. Kraj ten ma jeden z najwyższych na świecie wypadków śmiertelnych. Omańczycy jeżdżą brawurowo i nie puszczają nogi z gazu zwłaszcza na drogach znajdujących się poza obszarami miejskimi. Podczas jazdy nocnej wielu lokalsów nie włącza świateł, a do rzadkości nie należą też sytuację, gdy na jezdnię wbiegają wielbłądy. 

W kontekście tego, na co uważać w Omanie, nie można również nie wspomnieć o różnicach kulturowych, z którymi stykają się Europejscy turyści. Chociaż kraj ten jest stosunkowo liberalny względem zagranicznych gości, a zdecydowana większość jego mieszkańców traktuje ich przyjaźnie, należy pamiętać, że niektóre zasady dominującego w Omanie Islamu są przestrzegane dosyć restrykcyjnie. Nieodpowiedni strój w miejscach publicznych lub meczetach, zwłaszcza wśród kobiet, może wzbudzić negatywne reakcje lokalsów. Ostrożność powinni zachować również turyści odwiedzający Oman w trakcie Ramadanu – łamanie obowiązującego wówczas postu i spożywania posiłków na zewnątrz przed zachodem słońca może rozsierdzić muzułmanów. 

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz