10 najlepsze atrakcje, Padwa i okolice. Co zobaczyć w Padwie? Co zwiedzić? - BelSole

10 najlepsze atrakcje, Padwa i okolice. Co zobaczyć w Padwie? Co zwiedzić?

Padwa to niewielkie miasto w północnych Włoszech.  Od Wenecji dzieli je około 40 kilometrów i jest prawdziwą skarbnicą zabytków! Sprawdźcie które atrakcje warto umieścić na swoim planie wycieczki! Wybieracie się do Padwy i chcielibyście wiedzieć co warto tam zobaczyć? Jakie atrakcje turystyczne zobaczyć w Padwie? Zapraszamy na przewodnik po Padwie i okolicy.

Padwa znajduje w regionie Veneto w północno-wschodnich Włoszech. Jest ona bardzo ważnym miastem już od samego średniowiecza.  Jest to niezwykle piękne miasto, które ma do zaoferowania wspaniałą architekturę, a także uniwersytet w Padwie, w którym niegdyś bywał sam Galileusz. Mówi się, że  jest to jedno z najstarszych miast północnych Włoch.  Różne dokumenty świadczą o tym, że to miejsce zostało zasiedlone już w 1183 r. p.n.e.! Jakie są darmowe i płatne atrakcje Padwy? Zobaczcie sami!

 

Bazylika św. Antoniego

 

Bazylika Świętego Antoniego

Bazylika ta jest doprawdy niezwykłym połączeniem cech romańskich, gotyckich i bizantyjskich. Jest bardzo malownicza, posiada dwie wieże oraz siedem okrągłych kopuł.  Wnętrze kościoła nie odbiega urokiem i tam także znajdziecie godne uwagi dzieła sztuki. W nawie północnej znajduje się XVI-wieczna Kaplica św. Antoniego z dziewięcioma płaskorzeźbami ze scenami z jego życia. Zawiera ona również piękną marmurową intarsję. Ołtarz główny autorstwa Donatella odrestaurowano w 1895 roku i posiada oryginalną rzeźbę, również wykonaną przez Donatella. Wewnątrz ołtarza znajdziecie szczątki świętego Antoniego. Natomiast na południowej części kościoła znajdują się cztery zjawiskowe krużganki, które zostały zbudowane od początku XII, aż do XVI wieku.

 

Kaplica Scrovegnich

 

Kaplica Scrovegnich

Kaplica została zbudowana w latach od 1303 do 1305 jako kaplica pałacu, który zburzono około 1820 roku. Mimo, że z zewnątrz może nie zachwycać, jej wnętrze jest jednym z najcenniejszych skarbów sztuki we Włoszech. Ściany tej kaplicy są w całości pokryte freskami namalowanymi przez słynnego Giotta w latach 1303-1306. Natomiast na ołtarz znajdziecie Madonnę z dwoma aniołami – to znakomita rzeźba również Giovanniego Pisano. Kaplica przeżyła wiele działań konserwatorskich, obecnie jest chroniona, a publiczny dostęp jest ograniczony, aby kontrolować narażenie fresków na dwutlenek węgla. Jeśli chcielibyście zobaczyć kaplicę, musicie niestety dokonać wcześniejszej rezerwacji. Ważna informacja: nie można dokonywać rezerwacji na ten sam dzień!

 

Prato della Valle

 

Prato della Valle

Ten plac jest tak duży, że w jego centrum znajduje się „wyspa”, a wokół niej znajduje się wąski kanał. Eliptyczny kanał wodny, a na jego dnie, tuż pod lśniącą, niebieską wodą, leżą starożytne rzymskie ruiny. Nawet niektóre z najpiękniejszych budynków w Padwie znajdują się właśnie wokół placu Prato della Valle. Jest on doskonałym miejscem na spacer, a szczególnie polecamy zaglądanie do odbywających się tam targów lub zabawę na jednej z dużych imprez odbywających się przez cały rok.

 

Palazzo Ragione

 

Ragione Palazzo

Ragione Palace (Pałac Sprawiedliwości) to jeden z najpiękniejszych zabytków, na które natkniecie się, gdy dotrzecie do historycznego centrum Padwy. A większość obywateli Padwy, chodzi tam prawie codziennie z rozmaitych powodów:). Przede wszystkim, znajduje się tam obecnie kryty plac (natomiast gmach sądu został przeniesiony). Zarówno pałac, jak i zadaszony rynek pochodzą z XIII wieku. Kiedyś do XVII wieku, na górze,  znajdowała się Sala Sprawiedliwości, gdzie odbywały się procesy, a na dole sprzedawano klientom soczyste owoce i warzywa, a handlarze ryb nawoływali do zakupu swoich świeżych sardynek.

 

Piazza dei Signori

 

Piazza dei Signori

Piazza dei Signori lub to piękny plac w historycznym centrum Padwy. Mieści się na nim Wieża Zegarowa oraz kościół św. Klemensa.  Przez wiele wieków był on areną różnych uroczystości czy turniejów i pełnił funkcję reprezentacyjnej przestrzeni miasta. Powstał on w XIV wieku gdy zburzono starożytną dzielnicę. Otoczone jest innymi zabytkowymi pałacami, nad którymi góruje słynna Wieża Zegarowa. Domy, które go otaczają pochodzą z różnych okresów, ale głównie jest to XIV i XV wiek.

Piazza dei Signori to zdecydowanie jeden z tych uroczych  placów, które sprawiają, że turysta natychmiast zapamiętuje miasto na dłużej.  To idealne miejsce na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi, ponieważ znajdziecie tam pełne barów, restauracji czy sklepików.

 

Ogród Botaniczny w Padwie

 

Ogród Botaniczny w Padwie

Orto Botanico di Padova, czyli Ogród Botaniczny w Padwie, powstał w 1545 roku i zbudowali go benedyktyni aby poznać rośliny lecznicze. Te rośliny były wtedy nie tylko użyteczne, ale także bardzo cenne, natomiast został otoczony murem ogród miał odstraszać złodziei od tych wyjątkowych okazów. Jednakże, co może wielu zdziwić, ogród głównie powstał po to, aby studenci Uniwersytetu w Padwie mogli łatwiej nauczyć się rozpoznawać zioła!

 

Palazzo Bo

 

Palazzo Bo

To pałac z epoki renesansu, który  został założony przez uczonych  z Bolonii, którzy poszukiwali dla siebie większej wolności intelektualnej. N tym Uniwersytecie pracowały kiedyś ważne osobistości we Włoszech, w tym Kopernik czy Galileusz. Niestety, ale wstęp do pałacu jest możliwy tylko na wycieczkę z przewodnikiem, która trwa niespełna godzinę. Obejmuje ona wizytę w pierwszym na świecie teatrze anatomicznym, a także w Aula Magna (Wielka Sala). W obecnych czasach w Palazzo Bo znajdują się takie pomieszczenia  biblioteki i sale, które były świadkami różnych ceremonii i dyskusji czy debat.

 

Torre dell’Orologio

 

torre dell orologio

Torre dell’Orologio to wieża zegarowa, znajdująca się na zabytkowym placu Piazza Dei Signori. Jej budowa została rozpoczęta w 1426 roku, a zakończyła około 4 lata później. Jest to taki najstarszy  zegar astronomiczny na świecie, który możemy zobaczyć dzisiaj. Co ciekawe, ozdobiony jest znakami zodiaku, a odnowiono go w 2010 roku. Obecnie zegar jest udostępniony turystom do zwiedzania, do czego bardzo zachęcamy.

 

Katedra w Padwie

 

Katedra w Padwie

Na głównym placu miasta,  znajduje się wejście do Katedry w Padwie wraz z przylegającym do niej baptysterium. Słynie on z świetnie zachowanych fresków w jego wnętrzu, stworzonych przez wybitnego mistrza Giusto de’ Menabuoi i często są uważane za jego najlepsze dzieło. Budynek jest zbudowany z czerwonej cegły, zdecydowanie jest piękny, ale również mały i skromny. Jednakże tak naprawdę budynek zajmuje bardzo duży obszar, a jego historia jest długa i ciekawa. Katedra pierwotnie zbudowana w IV wieku, była dwukrotnie przebudowywana – w XII oraz w XVI wieku. Projekt został wtedy zlecony Michałowi Aniołowi, ale niestety nigdy go nie ukończył, a budowa trwała aż do 1754 roku. Zaraz obok, po sąsiedzku, znajduje się baptysterium, które w środku zachwyca freskami na ścianach.

Piazza delle Erbe

 

Na tym niezwykle malowniczym placu znajduje się wspaniały Palazzo della Ragione, który mieliśmy okazję wcześniej wymienić. Znajduje się tam również tętniący życiem targ, który odbywa się na placu od ponad ośmiu wieków. Macie szansę skosztować soczystych owoców i świeżych warzyw uprawianych lokalnie. Kupicie tam wyjątkowe wina i włoskie specjały, a kiedy będziecie mieli dość zakupów, zrelaksujecie się w jednej z uroczych kawiarni lub barze.

Padwa często bywa pomijana, gdyż znajduje się w okolicy popularniejszych miast jak Bolonia czy Wenecja. Jednakże jak widzicie jest ona pełna wspaniałych zabytków i na pewno będziecie mieli tam co robić. Jeśli zamierzacie odwiedzić niedaleką Wenecję, to z pewnością przyda Wam się nasz przewodnik o tym co zobaczyć w Wenecji.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz