17 najlepszych atrakcji Walencji, co zobaczyć i zwiedzić, ciekawe miejsca w Walencji - BelSole

17 najlepszych atrakcji Walencji, co zobaczyć i zwiedzić, ciekawe miejsca w Walencji

Walencja to jedno z najpiękniejszych miast Hiszpanii. Co zobaczyć w Walencji? Jakie atrakcje Walencji czekają na Was i co zwiedzić w Walencji? Zobaczcie jakie ciekawe miejsca w Walencji warto zobaczyć. Przed Wami przewodnik i poradnik po Walencji.

 

Zwiedzanie Walencji

 

Walencja zwiedzanie

Walencja posiada wiele ciekawych atrakcji. Dwa główne skupiska gdzie możecie coś ciekawego zobaczyć to Stare miasto w Walencji oraz Miasto Nauki i Sztuki – na szczęście oba połączone są uroczymi uliczkami lub Ogrodami Turii. W Walencji nie potrzebujecie samochodu by bez problemu poruszać się po mieście. Pamiętajcie by zarezerwować sobie wcześniej bilety do najważniejszych atrakcji by mieć pewność, że się gdzieś dostaniecie. Walencja to też bardzo ważne miejsce jeśli chodzi o kuchnię i znajdziecie tutaj wiele lokalnych ważnych dla Walencji potraw, koniecznie powinniście spróbować paellę valenciana, ciastka Horchata Y Fartons czy deser Flan De Calabaza. Jeśli nie wiecie na ile dni lecieć do Walencji, to według nas minimum to są 2 lub 3 dni.

W Walencji są też plaże, dla chętnych na kąpiel lub odpoczynek nad morzem. 

 

Mercado Central

 

hala targowa Walencja

Zaraz obok Lonja de la Seda i Iglesia de los Santos Juanes znajduje się miejsce obowiązkowe do odwiedzenia przez turystę i lokalsa w Walencji. Ten wybudowany 23 stycznia 1928 r. budynek Hali Targowej w Walencji, mieści wiele sklepów i stanowisk z lokalnymi produktami i pamiątkami. Znajdziecie tutaj wszystko – od mięsa, przez ślimaki, przyprawy po oliwki i ceramikę.

 

Katedra w Walencji

 

katedra Walencja

To wyjątkowy budynek mający w sobie wiele stylów architektonicznych dodawanych na przestrzeni lat. Przed kościołem istniała tutaj rzymska świątynia, potem meczet, a następnie chrześcijańska świątynia.

Mamy tutaj style romański, gotycki, barokowy oraz renesansowy. Warto zwrócić uwagę na zdobione drzwi Puerta del Palau i wyjątkowe kolumnady, ośmiokątną wieżę El Miguelete oraz rozetę nad drzwiami do świątyni. Co ciekawe w Katedrze w Walencji znajduje się… kamienny Święty Graal, który był podobno kielichem użytym przez Jezusa do Najświętszej Eucharystii lub podczas ostatniej wieczerzy.

W katedrze zobaczysz także wiele dzieł sztuki, m.in. Francisco Goyi. Wejście do katedry kosztuje 8 EUR, dodatkowe wejście na wieżę El Miguelete z pięknym widokiem na Walencję kosztuje 2 EUR.

Od 1 kwietnia do 14 lipca, katedra czynna jest od 10:00 do 19:30 od poniedziałku do piątku, w soboty i niedzielę od 10:00 do 19:30. W lecie od 15 lipca do 15 września od 10:00 do 19:00 od poniedziałku do piątku, w soboty od 10:00 do 19:00 oraz w niedzielę od 10:00 do 12:10 i 14:00 do 19:00. Na jesień i w zimie katedra czynna jest od 10:00 do 18:30 od poniedziałku do piątku, w soboty od 10:00 do 19:00 i w niedzielę od 10:00 do 13:00 i 17:30 do 19:00

 

Ogrody Turii

 

ogrody Turii

Ogrody Turia to jeden z największych parków w Hiszpanii. Park ten ma prawie 10 km długości i umiejscowiony jest wzdłuż dawnego koryta rzeki Turia. Znajdziecie tutaj wiele ścieżek, ogrodów, obiektów sportowych, atrakcji i starych mostów. Koryto rzeki zmieniono by zapobiec podtopieniom – dziś dzięki temu w centrum znajduje się jeden z ciekawszych parków w Europie. Co ciekawego znajduje się w Ogrodach Turii? Palau de la Música de València, gigantyczny 70-metrowy Guliwer w parku Guliwera na którego można się wspiąć, Cabecera Park, stare mosty San Jose, Trinidad i Serranos – ciekawych miejsc jest mnóstwo, to też idealny park na spacer lub przejażdżkę rowerem po mieście. Ogrodami dojdziecie z centrum pod samo Miasto Sztuki i Nauki.

 

Plaça de la Mare de Déu

 

plac Walencja

To jeden z trzech najładniejszych placów w Walencji. Znajduje się zaraz obok walenckiej katedry oraz Basílica de la Mare de Déu dels Desemparats – na jego środku znajduje się Fontanna del Turia, poświęcona Neptunowi. Wokół Neptuna umiejscowiono osiem nagich kobiet symbolizujących irygację terenów miasta przez Turię. Uważajcie na pobliskie kawiarnie i lodziarnie – nie są to najlepsze miejsca do spędzenia czasu w Walencji.

 

Plaça de la Reina

 

reina placa Walencja

To drugi z polecanych przez nas placów w Walencji. Znajdziecie tutaj zdecydowanie lepsze kawiarnie i miejsca z tapasami. Plac ten sąsiaduje także z walencką katedrą – jest to także dobry punkt wypadowy na miasto, bo znajduje się praktycznie w samym centrum Walencji.

 

Ciudad de las Artes y las Ciencias

 

miasto sztuki i nauki Walencja

Miasto Sztuki i Nauki, znacie zapewne te dwa charakterystyczne nowoczesne budynki z pocztówek z Walencji. To kulturalny i architektoniczny kompleks a w zasadzie mała dzielnica uznana przez kapitułę, jednym z 12 skarbów Hiszpanii

Kompleks zaprojektowany został przez Santiago Calatrava oraz Felixa Candelę. Zaczęto go budować w 1996 roku, ostatni budynek oddano do użytku w 2009 roku. Jakie obiekty znajdują się w Mieście Sztuki i Nauki? Oto lista:

  • Muzeum Nauki Museu de les Ciències Principe Felipe w kształcie szkieletu wieloryba. 
  • L’Oceanografic czyli największe oceanograficzne akwarium w Europie, główny budynek ma kształt Lilli wodnej

l_oceanographic

  • L’Hemisfèric czyli oko wiedzy, planetarium i laserium w kształcie oka
  • L’Umbracle, czyli ogród i ogród sztuki – służy jako wejście do Miasta Sztuki i Nauki
  • Assut de l’Or czyli most nad dawnym korytem rzeki Turia, pylon mostu ma ponad 125 m wysokości.

architektura Walencja

  • Palau de les Arts Reina Sofia jest to opera oraz centrum muzyki
  • L’Àgora Ostatni z wybudowanych budynków, czyli zadaszony plac i miejsce stworzone do organizacji koncertów i wydarzeń

 

Stare miasto w Walencji

 

stare miasto w Walencji

Na drugim biegunie Miasta Nauki i Szutki, jest centrum Walencji, czyli centrum kultury, sztuki i architektury. Stare miasto w Walencji znajduje się na terenie dzielnic Ciutat Vella, Extramurs oraz L’Eixample. Znajdziecie tutaj najważniejsze atrakcje Walencji, główne place, Katedrę, kościoły, Torres de Serranos, a także część parku Turii. Warto tutaj przejść się na churrosy i czekoladę do Orxaterii Santa Catalina przy Plaça de Santa Caterina, 6.

 

La Lonja de la Seda

 

llonja Walencja

Bogata Walencja w XV wieku potrzebowała reprezentatywnego budynku w którym mogła powstać nowa giełda jedwabiu. Zbudowana została w latach 1482 i 1533. Jest to przykład gotyku walenckiego oraz jedna z najważniejszych atrakcji Walencji. Za jej zdobione sale i elewacje odpowiadał Pere Compte, który odpowiadał za budowę. W 1996 roku giełda została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Projekt nowej Lonji w Walencji nawiązywał do podobnego budynku Llonji w Palma de Mallorca.

 

Torres de Serranos

 

torres de serranos

To jedna z dwunastu bram okalających stare miasto w Walencji. Jest to także jeden z najlepiej zachowanych zabytków Walencji. Zbudowana została w stylu gotyku walenckiego w latach 1392 i 1398. 

Budynek przez wiele lat pełnił w raz z murami obok rolę obronną, był też skarbcem, więzieniem a nawet łukiem triumfalnym. Na samą bramę można wejść i z jej góry rozpościera się widok na Walencję. 

Odbywa się też tutaj Crida podczas Fallas w ostatnią niedzielę lutego.

 

Església de Sant Joan del Mercat

 

To jedna z ciekawszych budowli w Walencji. Ten barokowy budynek został zbudowany na terenie mieszczącego się tutaj kiedyś meczetu – początkowo gotycki, został przebudowany na barok po pożarze. Główną atrakcją tego małego kościoła jest tylna fasada z zegarem i zdobieniami.

 

Las Fallas

 

las fellas festiwal Wenecja

To zdecydowanie najważniejsze święto wśród mieszkańców Walencji. Obchodzone w Marcu Święto Świętego Józefa to ważne święto religijne i lokalna tradycja. Po mieście rozsiane są tak zwane Fallas i ninots czyli figury i instalacje postaci, które pod koniec święta są palone lub nawet wybuchają wypełnione petardami. W Walencji odbywa się wtedy wiele tradycyjnych wydarzeń, koncertów, wystaw, parad i oczywiście pokazów sztucznych ogni. Główne atrakcje Las Fallas odbywają się od 15 do 19 marca, ale część z nich zaczyna się już pod koniec lutego. Marzec to najlepszy miesiąc by lecieć do Walencji – zdecydowanie.

Festiwal został wpisany na Niematerialną listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 

Gdzie spać w Walencji?

 

Najlepiej wybrać lokum w centrum – za pokój dwuosobowy przy Plaza Centro trzeba zapłacić od 380 PLN za pokój dwuosobowy na starym mieście w Walencji. Jeśli szukacie noclegu przy Mieście Sztuki i Nauki, możecie znaleźć pokój dwuosobowy w hotelu czterogwiazdkowym około 500 PLN.

 

Mapa atrakcji Walencja

 

atrakcje Walencji mapa

1) Katedra w Walencji 2) Plaça de la Mare de Déu 3) Plaça de la Reina 4) Ogrody Turii 5) Mercado Central 6) Miasto Nauki i Sztuki 7) Museu de les Ciències Principe Felipe 8) L’Oceanografic 9) L’Hemisfèric 10) L’Umbracle 11) Assut de l’Or Bridge 12) Palau de les Arts Reina Sofia 13) L’Àgora 14) La Lonja de la Seda 15) Torres de Serranos

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz