13 najlepszych atrakcji w Zurychu, co zobaczyć i zwiedzić? - BelSole

13 najlepszych atrakcji w Zurychu, co zobaczyć i zwiedzić?

Wycieczka do Zurychu może nie jest tania, ale za to może być piękna. Opowiemy Wam o najlepszych atrakcjach Zurychu, powiemy co zwiedzić i zobaczyć w Zurychu i czy warto do Zurychu jechać? Poradnik i przewodnik który pomoże Wam w zwiedzaniu Zurychu stoi przed Wami otworem, tak samo jak to piękne miasto!

 

Zwiedzanie Zurychu

 

zwiedzanie Zurychu

Zurych to największe miasto Szwajcarii, liczące ponad 434 000 mieszkańców, założone zostało 2000 lat temu przez Rzymian jako Turicum. Co i jak zobaczyć w Zurychu? Centrum Zurychu jest mocno skondensowane i przyjazne do zwiedzania spacerem. Większość głównych uliczek centrum jest wyłączona z ruchu samochodowego – dlatego spacer po mieście pomiędzy głównymi atrakcjami jest bardzo przyjemny. Do niektórych z atrakcji możecie podjechać tramwajem lub kolejką z Dworca Głównego, co także będzie przyjemną podróżą. Dużo ciekawych i pięknych miejsc znajduje się także na wybrzeżu jeziora zuryskiego. Z Zurychu dopłyniecie też promem do innych okolicznych miasteczek w rozsądnym czasie i pięknym widokiem na Alpy.

Za czterogwiazdkowy hotel w Zurychu trzeba zapłacić około 700 do 900 PLN za dobę za dwie osoby ze śniadaniem. Najtańsze Gasthausy w centrum możecie znaleźć nawet za 450 PLN za dobę za dwie osoby bez śniadania.

Szwajcarzy operują też wieloma językami, więc bez problemu dogadacie się po niemiecku, francusku, angielsku czy nawet włosku. Pamiętajcie, że walutą w Szwajcarii jest frank szwajcarski. 

Zacznijmy jednak od opisania najciekawszych i najlepszych atrakcji w Zurychu:

 

Bahnhofstrasse

 

Bahnhofstrasse Zurych

To główna handlowa ulica Zurychu. Zakupicie tutaj najważniejsze produkty z których słynie Szwajcaria w butikach rozciągniętych na ponad 1 km drogi. Ciągnie się ona od Dworca kolejowego po Bürkliplatz i jeziora zuryskiego. Znajdziecie tutaj wiele sklepów, restauracji, kawiarni i oczywiście banków.

Zwróćcie uwagę na piękne fasady budynków przy tej reprezentacyjnej ulicy w Zurychu. Przez Bahnofstrasse przejedziecie także kursującym tamtędy tramwajem.

 

Jezioro w Zurychu

 

jezioro zuryskie

To szerokie na 3 km i długie na 40 km jezioro zaraz przy centrum Zurychu. Jezioro Zuryskie tworzy rzeka Limmat przepływająca przez Zurych. Wybrzeże jeziora w Zurychu pokryte jest bulwarami, parkami i promenadami. Znajduje się tutaj też publiczna plaża. 

Na jeziorze pływają promy, którymi możecie dostać się do pobliskich miejscowości i możecie podziwiać okoliczne szczyty Alp. Jezioro zuryskie to serce miasta i ciekawe miejsce do zobaczenia w Zurychu.

 

Fraumunster

 

fraumuenster

Założona w 853 roku przez Ludwika Niemieckiego świątynia w Zurychu. Częściowo był to także klasztor dla kobiet. Ten romański kościół jest jednym z najważniejszych w Zurychu. Wejście do kościoła jest biletowane i kosztuje 5 CHF, w zimie od 1 listopada do 28  lutego Fraumuenster czynne jest od 10:00 do 17:00, a w lecie do 18:00. Msze Święte są w niedzielę o 10:00, wejście wtedy jest darmowe.

 

Grossmünster

 

katedra w Zurychu

To jedna z najważniejszych świątyń w Zurychu. Wybudowana została pomiędzy 1100 a 1220 rokiem na miejscu wcześniejszego kościoła oraz cmentarza rzymskiego. Z języka niemieckiego Grossmunster oznacza wielką katedrę. Jest to romański kościół protestancki. 

Charakterystycznym elementem świątyni są dwie bliźniacze wieże katedry z dość osobliwie zakończonym dachem. Wieże wzniesiono w latach 1487-1492 – wcześniej były one drewniane. 

Świątynie można zwiedzać w lecie od 1 marca do 31 października od 10:00 do 18:00 oraz w zimie od 10:00 do 17:00. W niedziele o 10:00 rano odbywa się nabożeństwo, a kościół otwiera się o 12:30. Za wypożyczenie audioprzewodnika trzeba zapłacić 5 CHF.

Możecie też wejść na wieżę katedry, koszt biletu to 5 CHF dla dorosłych, a dla dzieci i młodzieży 2 CHF. Wieża zamyka się 30 min wcześniej przed katedrą. 

 

Limmatquai 

 

Limmatquai

To kolejna atrakcyjna ulica w Zurychu. Jej nazwa pochodzi od rzeki Limmat i przez około 1 km ciągnie się jej brzegiem. Znajdziecie tutaj piękną architekturę Zurychu i takie atrakcje Zurychu jak Rathausquai, Wasserkirche, Grossmünster, domy cechowe, a także widoki na drugą stronę Limmat. Jest tutaj też pełno kawiarni i restauracji – to jedno z głównych i najciekawszych miejsc w Zurychu.

 

Stare miasto w Zurychu

 

Zurych

To dość szerokie pojęcie, jednak historyczne centrum Zurychu Niederdorf i szerzej Altstadt to doskonałe miejsce na spacery i znajdziecie tutaj wiele interesujących miejsc. Z informacji niepraktycznych a ciekawych, na Spiegelgasse 17 mieszkał Lenin, znajdziecie tutaj także dom cechu Szewców, Kunsthaus, Cabaret Voltaire, Rathaus i Grossmünster. Polecamy iść na fondue do jednej z okolicznych restauracji!

 

Zurich-West

 

Zurych West

Ciekawa atrakcja Zurychu? Miejsce pełne fabryk i industrialna dzielnica zamieniła się w nowoczesne i trendy miejsce wśród młodych Szwajcarów. Jest to teraz dzielnica gdzie króluje design, sztuka, nowoczesność i nowe trendy. Głównym miejscem wartym zobaczenia jest Im Viadukt, most kolejowy z 1894 roku przerobiony na miejsce z 36 butikami, sklepami, galeriami – dopełnieniem wszystkiego jest Hala targowa otwarta od poniedziałku do soboty od 9:00 do 20:00.

 

Confiserie Spruengli

 

Spruengli Zurych

Nie byłoby wycieczki do Zurychu bez czekolady. Confiserie Spruengli to założona w 1836 roku cukiernia zajmująca się właśnie rzemieślniczą czekoladą. To światowej klasy cukiernictwo rzemieślnicze, nagradzane już przez wiele lat – produkuje się tutaj praliny, trufle i czekoladę najwyższej jakości – może to brzmi jak reklama, ale nią nie jest, Spruengli nam nie zapłaciło za takie słodzenie 🙁

Kawiarnie Spruengli znajdziecie na Bahnhofstrasse 21, otwarta jest ona od 7:00 do 17:00 od poniedziałku do piątku, w soboty od 9:00 do 18:30 oraz w niedzielę od 9:00 do 17:00.

 

Schweizerisches Landesmuseum

 

Ta atrakcja Zurychu mieści się w budynku z 1898 roku wybudowanego przez Gustava Gull. Schweizerisches Landesmuseum mieści w sobie wystawy i kolekcję z historii Szwajcarii a także terytorium Helwetów – od prehistorii, przez starożytność, średniowiecze po wieki współczesne. Ciekawe miejsce w Zurychu dla miłośników historii. Bilet do Szwajcarskiego Muzeum Narodowego kosztuje 10 CHF dla osoby dorosłej lub 8 CHF dla nastolatka lub 0 CHF dla dziecka (poniżej 16 roku życia). Muzeum czynne jest we wtorki, środy, piątki, soboty i niedzielę  od 10:00 do 17:00 oraz w czwartki od 10:00 do 19:00.

 

Uetliberg

 

Uetliberg

Zurych ma swoje własne widokowe wzgórze, na które możecie wjechać kolejką z dworca głównego! Góra Uetliberg ma 871 metrów n.p.m. Z góry będziecie mieć piękny widok na cały Zurych, Alpy Walijskie, Alpy Berneńskie i oczywiście jezioro zuryskie. Nie musicie tam jechać samochodem, więc mandaty w Szwajcarii Wam nie grożą. Wybierzcie kolej. Podróż kolejką trwa niecałe 20 min, ale możecie skorzystać też z pieszych ścieżek na szczyt. Zimą niektóre z tras zamieniają się na tory saneczkowe.

 

Muzeum Kunsthaus 

 

Kunsthaus Zurych

Muzeum otwarte zostało w 1910 roku – jest to jedno z najważniejszych Muzeów Sztuki w Szwajcarii. Znajdziecie tutaj wiele dzieł Claude’a Moneta, Edvarda Muncha, Vincenta Van Gogha, Edouarda Maneta, Alberto Giacomettiego czy Pabla Picassa. Głównie jednak Muzeum mieści w sobie dzieła artystów szwajcarskich i kultury szwajcarskiej od średniowiecza po sztukę współczesną.

 

Kościół Świętego Piotra

 

kościół św Piotra Zurych

To jeden z najważniejszych kościołów w Zurychu. Głównym charakterystycznym elementem budynku jest zegar na wieży. Zegar św. Piotra ma największą tarczę zegarową w Europie, średnica zewnętrzna każdego z czterech zegarów kościelnych mierzy 8,64 metra.

Kościół znajduje się obok wzgórza Lindenhof na miejscu starej rzymskiej twierdzy i świątyni. Zbudowano ją w mniej więcej 1000 roku naszej ery.

 

Rheinfall

 

rhein falls Szwajcaria

Tym razem to atrakcja pod samym Zurychem. Dojedziecie tutaj kolejką S9 w 50 min. Gdy wysiądziecie na Neuhausen Rheinfall, zostaje Wam już tylko 5 min spaceru do pięknych wodospadów na Renie. To największy wodospad pod względem przepływu w Europie. Obok znajduje się zamek Laufen oraz most kolejowy Rheinbrücke bei Laufen. Możecie tutaj też podpłynąć łodzią za 20 CHF z miasteczka.

Najlepszy widok będziecie mieć z bulwarów od strony miasta oraz z okolicy wodospadów na prawym brzegu na przeciw zamku.

 

Mapa atrakcji Zurychu

 

najlepsze atrakcje Zurych

1) Bahnhofstrasse 2) Limmatquai  3) Grossmünster 4) Stare miasto w Zurychu 5) Jezioro w Zurychu 6) Zurich-West 7) Schweizerisches Landesmuseum 8) Uetliberg 9) Kunsthaus  10) Kościół Świętego Piotra

To nie wszystko, co jeszcze warto zobaczyć w Zurychu? Polecamy także muzeum Centre le Corbusier, Muzeum Rietberg oraz Ogród Zoologiczny w Zurychu

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz