Baptysterium Florencja, drzwi, bilety, zwiedzanie, poradnik - BelSole

Baptysterium Florencja, drzwi, bilety, zwiedzanie, poradnik

Baptysterium we Florencji to niezwykła atrakcja i zabytek mieszczący się zaraz obok Santa Maria del Fiore na głównym placu Florencji. Jak wygląda zwiedzanie Baptysterium we Florencji? Czym są słynne drzwi Baptysterium we Florencji. Ile kosztuje zwiedzanie Baptysterium we Florencji? Jaka jest cena biletów? Czy można użyć FirenzeCard?

Zwiedzanie Baptysterium we Florencji

Inaczej Battistero di San Giovanni czyli Baptysterium Świętego Jana to jeden z najstarszych zabytków Florencji, powstał w latach 1059-1128. Według niektórych na miejscu Baptysterium stała wcześniej w czasach rzymskich świątynia poświęcona Marsowi, Najprawdopodobniej powstałą ona na miejscu dawnych fortyfikacji i chrzcielnicy z V wieku. 

Projekt Baptysterium oparty jest o ośmiokąt, był to charakterystyczny element tego typu budynków z ówczesnego chrześcijaństwa. W 1059 roku zaczęto budowę Baptysterium w stylu romańskim 6 listopada tego samego roku budowla została konsekrowana przez Mikołaja II, papieża z Florencji. Przez kolenie lata rozbudowywano i urozmaicano budowlę.

Sklepienie Baptysterium we Florencji
Sklepienie Baptysterium we Florencji

Około 1150 r. dobudowano do dachu ośmioboczną latarnię a także werandę wejściową w 1202 roku prowadzącą do pierwotnego zachodniego wejścia do budynku. Na rogach elewacji umieszczono głowy heraldycznego florenckiego lwa Marzocco, symbolu Marsa, obrońcy Florencji chroniącego Irys – która była patronką miasta.

Elewacja Baptysterium idealnie współgra z położoną zaraz obok Katedrą we Florencjigłównie dzięki marmurowi z Carrary.

Drzwi Baptysterium we Florencji

drzwi baptysterium we Florencji
Drzwi wschodnie w Baptysterium we Florencji

Drzwi w Baptysterium we Florencji to zabytek w zabytku i 3 piękne dzieła w znakomitych rzeźbiarzy i ich pracowni. Są 3 najważniejsze drzwi w Baptysterium: południowe, północne i wschodnie. Drzwi południowe zaprojektowany zostały przez Andrea Pisano w 1336 roku, ich stworzenie zajęło autorowi 6 lat. Drzwi północne i wschodnie zaprojektował Lorenco Ghiberti, produkcja północnych zajęła 21 lat (od 1401 roku) a wschodnich (Porte del Paradiso) 27 lat (od 1424 roku). Dlaczego te drzwi do Baptysterium we Florencji są takie wyjątkowe?

Każde z nich stworzone jest z pozłacanego brązu, pełne detali i scen związanymi z historią chrześcijaństwa oraz Florencji. Wschodnie i północne znajdują się w Muzeum Duomo i Baptysterium, tylko repliki umieszczone są na budynku Baptysterium. Drzwi mierzą prawie 6 metrów wysokości.

Drzwi południowe w Baptysterium we Florencji

Drzwi składają się z 28 części, scen z życia Jana chrzciciela (20 kafli) oraz przedstawiających 8 cnót. Na drzwiach widnieje łaciński napis: Andreas Ugolini Nini de Pisis me fecit AD MCCCXXX (Andrea Pisano mnie stworzył w 1330 roku)

Drzwi północne w Baptysterium we Florencji

Te drzwi także składają się z 28 paneli, Lorenzo Ghiberti umieścił na nich 20 ze scenami z życia Jezusa oraz 8 ze scenami z życia 4 ewangelistów, świętego Ambrożego, świętego Grzegorza, świętego Augustyna i świętego Hieronima. Pierwotnie te drzwi były umieszczone po wschodniej stronie.

Drzwi wschodnie w Baptysterium we Florencji

drzwi wschodnie w Baptysterium we Florencji

Drzwi wschodnie, według niektórych najpiękniejsze i najznamienitsze ze wszystkich składają się z 10 paneli. Ghiberti tworzył je z Michelozzo i Benozzo Gozzoli. Panele przestawiały sceny ze Starego Testamentu. Każdy z nich przedstawia historię w wielu małych scenkach. Panele zawierają bogato zdobioną złoconą ramę z liści i owoców, wiele statuetek proroków i 24 popiersia. 

Michał Anioł nazwał te drzwi bramami raju czyli Porte del Paradiso, do dziś drzwi te noszą taką nieformalną nazwę.

Grób Antypapieża Jana XXIII

Grób Antypapieża Jana XXIII
Grób Antypapieża Jana XXIII

W Babtysterium znajduje się także Grób antypapieża Jana XXIII,  utworzonego przez Donatello i Michelozza. 

Baptysterium we Florencji bilety

Ile kosztują bilety? Baptysterium we Florencji możecie zwiedzić z Firenze card o której pisaliśmy już wcześniej, możecie też kupić oddzielne bilety. Bilet pojedynczy normalny do Baptysterium we Florencji kosztuje 5 EUR, ulgowy 3 EUR – bilet ten jest dostępny tylko w pierwszy wtorek miesiąca. W pakiecie z Muzeum w której znajdują się dzieła z Baptysterium  pełny kosztuje 10 EUR, a ulgowy 5 EUR. Wycieczka z przewodnikiem (po włosku) kosztuje 20 EUR, z anglojęzycznym przewodnikiem tylko po Muzeum i Baptysterium w poniedziałki o 14:00 bilet kosztuje 25 EUR.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz