FirenzeCard, czy warto ją mieć? Cena w 2024, gdzie kupić i opinia - BelSole

FirenzeCard, czy warto ją mieć? Cena w 2024, gdzie kupić i opinia

Raczej nie trzeba nikogo przekonywać do tego, że warto odwiedzić Florencję. To miasto w którym wystarczy dzień by się nim zachwycić. To też miasto w którym po roku wciąż będziemy mieć wiele do odkrycia. Pełne klimatycznych uliczek, romantycznych knajpek, smakowitych cukierni, imponujących zabytków, ciekawych wystaw muzealnych i galerii sztuki. Jeśli chcemy zwiedzić dużo oraz zaoszczędzić dużo pieniędzy możemy wyrobić Firenze Card. Ile kosztuje Firenze Card? Gdzie kupić Firenze Card? Czy warto ją mieć? Oto nasza opinia o turystycznej karcie.


Czy warto mieć Firenze Card?

FirenzeCard to karta turysty we Florencji, która stanowi wejściówkę z pierwszeństwem do wielu muzeów we Florencji. Pozwala nam również na korzystanie z nich bez konieczności wcześniejszej rezerwacji (poza nielicznymi wyjątkami, ale o tym później). We Florencji jest to niezwykle przydatne, ponieważ ilość turystów (zwłaszcza w sezonie) jest naprawdę imponująca. Kolejki do niektórych atrakcji mogą być bardzo pokaźne, co wiąże się z długim czasem oczekiwania na wejście. Jeśli mamy niewiele czasu na odwiedzenie wybranych miejsc i nie przyjechaliśmy do Florencji poza sezonem, każda minuta spędzona w kolejce bywa cenna.

Co z największymi atrakcjami? Największa atrakcja Florencji, czyli Dome (Cupola), nie jest gwarantowana dla posiadaczy Firenze Card. Tutaj należy zrobić sobie osobno rezerwację (warto przemyśleć to wcześniej, ponieważ często nie ma wolnych terminów na kilka najbliższych dni). Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy warto kupić Firenze Card. Postaramy się jednak w tym tekście opowiedzieć o wadach i zaletach tego rozwiązania, co mamy nadzieję, pomoże Wam podjąć decyzję i wyrobić sobie własną opinię na temat karty.

Zdarza się, że zawieszane są czasowo priorytetowe wstępy do niektórych miejsc. Aktualnie takie zawieszenie obowiązuje w Campanile di Giotto, Battistero di S. Giovanni, Cripta di Santa Reparata i Museo dell’Opera del Duomo. Warto jednak sprawdzać aktualizacje na oficjalnej stronie karty (http://firenzecard.it/index.php?lang=en), aby mieć pewność, że nic nas nie zaskoczy, a wycieczka spełni nasze oczekiwania. W Galleria degli Uffizi oraz Galleria dell’Accademia mimo pierwszeństwa przy wejściu istnieje obowiązek rezerwacji. Jeśli znajdziecie się w okolicy Galleria degli Uffizi w czasie wysokiego sezonu – zrozumiecie dlaczego :).

Karta jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Kierujemy się do wybranego przez nas muzeum lub galerii i nie musimy martwić się o to, czy mamy przy sobie gotówkę lub czy można płacić kartą. Zazwyczaj nawet nie musimy szukać kas, idziemy po prostu bezpośrednio do wejścia i tam ktoś kontroluje naszą kartę. Jest to rozwiązanie rzeczywiście bezproblemowe, nie dziwi więc jego niesłychana popularność w wielu miastach bogatych w atrakcje turystyczne. Prawie każda europejska stolica posiada swoją wersję takiej karty.


Ile kosztuje Firenze Card?

Niestety, ale Firenze Card nie jest tania. Obecnie kosztuje 85 EUR – warto jednak na stronie sprawdzać tę informację na bieżąco, ponieważ karta co jakiś czas drożeje.


Gdzie można kupić Firenze Card?

Można ją nabyć będąc już w samym mieście. Aktualna (2019) lista punktów sprzedaży:

Cappella Brancacci – piazza del Carmine 14
Complesso di Santa Maria Novella – piazza Stazione 4
Galleria degli Uffizi – Porta 2 – piazzale degli Uffizi
Museo di Palazzo Vecchio – piazza Signoria
Museo Nazionale del Bargello – via del Proconsolo 4
Museo Stefano Bardini – via dei Renai 37
Palazzo Pitti – piazza Pitti 1
Palazzo Strozzi – piazza Strozzi
InfoPoint Turistico Stazione – piazza Stazione 4 (to punkt bardzo blisko dworca, który będzie dobrym wyborem, jeśli przyjedziecie do Florencji pociągiem)
Museo Novecento – piazza Santa Maria Novella 12
InfoPoint Turistico Cavour – via Cavour 1r

Kartę jest dość łatwo kupić stacjonarnie, ale gdybyście mieli ochotę można ją kupić przez internet i opcjonalnie: albo na miejscu odebrać fizyczną kartę (lista miejsc na stronie) albo przy korzystaniu z atrakcji turystycznych pokazywać aplikację. Oba rozwiązania są wygodne i łatwo dostępne. Karta zawsze kosztuje tyle samo, niezależnie od formy i sposobu zakupu.


Czy FirenzeCard można zakupić ze zniżką? Czy da się ją kupić taniej?

Nie. Karta ma zawsze tę samą cenę: 85 EUR. Osoby poniżej 18. roku życia zwiedzające muzea z najbliższą rodziną nie potrzebują swojej karty – karta dorosłego członka rodziny zapewnia również wstęp dla dzieci. Nie ma zniżek dla studentów, dlatego w takim wypadku zachęcamy do sprawdzania informacji na stronach konkretnych muzeów – być może wejście ze zniżką okaże się być finansowo bardziej opłacalne, niż zakup karty. Choć jest to rozwiązanie mniej wygodne, może okazać się tańsze (w zależności od ilości i rodzaju miejsc, które chcemy zobaczyć).

Osoby niepełnosprawne w wielu muzeach we Florencji mają darmowe priorytetowe wejście. W związku z tym nie ma specjalnej, tańszej karty dla osób niepełnosprawnych. Warto jednak przed wycieczką sprawdzić jakie są zasady i zniżki dla osób z niepełnosprawnością, by mieć pewność, że uda się odwiedzić dane miejsce. Należy również pamiętać o tym, że w przypadku niepełnosprawności, musimy pokazać pracownikom danego muzeum dokumenty poświadczające uprawnienia do skorzystania ze zniżek lub darmowego wstępu.


FirenzeCard – czy to się opłaca?

Najłatwiejszym sposobem by się tego dowiedzieć jest po prostu sprawdzenie cen biletów w poszczególnych miejscach i policzenie ile będą kosztowały bez korzystania z FirenzeCard. W większości przypadków karta wychodzi korzystniej cenowo, a wartością dodaną, której nie da się tak łatwo przeliczyć, jest czas, który zyskujemy dzięki pierwszeństwu wejścia. Warto jednak zastanowić się czy zdążymy wszystko to, co chcemy zobaczyć, obejrzeć w 72h.

Karta jest ważna właśnie 72 godziny i – co ważne – czas zaczyna być liczony od pierwszego wejścia do jakiegoś obiektu z listy, a nie od momentu kupna. Warto zaplanować zwiedzanie tak, by na „końcówce” czasu z karty wejść do jakiegoś muzeum, którego obejrzenie trwa długo. Dla przykładu, karta kończy ważność o godzinie 13, a o 12 wchodzimy do Galleria degli Uffizi, gdzie spokojnie możemy spędzić czas do wieczora.

Karta jest doskonałym pomysłem, kiedy jesteśmy we Florencji kolejny raz lub gdy nasz wyjazd jest dłuższy, niż te 72h. Sztuka, którą możemy zobaczyć we Florencji jest wspaniała, często są to najsłynniejsze dzieła, które znamy z podręczników szkolnych. Warto po takiej dawce pięknych rzeźb i obrazów pozwolić sobie na odpoczynek. Jeśli wybierzecie się do Florencji pierwszy raz lub na weekend i cały spędzicie biegając od muzeum do muzeum, prawdopodobnie nie uda Wam się odpocząć. W takim wypadku warto rozważyć czy nie lepiej byłoby wybrać tylko kilku miejsc, które najbardziej chcecie zobaczyć, a pozostały czas spędzić na gubieniu się wśród uliczek Florencji, które również kryją wiele atrakcji.

Decyzja należy do Was, z pewnością inną podejmie koneser sztuki, a inną grupa znajomych, która chce odpocząć od pracy i zabawić się w tym pięknym, włoskim mieście.


Dome (Cupola) – jak się tam dostać z FirenzeCard?

To z pewnością najbardziej charakterystyczny element panoramy Florencji. Wielka kopuła wznosząca się nad miastem jest jej symbolem i trudno sobie wyobrazić wycieczkę do Florencji bez zwiedzenia jej. Niestety w tym wypadku nie ma możliwości dokonania rezerwacji online przed przybyciem do miasta. Można to zrobić jedynie osobiście w kasie na placu San Giovanni 7. Znajdują się tam automaty, w których możemy sprawdzić kiedy są dostępne do rezerwacji terminy (ich plan można sprawdzić również w internecie pod adresem: http://en.grandemuseodelduomo.waf.it/museo_dett.php?idtour=8484). Po rezerwacji możemy już pobrać darmowy bilet, który będzie nam potrzebny oprócz FirenzeCard. Pobranie darmowego biletu aktywuje naszą kartę FirenzeCard, jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy!


Jakie muzea są dostępne dla posiadaczy FirenzeCard?

Możemy liczyć na zwiedzenie największych atrakcji Florencji. Dostępne są między innymi:

Cupola (jeśli w czasie obowiązywania karty będą dostępne wolne terminy)
Galleria degli Uffizi
Galleria dell’Accademia
Museo di Palazzo Vecchio
Basilica di Santa Croce
Battistero
Campanile
Museo dell’Opera del Duomo
Palazzo Medici Riccardi
Santa Maria Novella
Cappelle Medicee
Pitti-Galleria Palatina e Appartamenti Monumentali
Pitti-Galleria d’arte moderna
Pitti-Museo Giardino di Boboli
Museo Archeologico Nazionale
Fondazione Scienza e Tecnica
Casa Buonarroti
Museo Casa di Dante
Basilica San Lorenzo
Biblioteca Medicea Laurenziana
Forte Belvedere

Jak widać lista jest imponująca i z pewnością każdy znajdzie coś, co będzie interesujące. Z Firenze Card możecie zwiedzić zarówno najbardziej znane atrakcje Florencji, jak i te mniej znane, ale równie ciekawe miejsca. Pełną ich listę warto sprawdzić na stronie lub w broszurach, które dostaniemy przy zakupie karty. Warto sprawdzać te informacje na bieżąco, bo często dostępne są wystawy czasowe czy okresowe wernisaże. W czasie mogą się też zmieniać zasady np. wejść bez rezerwacji do konkretnych obiektów.


Restart FirenzeCard, czyli czy da się przedłużyć ważność karty?

To opcja, którą możemy zakupić wyłącznie online. Jest darmowe (stan na styczeń 2024) i pozwala na aktywowanie ponownie karty na 48h w ciągu 12. miesięcy od zakupu FirenzeCard. Dzięki temu możemy zwiedzić te obiekty, których nie udało się zobaczyć za pierwszym razem. Uwaga – Firenze Card pozwala na odwiedzenie danego obiektu jednorazowo!. Z opcji przedłużenia karty możemy skorzystać tylko raz, nie jest możliwe jej ponowne uruchamianie nawet, jeśli od pierwszej aktywacji nie minęło jeszcze 12 miesięcy. Jest to fantastyczna możliwość dla tych, którzy oczarowani Florencją postanowią do niej wrócić w ciągu roku od ostatniej wizyty i pragną doświadczyć jeszcze więcej sztuki.

Podsumowując, Firenze Card to doskonały pomysł dla tych, którzy pragną zobaczyć wiele florenckich atrakcji w niedługim czasie. Jest wysoce prawdopodobne, że karta pozwoli nam zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy, a zwiedzanie odbywać się będzie bez uciążliwego czekania w kolejkach. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy mamy ochotę spędzić 3 dni w muzeach i galeriach, bo choć kontakt ze sztuką daje wiele radości, może być również męczący, kiedy bardziej potrzebujemy odpoczynku i luzu. Florencja równie wiele oferuje tym turystom, którzy spragnieni są zabawy, spacerów, czy natury. Jeżeli tylko wiemy, że mamy ochotę na turystyczne atrakcje, wspaniałe obrazy, piękne rzeźby i muzea: zdecydowanie warto poważnie rozważyć zakup Firenze Card.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz