21 najlepsze atrakcje, Florencja i okolice [NOWE 2023]. Co zobaczyć we Florencji? - BelSole

21 najlepsze atrakcje, Florencja i okolice [NOWE 2023]. Co zobaczyć we Florencji?

Florencja i atrakcje to dwa słowa, które muszą być obok siebie w zdaniu. W tym zaktualizowanym w 2023 tekście, odpowiemy co zobaczyć we Florencji i co zwiedzić w tym pięknym mieście. Florencja i jej atrakcje turystyczne to przepiękne miejsca warte odwiedzenia i zobaczenia. Zapraszamy na przewodnik i poradnik po Florencji!

Florencja jest miastem, które od dawna związane jest bardzo blisko z szeroko pojętą sztuką. To właśnie w tym mieście tworzyli tacy wielcy artyści jak Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Botticelli Dante, Niccolò, Donatello, Machiavelli czy Rafael Santi. Nie tylko tworzyli w tym mieście, czego dowody można spotkać na każdym kroku, ale też przez większość swojego życia mieszkali w nim. Nic zatem dziwnego, że do Florencji z całego świata zjeżdżają nie tylko zwykli turyści, lecz także miłośnicy sztuki, malarstwa i architektury. Florencja jest prawdziwym rajem dla miłośników włoskiej kultury, historii i oczywiście zabytków. Co zatem zobaczyć we Florencji, jakie atrakcje turystyczne zobaczyć? Oto przed Wami najlepsze miejsca we Florencji.

 

Co zobaczyć we Florencji?

 

Jak zwiedzać Florencję w 2023 roku? Choć w wielu miastach turystycznych królują taksówki, to Florencję zdecydowanie najlepiej jest zwiedzać po prostu na piechotę lub ewentualnie przemieszczając się po niej autobusem. Ceny biletów są dosyć atrakcyjne jak na tak popularne turystycznie miasto. Jednorazowy bilet to koszt 1,50 EUR (lub 2,50 EUR na pokładzie). Ważny jest on przez 90 minut. Karnet na 10 przejazdów kosztuje 14 EUR. Zupełnie osobną kwestią jest zakup biletów wstępu do dostępnych w mieście katedr, muzeów i galerii stuki.

Choć większość z nich jest dostępna za około 6-20 EUR, to jednak bardzo opłacalne jest zakupienie karty Firenze Card. Karta ta kosztuje 85 EUR w 2023 roku i jest ważna zaledwie 72 godziny, jednak upoważnia do wejścia właściwie do wszystkich dostępnych w mieście atrakcji. Jest to bardzo dobra propozycja nie tylko ze względów finansowych, lecz również z powodu oszczędności czasu, ponieważ eliminuje się tym samym konieczność stania w ogromnych kolejach do kas biletowych. Warto przemyśleć także odwiedzenie Florencji w zimię.

 

Galeria Uffizi

 

Uffizi Galeria
Główny korytarz w Galerii Uffizi, nawet tutaj jest pełno dzieł sztuki.

Co warto zobaczyć we Florencji? Jest to zdecydowanie jedna z najważniejszych galerii sztuki na całym świecie i prawdopodobnie jedno z najbardziej znanych miejsc w całej Florencji. Mieści się w budynkach, których budowa rozpoczęła się w roku 1560 przez Vasariego na polecenie Cosimo I. Pierwotnie miały to być budynki florenckich urzędów, jednak po śmierci konstruktora całość została wzmocniona i systematycznie zapełniana dziełami sztuki, które do dziś dnia budzą ogromny zachwyt.

Narodziny Wenus
Najpopularniejszy obraz w Galerii. Narodziny Wenus.

W zbiorach Galerii Uffizi znaleźć można dzieła Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Botticellego, Rafaela, Rubensa, czy też Caravaggia. Ogólnie w galerii znajduje się ponad 45 sal udostępnionych do zwiedzania, a w nich ekspozycja z około 2 tysiącami obrazów. Wśród najbardziej znanych dzieł podziwiać tu można np. Narodziny Wenus Boticcellego, Madonnę Giotta, Święta Rodzina Michała Anioła, czy też Zwiastowanie Martiniego.

Battisto Sforza
Portret Federica da Montefeltro i jego żony, Battisty Sforza

Choć galeria otwarta jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli, w godzinach 8.15-18.50, to zawsze ustawiają się przed nią ogromne kolejki. Warto więc zawczasu kupić bilet przez internet, aby dużą część kolejki ominąć. Koszt biletu to 25 EUR w 2023 roku za normalny i 2 EUR za ulgowy. Do tego należy doliczyć 4 EUR za rezerwację online.

 

Pałac Medyceuszy

 

Pałac Medyceuszy zaprojektowany został przez Michelloza i wybudowany w latach 1444–1462. Inicjatorem budowy był jeden z pierwszych przedstawicieli rodziny Medyceuszy, którzy później mieli całkowicie odmienić losy Florencji, Cosimo de’ Medici. Sam budynek również miał spory wpływ na Florencję, ponieważ stał się pierwowzorem dla jej późniejszej architektury. Najbardziej charakterystycznym elementem jest z pewnością fasada budynku, która wykończona jest ciosanym kamieniem. Obecne po obu stronach od wejścia okna, zaprojektowane zostały przez Michała Anioła w roku 1517.

Pałac Medyceuszy
Na podwórze Pałacu możemy wejść za darmo.

Wewnątrz budynku dla turystów dostępne są dwie sale do zwiedzania. Jest to kaplica Trzech Króli, w której znajduje się przepiękny, trzyczęściowy fresk Benozzo Gozzoliego, a także sala di Luca Giordano, w której ściany ozdobione są freskiem prezentującym apoteozę rodu Medyceuszy.
Od XVI wieku w pałacu mieści się także biblioteka, która w swoich zbiorach ma wiele niezwykle cennych eksponatów, w tym, np. rękopis słynnej Boskiej Komedii Dantego. Powszechnie uważa się, że jest to miejsce, które można nazywać prawdziwą kolebką renesansu. Nie tylko z powodu architektury, ponieważ zapoczątkowało nowy styl budowania, lecz także z powodu rodu, który założył właśnie tu swoją siedzibę. Rodu, który tak mocno odcisnął swoją obecność w światowej sztuce i kulturze.

 

Galeria Akademii

 

Dawid Michał Anioł
Dawid Michała Anioła – stojąca w muzeum rzeźba to oryginał, ten na wzgórzu jest kopią.

Co zobaczyć we Florencji? Galeria ta powstała w XVIII wieku, z inicjatywy księcia Pietra Leopolda. Jest to jedno z trzech muzeów, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu we Florencji, drugim z nich jest oczywiście Galeria Uffizi, a trzecim Museu di Palazzo Vecchio. Muzeum to choć oczywiście wypełnione jest po brzegi dziełami malarstwa gromadzonymi pomiędzy XIII – XVI wiekiem, to jednak głównym i zdecydowanie najważniejszym eksponatem jest słynna, oryginalna rzeźba Dawida stworzony przez samego Michała Anioła, którą wykonał, gdy miał zaledwie 26 lat.

Galeria Academia
Inne rzeźby w Galerii Academii.

Oprócz tego w tym muzeum podziwiać można nieukończonych Niewolników Buonarottiego oraz oryginał Porwania Sabinek Giambologni. Koszt biletudo Galeria Accademia w 2023 roku to 12 euro za bilet normalny lub 2 EUR za ulgowy.

 

Museo di Palazzo Vecchio

 

Co zwiedzić we Florencji? Ostatnie z trzech obowiązkowych do odwiedzenia muzeów we Florencji. Mówi się, że budynek ten mógłby być ratuszem Florencji. Wszystko za sprawą bardzo ciekawej i charakterystycznej architektury.

Palazzo Vecchio
Front Palazzo Vecchio

Powstała w XIII wieku budowla wykonana jest w piaskowym kolorze, z górującą nad całością wysoką wierzą z zegarem i blankami. W jej centralnym punkcie, na dziedzińcu, znajduje się kopia fontanny z rzeźbą Verocchcia, który był nauczycielem samego Michała Anioła. Oprócz tego podziwiać tu można kopie Dawid Michała Anioła, fontannę Neptuna, a także Konny Pomnik księcia Cosima I.

Wnętrza Pałacu.
Wnętrza Pałacu.

Nie można także pominąć wykonanego z brązu Perseusza i wykonanego w całości z jednej bryły marmuru pomnika Porwanie Sabinek Celliniego. Wnętrze budynku interesujące jest szczególnie z powodu przepięknych fresków, które zdobią większą część ogromnych komnat.

 

Piazzale Michelangelo

 

Piazzale Michelangelo

Oto miejsce z którego będziecie mieć najpiękniejszy widok na Florencję przy zachodzie słońca. Wieczorami zbierają się tutaj tłumy mieszkańców i turystów podziwiając przy winie zachód słońca nad Toskanią i Florencją. Na placu znajduje się także kopia Dawida Michała Anioła.

Plac znajduje się po drugiej stronie Arno blisko ogrodów Boboli.

 

Most Vecchio

 

Ponte vecchio
Most Vecchio łączący oba brzegi Florencji.

Będąc we Florencji, nie można sobie odmówić przyjemności spaceru po tzw. moście złotników. I choć jest on całkowicie darmowy, to jednak trzeba liczyć się ze sporym odpływem pieniędzy, ponieważ mieszczące się na nim zakłady jubilerskie z pewnością skuszą do wykonania w nich choćby małych zakupów. Most powstał w XIII wieku i był pierwszym mostem we Florencji. Obecnie uważa się, że jest prawdopodobnie najpiękniejszym i najbardziej fotogenicznym.

Swój niezaprzeczalny urok zawdzięcza korytarzowi wybudowanemu nad mostem, który powstał z polecenia księcia Cosimy. Celem wybudowania go była chęć księcia przechadzania się spokojnie i o każdej porze roku pomiędzy galerią Uffizi i Pałacem Pittich.

Dziś most ten jest jednym z podstawowych miejsc wycieczek po Florencji, gdzie turyści oprócz wyrobów złotniczych i jubilerskich mogą także zakupić zwykłe pamiątki z Florencji. Co ciekawe, jeszcze do XVI w. na moście swobodnie handlowali również rzeźnicy, jednak z uwagi na generowany przez nich duży brud, zostali oni z mostu wyrzuceni. Natomiast w czasie 2 wojny światowej most ten był jedynym w mieście, który nie został wysadzony w powietrze.

 

Pałac Pittich

 

pałac pittich
Pałac Pittich, obok Ogrodów Boboli.

Powszechnie mówi się, że budynek ten jest drugim pałacem Medyceuszy. Co prawda nie został przez nich wybudowany, lecz jedynie odkupiony, jednak mimo wszystko przepych i zgromadzone wewnątrz zbiory powodują, że jest to również jedno z wielu obowiązkowych miejsc na mapie Florencji. Nawet pomimo tego, że z zewnątrz budynek nie wygląda zbyt okazale. Zaprojektowany przez Brunelleschiego pałac wykonany został na zlecenie rodziny Pittich, która w wyniku rywalizacji z rodziną Medyceuszy zbankrutowała, po czym Pałac odkupiony został przez Cosime I.
Wewnątrz mieszczą się niezwykłe kolejce dzieł sztuki. Jest to między innymi zbiór dzieł Medyceuszy, wśród których są dzieła Tycjana, Caravaggia, i Rafaela. Znajduje się tu również Galeria Sztuki Współczesnej, Muzeum Powozów i Strojów, czy też Muzeum Sreber. Dla odwiedzających do zwiedzania oddane są również apartamenty królewskie. Koszt zwiedzania to koło 16 EUR za osobę lub 22 EUR za bilet z ogrodami Boboli.

 

Ogrody Boboli

 

ogrody boboli
Rzeźba w ogrodach Boboli, miejsce wypoczynku Włochów.

Będąc we Florencji, warto też od czasu do czasu wyjść z pięknych muzeów i udać się do równie pięknych ogrodów, które również są znakiem rozpoznawczym tego miasta. Wśród tych najpiękniejszych zdecydowanie wymienić należy ogrody Boboli.
Jest to zaprojektowany przez Cosimo I ogród, który mieści się tuż przy Pałacu Pittich. Jego cechą charakterystyczną jest ogromna ilość fontann, antycznych i renesansowych posągów, a także sztucznych grot.

ogrody boboli
Ogrody te są jednym z najchętniej wybieranych na odpoczynek miejsc przez mieszkańców Florencji. To właśnie tu, w cieniu cyprysów doskonale można odpocząć po całym dniu zwiedzania muzeów i pałaców, oraz przygotować się na drugi, równie intensywny dzień.
Jednym z największych atutu tego ogrodu, który stawia go znacznie wyżej niż pozostałe ogrody w mieście, jest spektakularny widok na całe miasto. Możliwe jest to dzięki położeniu ogrodu, który mieści się na całkiem wysokim wzniesieniu. Bilet do Ogrodów Boboli można kupić w pakiecie z Pałacem Pitti za 22 EUR łącznie.

 

Katedra Santa Maria del Fiore

 

Duomo Florencja
Katedra widoczna z dachu kawiarni czy Piazza Republica.

Katedra Santa Maria del Fiore uznawana jest za jeden z symboli Florencji. Usytuowana jest w jej centralnym punkcie. Zaprojektowana przez Arnolfa di Cambio i budowana aż przez 6 wieków, dziś uważana jest za jedną z pięciu najpiękniejszych budowli sakralnych w Europie i czwarty co do wielkości kościół w Europie Zachodniej. Jest to katedra monumentalna i zachwycająca swoją architekturą.

Muzeum Duomo Florencja
Muzeum Katedry Duomo. Znajduje się przy placu zaraz obok.

Fasada katedry wykonana jest z białego, różowego i zielonego marmuru. Kopuła katedry, która zaprojektowana jest przez Brunelleschiego, zwieńczona została marmurową latarnią, do której można wejść i udać się na taras widokowy, aby podziwiać panoramę całego miasta. Spoglądając na katedrę, nie da się nie zauważyć także mieszczącej się obok ozdobionej wieloma niezwykłymi rzeźbami pięknej dzwonnicy zaprojektowanej przez Giotta, których autorem był między innymi Donatello. Mieści się tu również najstarszy budynek we Florencji, czyli baptysterium.

Santa Maria del Flore
Front Katedry we Florencji.

 

Ponte Santa Trinita

 

ponte santa trinita
Most Świętej Trójcy

Jeśli chce się nieco odpocząć od tłumu turytów i w spokoju pozwiedzać znajdujące się trochę na uboczu zabytki, zdecydowanie warto odwiedzić ulice Via Calimala. Jest to uliczka artystyczna, na której uliczni artyści całymi dniami tworzą swoje dzieła. To tu właśnie podczas niezobowiązującego i spokojnego spaceru można natknąć się na most Santa Trinita, z którego rozciąga się doskonały widok na most Vecchio.

 

Kościół Santa Croce

 

Santa Croce
Widok na Kościół Santa Croce z wieży Palazzo Vecchio.

Zaprojektowana przez di Cambio monumentalna bazylika, w której po wejściu można poczuć się jak w prawdziwej galerii sztuki. Jest to szczególnie widoczne podczas spoglądania na bogato zdobione ściany wokoło ołtarza, lecz także na podłodze, gdzie da się zauważyć miejsca pochówku zasłużonych dla miasta osób. Świątynia ta przez blisko 500 lat była miejscem ostatniego spoczynku wielkich mieszkańców miasta.

Grób Dante Alighieri
Grób Dante Alighieri.

Z tego powodu odnaleźć w niej można groby takich osób jak Machiavelliego, Michała Anioła i Galileusza. Gdy przyjrzeć się jednak uważniej, da się też znaleźć kilka polsko brzmiących nazwisk. Pochowany jest tu, chociażby polski malarz Michał Bogoria-Skotnicki, a także książę Michał Kleofas Ogiński.

Santa Croce Wawel
Ta kaplica jest identyczna jak jej odpowiednik na Wawelu.

Znajduje się tu również pusty, symboliczny grób wygnanego z Florencji i zmarłego w Rawennie Dantego. Wejście jest płatne i kosztuje 5 EUR. Obsługa bardzo skrupulatnie natomiast podchodzi tu do ubioru. Zakazane jest wchodzenie w krótkich spodenkach i koszulkach na ramiączkach.

 

Santa Maria Novella

 

Florencja zabytki posiada bardzo zróżnicowane, jednak nie da się przejść mimo wszystko obojętnie obok jednego z tych najważniejszych w całym mieście. Chodzi oczywiście o kompleks klasztorny Dominikanów. Składa się on z Bazyliki Santa Maria Novella, muzeum znajdującego się w pomieszczeniach klasztornych, dziedzińca, krużganku i oczywiście fragmentu cmentarza przyklasztornego.

Santa Maria Novella
Kościół Santa Maria Novella blisko Dworca Głównego we Florencji.

Miejsce to zachwyca przede wszystkim swoim spokojem i panującą w nim ciszą, tak bardzo różną od tego, co obecne jest zaledwie kilka minut dalej, na miejskich uliczkach. całość przyozdobiona jest bardzo bogato w wiele dzieł sztuki sakralnej, takich jak piękne freski wykonane między innymi przez Giotto i Domenico Ghirlandaio. Wstęp jest płatny, jednak stosunkowo tani 2-3 EUR.

 

Museo Novecento

 

Miejsce bardzo nietypowe jak na Florencję, ponieważ jest to muzeum sztuki nowoczesnej. Muzeum poświęcone jest włoskim artystom pochodzącym z XX wieku. Choć nie ma tu dzieł renesansowych, do których przyzwyczaiła nas podróż po Florencji, to mimo wszystko warto odwiedzić to miejsce podczas pobytu w tym mieście. Koszt biletu wstępu to 8-9 EUR.

 

Mercato Centrale

 

mercato centrale
Sklep w Mercato Centrale.

Być we Florencji i nie przespacerować się po głównym rynku miasta to prawdziwy grzech. Warto odwiedzić to miejsce szczególnie ze względu na możliwość kupienia świeżych lokalnych produktów spożywczych. W okolicznych restauracjach po bardzo okazyjnych jak to turystyczne miasto cenach można zjeść bardzo dobre i świeże włoskie dania.
O dziwo miejsce to jest mało uczęszczane przez turystów, a znacznie częściej przez samych mieszkańców miasta.

 

Uliczki we Florencji

 

Ulice Florencji
Sieć uliczek Florencji.

Pobyt we Florencji byłby zupełnie niekompletnym, gdyby nie zwykłe, niezobowiązujące spacery o florenckich uliczkach. Atrakcje we Florencji to nie tylko to, co wewnątrz budynków. Nie tylko zabytki i bezcenne dzieła sztuki. To również klimat tego wspaniałego miasta. Kafejki, kawiarenki i przepyszne restauracje, do których zawsze można wejść, usiąść przy niewielkim stoliku i rozkoszować się potrawami, które tak dobrze smakują jedynie w tym konkretnym miejscu na świecie.

Kilka innych 'pomniejszych’ atrakcji we Florencji wartych zobaczenia

Oto nie wymienione na głównej liście, równie ciekawe miejsca i rzeczy warte zobaczenia we Florencji.

 

Palazzo Strozzi

 

palazzo strozzi
Palazzo Strozzi to kolejne muzeum warte odwiedzenia – mniejsze kolejki i ciekawe wystawy mogą zachęcić odwiedzających.

 

Palazzo del Bargello

 

palazzo del bargello
Kolejne muzeum z bogatymi zbiorami.

 

Fontanna del Porcelino / 'Dzik we Florencji’

 

del porcelino
Słynna fontanna z dzikiem. Otrzyjcie pyszczek zwierzęcia by wrócić do Florencji.

Słynny dzik florencki – więcej o nim znajdziecie tutaj.

 

Wzgórza Toskanii wokół Florencji

 

Toskania wzgorza
Piękne wzgórza Toskanii wokół Florencji.

Zobaczcie też okoliczne atrakcje Sieny oraz atrakcje Lukki.

 

Wielka Synagoga

 

wielka synagoga we florencji
Wielka Synagoga we Florencji.

 

Znaki Clet’a we Florencji

 

Znaki Clet Florencja
Znaki Cleta to popularna alternatywna atrakcja Florencji.

Clet to włoski artysta urodzony w 1966 roku, jego sztuka polega na modyfikacji znaków na ulicach włoskich miast. We Florencji jego  znaków znajdziecie sporo!

Oto najlepsze atrakcje turystyczne we Florencji, zwiedzania macie spokojnie na wiele dni! Zapraszamy do Florencji!

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz