Co kupić i przywieźć z Azorów? 5 najlepszych lokalnych produktów - BelSole

Co kupić i przywieźć z Azorów? 5 najlepszych lokalnych produktów

Azory słyną z czystego powietrza i wszechobecnej zieleni. Dlatego najlepszymi pamiątkami z wysp będą wytwory wulkanicznej ziemi. Co przywieźć z Azorów? Co kupić? Polecamy 5 lokalnych produktów, które będą Wam przypominały o urokach Azorów. 

Zakupy na Azorach

Azory leżą daleko od Polski, dlatego warto mieć to na uwadze przewożąc przez granicę na przykład produkty, które źle mogą znieść podróż. Pamiętajcie o limitach w bagażu podręcznym na ilość płynów do 100 ml w jednym opakowaniu – każdą większą butelkę, na przykład wina – należy nadać lub kupić w strefie bezcłowej. Warto iść na zakupy pomiędzy zwiedzaniem atrakcji Azorów. Jeśli lecicie przez Porto lub Lizbonę, zobaczcie co warto kupić w Porto i Lizbonie.

 

Açafroa – „szafran” z Azorów

 

szafran Azory

Jak wiadomo szafran to jedna z najdroższych przypraw na świecie. Stąd zamiast kosztownych pręcików krokusów, można wykorzystać znacznie tańsze płatki krokosza barwierskiego. Krokosz po portugalsku to właśnie açafroa. W restauracjach na Azorach powszechnie dodaje się go do lokalnej zupy rybnej i potraw z owoców morza. W sklepach znajdziecie słoiczki z płatkami krokosza o różnej pojemności. Płatki używa się tak samo, jak prawdziwy szafran, z tym że sypiemy ich odrobinę więcej.

 

Wyroby z ananasów

 

likier z ananasów

Ananasy z Azorów są mniejsze niż te pochodzące z Ameryki Południowej i są bardzo słodkie. Na Saõ Miguel pojawiły się około roku 1829 i do chwili obecnej są uprawiane. Na pamiątkę polecamy nie tyle kupić sam owoc, ile wyroby, które mają go w składzie. Najbardziej popularne są likiery z ananasa oraz marmolady ananasowe. Ciekawym doznaniem smakowym są musztardy z dodatkiem ananasa.

 

Miody

 

miód z Azorów

Miłośnicy słodkości z pewnością polubią pyszne azorskie miody. Na Saõ Miguel produkuje się 3 rodzaje miodów: z kończyny (trevo), z pittosporum, czyli pospornicy japońskiej (incenso) oraz wielokwiatowy (multiflora). Klimat i położenie wysp sprawia, że każdy z tych miodów spakuje wyjątkowo. Nawet wielokwiatowy ma inny aromat niż polski.

 

Herbata

 

Herbata z Azorów

Niekwestionowanym skarbem Azorów jest herbata. Pola herbaciane zastąpiły wyniszczone przez zarazę plantacje pomarańczy. Obecnie istnieją 2 firmy zajmujące się produkcją: Cha Gorreana oraz Porto Formoso. Ciekawostką jest to, że jak dotąd na wyspy nie dotarły szkodniki, które mogłyby zaatakować krzewy. Zatem herbaty są naprawdę ekologiczne. Kupicie je w sklepikach na plantacjach, zapakowane w piękne metalowe pudełka. Do wyboru macie herbaty zielone, mieszkanki oraz czarne: orange pekoe (delikatne listki wyrastające poniżej pączków) i pekoe (mniej delikatne listki, dające mocniejszy napar).

 

Co przywieść z Azorów? Nie wyjeżdżajcie bez wina

 

wino z Azorów

Cała Portugalia słynie z wina. Nie inaczej jest w przypadku Azorów. Wulkaniczna gleba wysp oraz atlantyckie powietrze sprzyja uprawie produkcji win białych. Największe plantacje są na wyspie Pico. Najpopularniejsze szczepy to Verdelho, Fernão Pires, Terrantez do Pico, Arinto dos Açores oraz Sauvignon Blanc. Warto zaopatrzyć się w kilka butelek, szczególnie że większość win znajdziecie tylko na wyspach.

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz