Gdzie leżą Azory? Do jakiego państwa należą Azory? - BelSole

Gdzie leżą Azory? Do jakiego państwa należą Azory?

O Azorach mówi się, że to europejskie Hawaje, czyli raj dla spragnionych spokoju i kontaktu z naturą. Ciekawi jesteście, do jakiego państwa należą Azory? Gdzie leżą Azory? Jak tam dolecieć?

Gdzie leżą Azory?

Na północnym Atlantyku, 1500 km od Lizbony, ok. 3900 km od wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej oraz ok. 1200 km od Madery leżą Azory. Dziewięć głównych wysp i osiem małych rozciąga się na ponad 600 km. Azory zalicza się do archipelagu Wysp Szczęśliwych, czyli Makronezji. Podzielone są na grupy: zachodnia to Flores i Corvo, centralna – Faial, Pico, São Jorge, Graciosa i Terceira, oraz wschodnia – São Miguel i Santa Maria. Najpopularniejszymi wyspami są São Miguel i Terceira.

Azory – czy to kraj?

Archipelag tworzy Autonomiczny Region Azorów, jeden z dwóch autonomicznych regionów Portugalii, wraz z archipelagiem Madery. Ponoć wyspy znane były już w starożytności, jednak dopiero w XV r. zostały skolonizowane przez Portugalczyków. W XVI i XVII w. archipelag był ośrodkiem handlu między Europą, Ameryką i Indiami, a przez jego porty przewijały się galeony pełne skarbów.

Ciekawostką jest, że Azory były ostatnim miejscem w Europie, gdzie dozwolone było wielorybnictwo. Proceder ten skończył się dopiero w 1984 r. 

Azory – jak dolecieć?

Na Azory można dolecieć na 2 sposoby: czarterem z Polski albo z przesiadką w Lizbonie lub Porto. Lot na Azory z Lizbony trwa 2 godziny. Niestety nie ma żadnego połączenia promowego z kontynentalnej Portugalii. Głównym międzynarodowym lotniskiem jest Ponta Delgada na wyspie São Miguel, drugi port to Pole Lajes na Terceira, tam też jest baza sił powietrznych Stanów Zjednoczonych. Pomiędzy wyspami kursują promy oraz latają samoloty. Rejsy są uzależnione od pogody, dlatego pewniejszym środkiem komunikacji jest samolot.

Jaki jest klimat na Azorach?

Na Azorach panuje przeważnie chłodny, oceaniczny, subtropikalny klimat. Temperatury powietrza wahają się od 15°C do 27°C, przy tym woda w oceanie jest dość ciepła, ma od 17°C zimą do 25°C latem. Na Azorach nie ma mrozu! Statystycznie najbardziej suchym miesiącem jest lipiec, a najbardziej mokrym listopad. Jeśli chcecie doświadczyć wszystkich 4 pór roku, to wybierzcie się na wycieczkę pomiędzy październikiem a kwietniem.

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz