Top 7: Co zobaczyć na Azorach? Najlepsze atrakcje - BelSole

Top 7: Co zobaczyć na Azorach? Najlepsze atrakcje

Wiele osób nazywa Azory Hawajami Europy. Jest tam wilgotno, deszczowo i niesamowicie zielono. Azory kuszą przepięknymi widokami oraz spokojnym i powolnym trybem życia. Czy warto jechać na Azory? Co zobaczyć na Azorach? Poznajcie 5 najlepszych atrakcji!

Zwiedzanie Azorów

Wiecie już co kupić na Azorach, teraz czas na zwiedzanie tych niezwykłych wysp na Oceanie Atlantyckim. Azory należą do Portugalii i nie jest to taka typowa Portugalia kontynentalna – więcej tutaj natury, lasów, ścieżek trekkingowych i ogólnie natury jest więcej niż kultury. Jest to więc miejsce dla ludzi ceniących sobie świeże powietrze, naturę i piękne widoki podczas spacerów. Na Azory dolecicie z Porto, Lizbony i Londynu tanimi liniami lotniczymi albo z biurami turystycznymi i czarterami. Lotnisko znajduje się w Ponta Delgada. Pomiędzy wyspami możecie poruszać się promami Atlantico Line, nie są drogie lub samolotem. Na samych wyspach opcji jest parę, wypożyczenie auta (polecamy!), rzadkie autobusy lub taxi – pamiętajcie by negocjować cenę przed przejazdem taksówką.

Azory zwiedzanie

 

Baseny termalne: Poça da Dona Beija

 

baseny termalne Azory

Na Azorach jest wiele basenów termalnych, ale Poça da Dona Beija jest bardzo ładnie wkomponowane w przyrodę, czyste i zadbane. Goście mogą korzystać z 5 basenów, a w każdym z nich panuje inna temperatura wody. W najchłodniejszym jest 28°C, w najcieplejszym  39°C. Temperatura jest regulowana poprzez mieszkanie zimnej wody źródlanej z naturalnie gorącą. Woda jest bogata w żelazo, przez co kąpiel jest nie tylko relaksująca, ale i zdrowotna.

Kompleks mieści się przy Lomba Das Barracas 1 w Furnas i jest czynny codziennie od 10 do 23. Wstęp do basenów kosztuje 6 EUR dla dorosłych i 4 EUR da dzieci.

 

Gorące źródła: Ponta de Ferraria

 

gorace zrodla Azory

Ferraria to najbardziej wysunięty na zachód fragment Saõ Miguel. Ten specyficzny naturalny basen jest zasilany wodą z oceanu. Dlaczego zatem jest gorący? Trzeba pamiętać, że Azory to wyspy wulkaniczne, niektóre wulkany uznane za wygasłe, wciąż są aktywne pod ziemią. Stąd woda, która pozostaje w zagłębieniu skalnym, nabiera temperatury. Miejscowe władze zamontowały kilka zabezpieczeń, aby korzystanie ze źródeł było komfortowe i bezpieczne. Do środka schodzimy po metalowej drabince, a wokoło niego do skał są przytroczone liny. Podczas przypływów fale agresywnie wdzierają się do basenu, zatem bez ich pomocy, ludzie nie byliby w stanie bezpiecznie się z niego wydostać. Zanim pojedziecie do Ponta de Ferraria, koniecznie sprawdźcie godziny przypływów.

 

Sete Cidades

 

sete cidades Azory

Sete Cidades to masyw wulkaniczny, położony na zachodzie wyspy São Miguel. Z punktu widokowego Miradouro da Boca do Inferno można zobaczyć 3 przepiękne jeziora, które znajdują się w kraterach wulkanów: Lagoa Azul z niebieską wodą, Lagoa Verde z zieloną, oraz mniej widowiskowe jezioro Lagoa de Santiago. Szlak do punktu widokowego prowadzi po grzbiecie wzniesienia. Dla bezpieczeństwa, po obu stronach ścieżki znajdują się drewniane poręcze. Jeśli akurat nie będzie mgły, piękne panoramy okolicy gwarantowane. Można też zejść na dno krateru, wypożyczyć kajak i rozkoszować się ciszą i widokami z poziomu wody.

Do krateru dojedziecie samochodem z Ribeira Grande. Trasa zajmuje ok. 40 minut. 

 

Portas da Cidade

 

Bramy Ponta Delgada

To ciekawy zabytek w Ponta Delgada, bramy miejskie z XVIII wieku, które znajdują się w centrum miasta na placu Goncalo Velho Cabral. Wcześniej znajdowały się na starym nabrzeżu, jednak zostały przeniesione. Zbudowane z trzech łuków z herbem po środku największej z charakterystyczną biało-czarną elewacją jak pozostała część centrum miasta.

 

Co zobaczyć na Azorach? Obowiązkowo wieloryby

 

Azory wieloryby

Położenie wysp sprzyja obserwacji przemierzających Atlantyk wielorybów. W rejs najlepiej jest wypłynąć między początkiem kwietnia i końcem maja, wtedy jest największe prawdopodobieństwo, że je zobaczycie. Oprócz wielorybów, podczas rejsu można oglądać stada delfinów, a zdarza się, że obok przepłynie nawet rekin lub nawet Orki obok Majorki.

Warto wiedzieć, że jeszcze do niedawna na Azorach całkiem legalnie polowano na wieloryby. Oficjalny zakaz połowu obowiązuje od 1982 r. Natomiast myśliwi ostatniego wieloryba zabili w 1987 r. Kto oglądał albo czytał Moby Dicka – będzie wiedział jak wyglądały polowania. Całe szczęście dzisiaj nikt nie myśli już o zabijaniu tych niezwykłych zwierząt.

Rejsy na obserwację wielorybów na Saõ Miguel odbywają się głównie z Ponta Delgada, ale też w Vila Franca do Campo znajdziecie kilka firm. Koszt rejsu to ok. 55-60 EUR.

 

Plantacje ananasów

 

plantacje ananasów na Azorach

Na Azorach hoduje się także Ananasy, możecie oczywiście odwiedzić słynne plantacje Arruda na wyspie. Zlokalizowana została na starej farmie pomarańczy przez dr Augusto Arruda w XX wieku. Otwarta jest codziennie od kwietnia do września od 09:00 do 20:00 i od października do marca od 09:00 do 18:00. Plantacje znajdują się przy Rua Dr. Augusto Arruda 9500-454 – Fajã de Baixo. Na miejscu możecie zakupić też produkty z ananasa.

Pola herbaciane

 

pola herbaty Azory

Azory to jedyne miejsce w Europie gdzie uprawia się herbatę. Skąd się tam wzięła? Kiedyś na Azorach rosły gaje pomarańczowe. Jednak zaraza sprawiła, że wszystkie drzewka zginęły. Ponieważ król Portugalii od cesarza Chin dostał nasiona herbaty, postanowił je wykorzystać i obsiać nimi pola. Po wielu perturbacjach – drzewka zaczęły rosnąć. 

Obecnie przez herbaciane plantacje wiedzie jeden z piękniejszych szlaków na Saõ Miguel. Ścieżka prowadzi pośród asymetrycznie posadzonych, zielonych krzewów. Na końcu zaś czeka fabryka złotego napoju. Można ją zwiedzać bezpłatnie. W środku zapoznacie się z całym procesem produkcji herbaty i będziecie mogli zrobić zakupy. Obecnie, z 14 niegdyś prosperujących firm, na wyspie pozostały dwie: Cha Gorrena oraz Porto Formoso.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz