Co to za pomnik na Placu Wolności w Porto? Pomnik Pedro IV

Co to za pomnik na Placu Wolności w Porto? Pomnik Pedro IV

Niewątpliwie jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Porto jest most Ludwika I ale nie jest to jedyny symbol miasta. Bardzo charakterystycznym miejscem w Porto jest Plac Wolności (Praca de Liberdade). Na placu powstałym z początkiem XVIII wieku od wielu lat stoi pomnik mężczyzny na koniu. Co przedstawia jeden z najsłynniejszych monumentów w Porto? Komu poświęcony jest pomnik na Placu Wolności?

W 1866 roku na placu Praca da Liberdade w Porto stanął pomnik portugalskiego monarchy Piotra IV znanego również jako cesarz Brazylii Piotr I. Monarcha urodził się 12 października 1798 roku w Quelaz w gminie Sintra i zmarł w tym samym miejscu w 1834 roku. Niewiele lat po śmierci władcy postanowiono uhonorować go okazałym monumentem w jednym z najważniejszych miejsc w Porto.

Pomnik Piotra I w Porto

Pomnik Monumento a D. Pedro IV to monument przedstawiający króla siedzącego na koniu. Został przygotowany przez Celestina Antole Calmelsa i Joaquima da Costa Lime. 10 metrowy pomnik wykonano z 5 ton brązu. Kamień węgielny pod budowę monumentu wmurowano 9 lipca 1862 roku, a konstrukcja została oficjalnie odsłonięta 19 października 1866 roku.

Król przedstawiony jest w swoim tradycyjnym stroju, a w ręku trzyma Carta Constitucional czyli drugą konstytucję w portugalskiej historii, która została uchwalona przez Piotra IV w 1862 roku. Postument pomnika zdobią dwa okazałe reliefy oryginalnie wykonane z marmuru. Skradziono je w 2007 roku i na podstawie zdjęć wykonano kopie z brązu.

Pomnik Piotra I w Porto

Pomnik króla i brazylijskiego cesarza od 1982 roku uważany jest za miejsce o szczególnym znaczeniu dla portugalskiego narodu.

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz