Jaka jest stolica Watykanu? Czy Watykan to państwo czy miasto?

Wielu pielgrzymów udających się do Watykanu zastanawia się jaka jest stolica Watykanu. Czy Rzym jest stolicą Watykanu? Wiele osób nadal nie wie jak to wygląda w praktyce, postanowiliśmy więc sprawdzić co jest stolicą.

Wiele osób błędnie przyjmuje, że stolicą Watykanu jest Rzym. Rzym owszem znajduje się w Watykanie ale Państwo Watykańskie jest miastem-państwem znajdującym się w Rzymie. Fizycznie to część Rzymu ale Watykan to państwo-miasto. Łatwiej rozumieć to patrząc na angielską nazwę państwa Watykan czyli Vatican City State lub włoską Stato della Citta del Vaticano.

Watykan jest państwem-miastem powołanym do życia w 1929 roku na mocy traktatu latereńskiego podpisanego przez Włochy i Watykan. Grupa trzech traktatów została podpisana przez sekretarza stanu Pietra Gasparriego i premiera Królestwa Włoch Benito Mussoliniego.

Nazwę państwa-miasta wymyślił ostatecznie Benito Mussolini, który przekazując kościołowi tereny zaproponował właśnie nazwę “Państwo Watykańskie”, strona kościelna proponowała inną nazwę – Roma vaticana czyli Rzym Watykański.

Podsumowując więc: Watykan jest częścią Rzymu, ale Rzym nie jest częścią Watykanu. Fizycznie Watykan znajduje się na prawym brzegu rzeki Tyber w zachodniej części Rzymu ale to odrębne państwo wydające własne paszporty i mające swoje ambasady i przedstawicieli dyplomatycznych.

Dodaj komentarz