Pieniądze i waluta na Malcie, czy Malta ma euro czy lirę? - BelSole

Pieniądze i waluta na Malcie, czy Malta ma euro czy lirę?

Lecicie na Maltę i zastanawiacie się czy musicie odwiedzić wcześniej kantor i wymienić gotówkę? Jaka więc waluta i pieniądze obowiązują na Malcie? Czy jest to Euro czy może maltańska lira? Jaką gotówkę wziąć na Maltę? 

Równie dobrym pytaniem będzie, czy Malta należy do strefy euro? Bo kraje które należą do tego układu, mogą posiadać euro jako główną walutę. Rodzi to problemy jak i zyski, czy Malta zdecydowała się dołączyć do tego prestiżowego grona?

Od 1972 roku na Malcie można było płacić maltańską lirą, inaczej nazywaną także funtem – było to przyzwyczajenie po brytyjskim funcie obowiązującym do 1972 roku. Jednak 1 stycznia 2008 roku, to właśnie euro zastąpiło lirę, i stało się oficjalną walutą Malty. 

Euro na Malcie

Tak jak inne kraje Malta posiada własne monety Euro z symbolami maltańskimi, spotkać możecie takie rewersy:

1 EUR oraz 2 EUR mają na rewersie krzyż maltański, na 2 EUR ze zmienionym lekko designem. 

Moneta 10 centów z herbem Malty

Monety: 1 cent, 2 centy i 5 centów ze słynnym krzyżem Maltańskim

Kantory znajdziecie w wielu miejscach w głównych miastach Malty oraz na lotnisku. Pamiętajcie, aby zaopatrzyć się w euro wcześniej w kantorze w Polsce lub użyć karty walutowej, które są co raz częściej darmowe. Wiele banków posiada w ofercie karty walutowe podpięte do głównej karty. 

Zobacz także:

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz