Czarnogóra czy Chorwacja, gdzie wybrać się na wakacje i wycieczkę? Gdzie taniej, cieplej i lepiej? - BelSole

Czarnogóra czy Chorwacja, gdzie wybrać się na wakacje i wycieczkę? Gdzie taniej, cieplej i lepiej?

Próbujesz zdecydować, czy spędzić następne wakacje w Czarnogórze czy w Chorwacji? Oba kraje oferują wspaniałe krajobrazy, mnóstwo atrakcji i wiele okazji do relaksu i chłonięcia śródziemnomorskiego słońca. Aby pomóc Ci podjąć decyzję, przygotowaliśmy szybkie porównanie Czarnogóry i Chorwacji. Przygotowaliśmy dla Was główne zestawienia, to jest: Gdzie jest cieplej, w Czarnogórze czy Chorwacji, gdzie jest taniej, gdzie są ładniejsze plaże w Chorwacji czy Czarnogórze oraz gdzie lepiej jechać z dzieckiem.  Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych dwóch niesamowitych krajach!

 

Czarnogóra czy Chorwacja na wycieczkę

 

Plaże Splitu

Zacznijmy od podstaw. Czarnogóra leży w południowo-wschodniej Europie nad Morzem Adriatyckim, granicząc z Kosowem na wschodzie, Albanią na południu, Bośnią i Hercegowiną na północnym zachodzie oraz Chorwacją na zachodzie. Z populacją nieco ponad 620 000 osób, Czarnogóra jest jednym z najmniejszych krajów w Europie. Językiem urzędowym jest czarnogórski, ale powszechnie używa się także serbskiego, bośniackiego, albańskiego i chorwackiego. W ostatnich latach Czarnogóra cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów dzięki swoim pięknym krajobrazom, średniowiecznym wioskom i architekturze w stylu weneckim. Do najważniejszych atrakcji należą wędrówki po Parku Narodowym Durmitor, zwiedzanie klasztoru Ostrog oraz kąpiel w jednym z licznych jezior lodowcowych w Czarnogórze.

Chorwacja leży nad Morzem Adriatyckim w południowo-wschodniej Europie, granicząc ze Słowenią na północnym zachodzie, Węgrami na północnym wschodzie, Serbią na wschodzie, Bośnią i Hercegowiną na południowym wschodzie oraz Czarnogórą na południu. Z populacją ponad 4 milionów ludzi, Chorwacja jest nieco większa niż Czarnogóra, ale nadal uważana za małą według standardów europejskich. Językiem urzędowym jest chorwacki, ale angielski jest również powszechnie używany. Podobnie jak w przypadku Czarnogóry, popularność Chorwacji jako destynacji turystycznej wzrosła w ostatnich latach. Podróżnicy przyjeżdżają z całego świata, aby poznać średniowieczne miasta Chorwacji, piękne parki narodowe (jak Park Narodowy Jezior Plitwickich) i niezliczone wyspy (ponad 1000!). Inne popularne zajęcia to windsurfing, kajakarstwo morskie i wędrówki wzdłuż niesamowitego wybrzeża

 

Gdzie cieplej, w Czarnogórze czy Chorwacji?

 

Czarnogóra temperatura

Chorwacja leży na północ od Czarnogóry, swojego sąsiada. Co za tym idzie, naturalnym się wydaje to, że cieplej będzie w Czarnogórze. Co jest prawdą, jednak różnice temperaturowe pomiędzy południową Chorwacją a Czarnogórą są niewielkie. Tak samo jeśli macie na myśli góry w Czarnogórze czy Chorwacji to różnice także będą niewielkie. Inaczej się sytuacja ma jeśli porównacie północne regiony Chorwacji z Czarnogóry to temperatury już mogą różnić się o parę stopni Celsjusza. Innymi słowy, cieplej raczej będzie w Czarnogórze 🙂

 

Czarnogóra czy Chorwacja, gdzie jest taniej?

 

cenyw restauracjach w Czarnogórze
Ceny w przykładowej restauracji Dekaderon z oficjalnej strony Dekaderon

Jednym z ważnych czynników przy wyborze miejsca na wakacje jest koszt. Ogólnie rzecz biorąc, ceny w Czarnogórze są nieco niższe niż w Chorwacji.

Jeśli chodzi o ceny zorganizowanych wycieczek do obu krajów, naszym zdaniem ceny są bardzo podobne za ten sam standard. Inaczej się ma kwestia z cenami na miejscu, gdzie w Czarnogórze, ceny potrafią być od 10 do 30% niższe za produkty na miejscu w sklepach. Jeśli więc chcecie więcej pobyć w mieście lub sami organizujecie sobie wycieczkę – tańsza będzie Czarnogóra.

Zobaczcie porównanie jak wyglądają ceny w Czarnogórze w 2023 oraz ile kosztują wycieczki do Czarnogóry w 2023 oraz ceny wycieczek do Chorwacji

 

Do Czarnogóry czy Chorwacji z dzieckiem?

 

Zachód słońca w Zadarze

Ważniejszym pytaniem jest nie to, który kraj będzie lepszy na wakacje z dzieckiem, a jaki hotel z dogodną infrastrukturą dla dzieci znajdziecie. Jeśli chodzi o ofertę wakacji z dzieckiem, gdzie lepiej jechać? Do Czarnogóry czy Chorwacji? My na wakacje z dzieckiem wybralibyśmy Chorwację, ze względu na ilość obiektów i hoteli, które posiadają dobrą infrastrukturę dla dzieci. Wielkość kraju determinuje ilość odpowiednich miejsc dogodnych dla bombelków 🙂

Kiedy wyszukiwaliśmy hotele oznaczone jako przyjazne dla dzieci, w Chorwacji znaleźliśmy prawie 1000 obiektów, a w Czarnogórze tylko 100. Jeśli jednak sami organizujecie wycieczkę, to zapewne nie poczujecie różnicy czy będzie to Chorwacja czy Czarnogóra – dzieciaki będą się na pewno dobrze bawić!

 

Gdzie są lepsze plaże, w Czarnogórze czy Chorwacji?

 

najpiękniejsze plaże w Chorwacji

W obu krajach znajdziecie urocze perełki i piękne spore piaszczyste plaże, jednak jeden z tych krajów ma plaż zdecydowanie więcej, gdzie więc jest więcej lepszych plaż? W Czarnogórze czy Chorwacji?

Z racji długości wybrzeża więcej ciekawych i ładniejszych plaż znajdziecie w Chorwacji – jednak nie oznacza to, że w Czarnogórze ładnych plaż nie ma, wręcz przeciwnie: zobaczcie nasze zestawienie najpiękniejszych plaż w Czarnogórze.

Gdybyśmy jednak mieli ocenić ilość plaż to zdecydowanie wygrywa Chorwacja i jej piękne plaże.

 

Gdzie na wycieczkę, do Czarnogóry czy Chorwacji?

 

Czarnogóra lipiec sierpień wrzesień

Więc który kraj powinieneś wybrać na swoje następne wakacje – Czarnogóra czy Chorwacja? Sami musicie sobie odpowiedzieć na to pytanie bazując na powyższych zagadnieniach, czyli gdzie jest taniej czy w Chorwacji czy Czarnogórze, gdzie jest cieplej, gdzie lepiej jechać z dzieckiem, do Chorwacji czy Czarnogóry. My wybralibyśmy na wycieczkę oba kraje, raz jeden raz drugi 🙂 Pamiętajcie, że miejsc w Chorwacji i Czarnogórze jest mnóstwo do odwiedzenia na niejedne wakacje 🙂

 

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz