Waluta w Turcji, czy w Turcji można płacić euro i dolarami? - BelSole

Waluta w Turcji, czy w Turcji można płacić euro i dolarami?

Lecicie na wycieczkę do Turcji i zastanawia Was kwestia jakie pieniądze wziąć ze sobą do Turcji? Jaką gotówkę wymienić w Kantorze? Czy da się płacić w Turcji euro lub dolarami? Zapoznamy Was w tym krótkim artykule, jakie pieniądze aktualnie są w Turcji i jaka waluta.

W Turcji od dawien dawna, już od czasów ottomańskich panuje i obowiązuje waluta zwana Lirą, o której pisaliśmy wcześniej w artykule o walucie Cypru północnego. Jednak Lira Lirze nie jest równa, Lir było sporo w historii Turcji. Jaka teraz obowiązuje? 

Aktualnie od 2005 roku w Turcji obowiązuje tak zwana druga lira turecka, wprowadzono wtedy denominację i usunięcie 6 zer z waluty tureckiej. Nazwano ją wtedy Yeni Turk lirasi, czyli nowa lira turecka. Dzieli się ona na 100 Kuruszy. Skrót jakim powinno się opisywać walutę to TL lub TRY, polski złoty ma PLN.

symbol liry
Tak wygląda symbol liry tureckiej

Jakie monety i banknoty obowiązują w Turcji?

Aktualnie w obiegu znajdują się monety: 1 kurus, 5 kuruszy, 10 kuruszy, 25 kuruszy, 50 kuruszy, 1 TL. Oraz banknoty tureckie: 5 TL, 10 TL, 20 TL, 50 TL, 100 TL, 200 TL. Na każdym z nich znajduje się znak wodny z podobizną bohatera tureckiego Mustafy Kemala Ataturka. Pamiętajcie by wcześniej sprawdzić jak wyglądają dane banknoty by nie zostać oszukanym.

Czy w Turcji można płacić euro lub dolarami? 

Zasadniczo nie ma żadnej przeszkody by płacić dolarami i euro w Turcji, możecie to robić. Wiele z hoteli i restauracji akceptuje inne waluty, problem jest raczej z kursem wymiany w danym obiekcie i zazwyczaj będzie bardzo nieatrakcyjny. Lepiej wymienić wcześniej złotówki w kantorze na liry i mieć spokój na miejscu. Pamiętajcie, że wielu ze sprzedawców, zwłaszcza na targach nie akceptuje kart, więc musicie mieć gotówkę.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz