Czy Czarnogóra jest w UE? Czy Czarnogóra jest w Schengen i Unii? - BelSole

Czy Czarnogóra jest w UE? Czy Czarnogóra jest w Schengen i Unii?

Odkąd jesteśmy w Unii Europejskiej, przyzwyczailiśmy się do podróżowania na dowód osobisty. Jednak pamiętajcie, że nie każdy kraj jest we wspólnocie. Przed wyjazdem zatem trzeba to sprawdzić. W tym wpisie weryfikujemy, czy Czarnogóra jest w UE oraz, czy Czarnogóra to Schengen.

Gdzie leży Czarnogóra?

Czarnogóra leży na Półwyspie Bałkańskim, nad Morzem Adriatycki. Państwo powstało po rozpadzie Serbii i Czarnogóry. Wcześniej wchodziło w skład Jugosławii. 

Kraj graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią. 

Z Warszawy do stolicy Czarnogóry – Podgoricy jest ok. 1500 km. Czas przelotu to ok. 1:40 min.

Czy Czarnogóra jest w UE?

Obecnie Unia liczy 27 państw członkowskich. Niestety Czarnogóra nie jest wśród nich. Jednak są przesłanki, że to się może niedługo zmienić. W grudniu 2008 r. Czarnogóra złożyła wniosek o członkostwo w UE. Natomiast w 2010 r. Rada Europejska przyznała jej status kraju kandydującego. Jako że jest to proces długi i skomplikowany jeszcze się nie zakończył. Doniesienia z Brukseli mówią, że może to nastąpić w 2025 r. 

Czy Czarnogóra to Schengen?

Strefa Schengen to brak kontroli na granicach oraz wolny przepływ towarów i osób. Niestety także w tym przypadku Czarnogóra jest poza obszarem Schengen. Zatem na granicy czeka nas wydłużona procedura. Zobaczcie jak wygląda sytuacja z Schengen i Albanią, która sąsiaduje z Czarnogórą.

Wakacje w Czarnogórze – jakie dokumenty potrzebujemy?

Jaki już wiemy, kraj jest poza UE i Schengen. Obywatele Polski mogą wjechać do Czarnogóry i przebywać tam do 30 dni na podstawie ważnego dowodu osobistego. Po tym czasie macie obowiązek wylegitymować się ważnym paszportem. Jeśli wakacje trwają dłużej niż 90 dni – musicie wyrobić wizę. W Czarnogórze jest obowiązek meldunkowy. W ciągu 24 godzin od przekroczenia granicy powinniście zameldować się w najbliższym urzędzie miasta lub gminy.

Co można wwieźć do Czarnogóry?

Zapamiętajcie, że do Czarnogóry nie wolno wwozić żadnych produktów mięsnych, ryb, owoców morza oraz produktów mlecznych, takich jak: jogurty, kefiry i sery. Za to można na własny użytek wwieźć m.in. w oryginalnych opakowaniach: alkohol – do 1 l, wodę pitną – do 5 l i napoje chłodzące – do 2 l, oraz maksymalnie 200 sztuk papierosów. Przejeżdżając do Albanii, pamiętajcie o limitach wywozu w Albanii.

Ubezpieczenie

Pamiętajcie, że na terenie Czarnogóry nie obowiązuje karta EKUZ. Zalecamy wykupienia ubezpieczenia podróżnego.

Zobacz także:

AUTOR BLOGA
Miło mi Was poznać! Jestem Stefano i jestem autorem tego bloga i postów na nim (w większości). W wielu wymienionych na tej stronie miejscach byłem i chcę podzielić się swoją wiedzą. Blog ten powstał i piszę go dlatego by pomóc wielu osobom z praktycznym wymiarem podróży. Znajdziecie tutaj wszelkie informacje na temat atrakcji danego miejsca, pogody czy cen. Wszystko dla podróżników :) W razie pytań zapraszam na kontakt@belsole.pl!

Dodaj komentarz